8K Görüntü Kodeği: AV1 Nedir?

Adanali

Member
AV1, görüntü kalitesini düşürmeden büyük bilgi tasarrufu sağlaması beklenen ve daha yüksek kare suratları, 8K çözünürlük, HDR standartları ve ses eserleri için teknoloji dünyasına ilerlemenin anahtarı olabilecek, gelişmiş bir sıkıştırma sistemine sahip telifsiz bir görüntü standardı olarak piyasaya çıktı.

Birden fazla çağdaş aygıt artık daha verimli sıkıştırma ve daha kaliteli görüntü sağlayan donanım hızlandırmalı medya kod çözme takviyesi içeriyor. Uzun lafın kısası, kalitedeki bir daha sonraki sıçrama evresi AV1 olarak bilinen HEVC’nin halefi tarafınca gerçekleşecek.

AV1 (AOMedia Görüntü 1), en sıradan tabirle görüntü içeriğinin sıkıştırılması ve bunların yeniden çözülmesi için kullanılan bir kodlayıcı (kodek). “Kodek (Codec)” terimi, “kodlayıcı (coder)” ve “kod çözücü (decoder) sözlerinden türetilirken, sanayi genelinde bilgileri kodlamak yahut kodunu çözmek için kullanılan bir yazılım yahut donanım kesimi olarak biliniyor.

Günümüzde görüntü içeriği için standart kodlayıcı HEVC (High Efficiency Görüntü Coding-Yüksek Verimli Görüntü Kodlaması) yahut H.265 olarak kabul görüyor. bir evvel AVC (Advanced Görüntü Coding-Gelişmiş Görüntü Kodlama) yahut öbür ismiyle H.264 vardı. AVC’den HEVC’ye geçiş, daha gelişmiş kodek bileşeni kullanıldığında evrak boyutunda kabaca iki kat azalma sağladı.


HEVC donanım hızlandırmasına bağlı, bu niçinle bu görüntüler HEVC’nin geçerli standart haline gelmedilk evvel piyasaya sürülen eski aygıtlarda ekseriyetle desteklenmiyor. Birebir durum HEVC’ye göre verimlilikte yaklaşık %30’luk bir düzgünleşme vaat eden AV1 için de geçerli olacak.

AV1 açık kaynaklı bir standart, yani telifsiz ve kullanmak için lisans gerektirmiyor. Bu da görüntü platformlarının, aygıt üreticilerinin ve ötürüsıyla kullanıcıların daha evvel HEVC üzere kodeklerle ilişkilendirilen yüksek lisans ödemelerinden kurtulabileceği manasına gelmekte.

Ek bir bilgi olarak, bu standart Apple, Microsoft, Google, Amazon, NVIDIA ve Tencent üzere devlerden oluşan Açık Medya İttifakı (Alliance for Open Media) tarafınca geliştirildi. Ayrıyeten yeni standart, Prime Görüntü, Apple TV+, Disney Plus ve Netflix üzere platformlarda şu anda 4K HDR görüntü için kullanılan HEVC (H.265) formatının yerini alacak.


AV1 kodek bileşeni, şu anda kullanıldığı alan fark etmeksizin HEVC’den yüzde 30’a kadar daha verimli sıkıştırma performansı gösteriyor. Lakin biraz evvel bahsetmiş olduğumiz büyük ittifak, vakit içinde daha büyük performans hasılatları elde etmek için çabalamaya devam edecek.

Belge boyutları ve verimlilik kelam konusu olduğunda her şey kulağa beğenilen geliyor lakin kıymetli bir nokta var. Birinci etapta görüntüleri AV1’de kodlamak epeyce daha uzun sürüyor. Cep telefonunuzda bir görüntü çektiğinizi ve akabinde paylaşabilmeniz için AV1 evrakının oluşturulması için uzun müddetler beklediğinizi hayal edin. Bu AV1’in yaygın bir biçimde benimsenmedilk evvel çözülmesi gereken kıymetli bir sorun.

Donanım AV1 kodlamasını desteklemiyorsa, bu yüzden yazılım tabanlı tahlillere güvenmek gerek. Yazılımla bir arada H.265 için beş dakika süren tıpkı 15 saniyelik klip, AV1 kelam konusu olduğunda en az 10 dakika sürüyor.

4K 15 saniyelik klibin kodlanmasıYazılım yahut donanımMüddet

H.264

Yazılım

1 dakika

H.264

Donanım

20 saniye

H.265

Yazılım

5 dakika

H.265

Donanım

20 saniye

AV1

Yazılım

10 dakika

AV1 Özellikleri

AV1 kod çözücüleri, her bir donanım modülünün özelliklerine bağlı olarak farklı profil ayarlarında ve seviyelerinde mevcut. Teorik olarak fazlaca fazla alan var ve AV1’in en üst sonları çabucak hemen tanımlanmadı.

Şu an için kodek, 800 Mbps’ye kadar bit suratları dahil olmak üzere 8K çözünürlükte 120 FPS’ye kadar takviye sunuyor. Renk için bit derinliği 8, 10 ve 12-bit çeşitlerinde ve 4:4:4 tam piksel düzebir daha kadar renk örneklemesi ile tanımlanıyor.

AV1 Görüntülerini Şu An İzleyebilir Miyim?

