12. Kuşak Intel İşlemci Overclock Rehberi

Adanali

Member
Intel, 12. jenerasyon Alder Lake platformuyla birlikte büsbütün yeni bir mimariye geçiş yaparken biroldukça alanda yenilikler yapmıştı. Yeni kuşak işlemciler öteki özelliklerinin yanı sıra yüksek overclock kabiliyetiyle birlikte geliyor.

Rocket Lake ile karşılaştırıldığında, Alder Lake’de sürat aşırtma sürecini etkileyen birkaç değişiklik mevcut. Bu değişimlerle ilgili yenilikler ASUS Z690 anakartlarda BIOS yazılımlarıyla esasen sağlandı. ötürüsıyla ayar konusunda gereğince tecrübeliyseniz ve ince detayların birçoklarını atlamak istiyorsanız, çipinizin frekans potansiyelini süratli bir biçimde ölçmek için UEFI ortasındaki AI Overclocking (AI Sürat Aşırtma) yardımcı yazılımını kullanabilirsiniz.

İleri seviye overclock için Extreme Tweaker menüsünü kullanabilirsiniz.

Bir temel oluşturmak için işletim sisteminde 10-15 dakika gerilim testi yapın, akabinde sistemi bir daha başlatın, CPU çekirdek frekansı ve voltajı için AI Sürat Aşırtma kestirimlerini denetim etmek için UEFI’ye girin. daha sonrasında bu ayarları manuel olarak uygulayabilir ve ince ayar yapabilirsiniz. CPU çekirdeklerinin kararlı olduğundan emin olduktan daha sonra ayrıyeten belleklerde sürat aşırtma yapabilirsiniz.

Soğutma ve Güç İhtiyaçları

Bir Core i9-12900K işlemci, sürat aşırtıldığında 300 watt’tan fazla güç tüketebilir. Bu bağlamda termal kıymetleri denetim altında tutmak için uygun boyutlarda bir AIO yahut özel sıvı soğutma öneriyoruz. Bunun yanında AVX kodunu kullanan gerilim testleri için kâfi güç dağıtımını sağlamak için güç kaynağının EPS 12V kanalında 30 amperi aşabilmesi gerekiyor.

CPU Çekirdek Frekans Beklentileri

Test sırasında gereğince soğutulmuş Core i9 yongaların performans çekirdekler 5.3 GHz’e kadar kararlı bir biçimde çalışabiliyor. AVX gerilim testleri çalıştırıldığında ise azamî frekans 5,1 GHz ve 1,10 Vcore sınırlaması mevcut.

ASUS ROG BIOS’ta hangi çekirdeklerin tercih edilen P-Core’lar olduğunu denetim edebilirsiniz. Burada başkalarına bakılırsa daha yüksek çekirdek frekansına sahip 2 çekirdek bulacaksınız. Bunlar favori P-Core’lar.

Bellek Frekansı

Kaliteli Hynix yahut Samsung IC tabanlı bellek modülleri ile ASUS anakartlarda DDR5 6000 MHz üzerinde suratlar görmek mümkün. Ayrıyeten “kilitli” PMIC’lere sahip DDR5 bellek modüllerine çok voltaj uygulanmasına müsaade veren yerleşik bir PMIC kilit açma devresi de bulunuyor. DDR5 RAM’lerde sürat aşırtmayı kolaylaştırmak için ASUS Gelişmiş Bellek Profillerini (Enhanced Memory Profiles-AEMP) isimli özelliği kullanabilirsiniz.

Alder Lake işlemciler 10 nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiş toplam 16 büyük (P-Core) ve küçük (E-Core) çekirdeğe sahip. Bu çipler pek ağır ve termal özellikleri HEDT i9-10980XE’ye emsal yapıda. Frekans açısından bakıldığında, her iki çekirdek tipi de bağımsız olarak overclock edilebilir. tıpkı vakitte pratikte her iki çekirdek cinsinden bağımsız olarak yapılan overclock, başka çekirdek alanı için Vcore artışlarını gerektiriyor (bu çekirdekler stok frekanslarında çalışıyor olsa bile).

yavaşça YükAğır Yük
Büyük Çekirdek
Fmax & Vcore
5400 MHz
1.30V
5100 MHz
1.17V**
Küçük Çekirdek
Fmax & Vcore
4300 MHz
1.25V*
3900 MHz
1.05V**
  • “*” CPU tarafınca alınan gerçek voltajı belirtiyor.
  • “**” tam AVX yükü altında azamî CPU Vcore 1,10V olabilir.
Üstteki tabloda gösterildiği üzere, büyük çekirdek ve küçük çekirdek voltaj ihtiyaçları değişiklik gösteriyor ve bu da sürat aşırtma için birkaç zorluk getiriyor. Yakın tarihindeki bir UEFI güncellemesi, büyük ve küçük çekirdekler için bağımsız voltaj düzeylerinin ayarlanmasına müsaade verecek. Fakat her iki çekirdek tipi de yük altındayken CPU’daki güç denetim ünitesi her vakit daha yüksek voltaj ayarını kullanmakta.

Büyük çekirdekler sürat aşırtıldıktan daha sonra, büyük çekirdek kararlılığından ödün vermeden küçük çekirdeklerden ek performans elde edebilirsiniz. Sistem evvela oyun için kullanılacaksa, küçük çekirdekleri büsbütün devre dışı bırakma yolunu seçebilirsiniz. Bunu yapmak büyük çekirdeklere ek sürat aşırtma marjı sağlayacak. Özetle, aktifleştirilen her küçük çekirdek, performans çekirdeği tam yük kararlılığını 15,85 MHz azaltıyor ve genel Vcore ihtiyaçlarını +7mV artırıyor.