Google, YouTube tarafında AV1 dayanağı sağladı ve 8K görüntüleri TV’de görüntülemek için AV1 takviyesine gereksinim duyuluyor. Netflix ayrıyeten birkaç alanda AV1 içeriği yayınlamaya başladı. Yayın akışı yapan şirket, Android müşterileri için maliyetleri düşük tutmanın bir yolu olarak birinci vakit içinderda AV1 tercih etti. Android aygıtlarda Netflix ‘Veri Tasarrufu’ özelliği, mümkün olduğunda daha az data yüklü AV1 akışlarının kullanmasına öncelik veriyor. Şirket ayrıyeten AV1 kullanmasını ileriye dönük olarak idare şurası genelinde kullanmayı taahhüt etti.

Vimeo, muhakkak bir kanalın yayın akışları için AV1’i benimsemeye başlamıştı. Facebook, tarayıcı dayanağı ortaya çıktıkça AV1’in piyasaya sürüleceğine yemin etti. Twitch ise 2022 yahut 2023 yılında takviye vermeyi planlıyor. Kozmik takviyenin gelmesi ise 2024-2025 yıllarını bulabilir.

AV1 Dayanağı

Bir AV1 içeriğini izlemek için hem donanım birebir vakitte yazılım dayanağı gerekmekte. Bu da sıklıkla hangi aygıta sahip olduğunuza ve hangi işletim sistemini kullandığınıza bağlı. Şu anda macOS ve iOS’ta AV1 takviyesi bulunmadığını not düşelim, lakin gelecek olağan olarak bu durum değişecek. Android (10 ve üstü), Chrome (70 ve üstü) ve Linux, makul Windows uygulamaları için Windows 10 aygıtlar (güncellendikten daha sonra) AV1 akışlarının kodunu çözebiliyor.

AV1’i desteklemek isteyen rastgele bir aygıtın çip seviyesinde yerleşik bir AV1 kod çözücüye sahip olması lazım. Kodek bileşenine uyumluluk, birçok aygıt için bir üretici yazılımı güncellemesi ile sağlanamıyor. Yani şu anda piyasada bulunan aygıtların epey büyük bir çoğunluğu buna hazır değil.

Aygıtlar açısından Google, Nisan 2021’den daha sonra üretilen ve Android 10 kullanan tüm Android TV modellerinin, TV’nin lokal çözünürlüğünde saniyede 60 kareye kadar AV1’i desteklemesini mecburî kıldı. Roku Ultra ve NVIDIA’nın RTX 30 serisi GPU’ları üzere öbür aygıtlar da AV1 görüntüsünün kodunu çözebiliyor. Ayrıyeten AMD’nin RDNA 2 mimarili RX 6000 serisi ekran kartları AV1 takviyesiyle bir arada gelmişti. Yakın vakitte Intel tarafınca piyasaya sürülen Arc Alchemist GPU’lar da bir daha AV1 dayanağı sunuyor.


LG’nin 2020’deki 8K TV’leri α9 (Gen 3) işlemcide yerleşik bir kod çözücü ile AV1 uyumluluğu getiriyor. hem de Samsung’un muhakkak 8K televizyonlarında AV1 takviyesi mevcut. Bu bağlamda AV1 kodlu 8K içeriğini YouTube uygulamasından izlemek aslında mümkün.

Birtakım akıllı telefonlar, Exynos 2100 sistemlerini kullanan Samsung Galaxy S21 serisinin sürümleri de dahil olmak üzere AV1 görüntüleri esasen destekliyor. Şimdiye kadar Apple, M1 serisi de (Apple Silicon) dahil olmak üzere kendi donanımına AV1 dayanağını dahil etmedi.

Geçiş Süreci

AVC’den HEVC’ye geçiş, yıllar süren yavaş, kademeli bir müddetçti. Her iki format da değerli olan yerlerde hala dayanak görüyor ve AV1’e geçişle muhtemelen tıpkı senaryolar yaşanacak.

bir epey kişinin TV’sinde yahut akıllı telefonunda AV1 kod çözücü olmaması, şu anda fazlaca az 8K içeriğin bulunmasının bir öbür sebebi. vakit içinde AV1 kodek takviyesine sahip donanımlar artacak, beşerler elindeki teknolojik aygıtları yenilemeye devam edecek ve çeşitli platformlarla birlikte AV1 kullanması daha fazla yaygınlaşacak.

AV1 Dayanaklı Donanımlar

 • Samsung Galaxy S21 Serisi (Exynos 2100)
 • Dimensity 1000
 • Roku Ultra
 • LG 8K TV
 • Samsung 8K TV
 • NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları
 • AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartları
 • Intel Arc Alchemist ekran kartları
AV1 Dayanaklı Yayın Servisleri

 • Netflix
 • YouTube
 • Vimeo
 • Twitch (2022/23)
 • IQIYI
AV1 Dayanaklı Tarayıcılar

 • Chrome 70+
 • Opera 57+
 • Brave
 • Vivaldi
 • Firefox 67+
 • Microsoft Edge (AV1 Görüntü Uzantısı eklentisini gerekli)
AV1 Dayanaklı İşletim Sistemleri ve Platformlar

 • Windows 10 (eklenti gerekli)
 • Windows 11
 • Linux
 • Android 10 ve üzeri
 • Chrome OS