Alder Lake CPU’larda Adaptive Boost Teknolojisi yok.

Bağımsız PLL’ler

Rocket Lake üzere 12. kuşak işlemcilerin “büyük” çekirdekleri, farklı oranlarda çalışmasına müsaade veren bağımsız PLL’lere sahip. E-Core çekirdekleri ise tıpkı PLL’yi (ve dijital sıcaklık sensörünü) paylaşan dörtlü paketlere bölünüyor. Bu da her dört verimlilik çekirdeği kümesinin birebir oranda çalışması gerektiği manasına geliyor. CPU Core Ratio Adjustments ayarlamaları, UEFI’deki CPU Core Ratio ve Atom Turbo Ratio seçenekleri ile yapılabilir.

Her çekirdek tipi için By Core Usage seçeneği faal çekirdeklerde oran hududunu belirliyor. Specific Core seçeneği ise her bir çekirdek için müsaade verilen azamî oranı ayarlamakla misyonlu. Yani E-Core çekirdekleri dörtlü kümelere ayrılırken bu niçinle oranları da birlikte denetim ediliyor.

ASUS BIOS’unda Extreme Tweaker menüsü altındaki Thermal Velocity Boost kısmından TVB’yi yapılandırabilirsiniz.

AVX

Alder Lake, sadece Atom çekirdekleri devre dışı bırakılmışsa AVX 512 dayanağı sunacak. birebir vakitte her iki çekirdek tipi de AVX2’yi destekliyor. ADL AVX Ofset parametresi Roket ile emsal lakin daha gelişmiş. Artık CPU’daki PCU (Güç denetim ünitesi) güç tüketimini daima olarak izliyor ve dinamik olarak uygun bir çekirdek oranı ofseti uygulayabiliyor. Her vakit olduğu üzere, azamî ofset kullanıcı tarafınca yapılandırılabilir, lakin Prime95 AVX iş yüklerinin kullanıcı tarafınca uygulanan ayarlardan bağımsız olarak 51X oran hududuna sahip olduğunu belirtmekte yarar var.

Önbellek

Küçük çekirdekler etkinleştirildiğinde önbellek sürat aşırtması yaklaşık 4,4 Ghz ile sonlu. Devre dışı bırakıldığında ise 4,9 GHz üzere frekanslara ulaşmak mümkün.

İşlemciye Overclock

Sürat aşırtmayı yapılandırmak yahut manuel ayar için bir temel oluşturmak hedefiyle AI Overclocking aracını kullanabilirsiniz. Öbür alt sistemlerde sürat aşırtmaya geçmedilk evvel CPU çekirdeklerini kararlı hale getirin.

Ayar Hafızası

Manuel bir bellek sürat aşırtması yapılandırın yahut AEMP uygulayın. Bellekler için bir ağır gerilim testi yapın. daha sonrasında ise CPU ve bellekleri birlikte test edin.

İsteğe Bağlı Cache Overclock

Önbellek sürat aşırtması daha hudutlu ve CPU çekirdek frekans ölçeklendirmesini engelleyebilir. Bu niçinle, sadece CPU çekirdeği ve bellek kararlılığı sağlandıktan daha sonra önbellek sürat aşırtmasını denemek daha mantıklı.

Uyarlanabilir Voltajı Extreme Tweaker menüsünden yapılandırabilirsiniz.

Not: Windows 11 güvenliği niçiniyle, MSR’lere yazılım erişimi engellenmektedir. Bu, UEFI’nin CPU yapılandırma sayfasında “VMX” (sanallaştırma) devre dışı bırakılarak aşılabilir.

Alder Lake Voltaj Kanalları

Üretici tarafınca belirtilen aşağıdaki voltaj kanallarının sürat aşırtma için kullanışlı olduğu belirtiliyor ve HWInfo yazılımıyla izleme yapılabilir.

UEFI İçindeki İsmiHWInfo İçindeki İsmiKanal Tipivar iseyılan
Voltaj
Ayar YapabilmeAçıklamaOverclock için faydalı mı?
CPU Input
Voltage
VCCIN AUXExternal1.8VEvetFIVR beslemesiSadece LN2
CPU VcoreVcoreFIVRSVIDEvetBüyük ve küçük çekirdek beslemesiEvet
CPU GraphicsCPU GFXExternalSVIDEvetGT beslemesiEvet (GFX kullanılıyorsa)
CPU System
Agent
SA VID
&
IVR VCCSA
FIVRSVIDEvetBellek ve I/O denetimci beslemesiEvet (Bellek sürat aşırtma)
Memory
Controller
Voltage
IMC VDDExternal1.1VEvetBellek denetimci beslemesiEvet (Bellek sürat aşırtma)
IVR Transmitter
VDDQ
VDDQ TX
&
IVR TXVDDQ
(applied)
FIVR1.1VEvetBellek denetimci yayıcılarını beslerEvet (Bellek sürat aşırtma)

Kelam konusu overclock olduğunda birebir model olan her işlemci farklı bir performans sergileyebiliyor. Üstteki pahalar doğrultusunda işlemci voltaj ayarlarını yapıp her yeni overclock daha sonrası kararlılığı test ederek işlemcinizin çıkabileceği en yüksek kıymetleri tespit edebilirsiniz.

İhtar: Overclock süreci, sisteminizi olağan çalışma koşullarının üstüne çıkmaya zorlar. Bu süreçten dolayı oluşabilecek hasarlardan büsbütün siz sorumlusunuz. Technopat, overclock kaynaklı oluşacak rastgele bir hasardan sorumluluk kabul etmez.