‘Altın’ ve ‘Gümüş’ vizeleriyle pazarda hakim rol oynayabiliriz

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Vatandaşlık yahut oturum almak isteyenlerin ülkeleri haricinde aldığı gayrimenkul fiyatı 2021 itibariyle 400 milyar doları aştı. Bilhassa gelişmiş ülkeler bu pastadaki hisselerini artırmak için agresif siyasetlerini sürdürürken, Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lider Yardımcısı Bayram Tekçe, “Dünya pazarında asıl talep vatandaşlıktan çok, ikamet vizesi almak üzerine ağırlaşıyor. GİGDER olarak teklifimiz mevcut vatandaşlık programını destekleyen Gümüş ve Altın Vize ikamet programlarıdır. Bunlar, asıl gayesi vatandaşlık almak olmayan, lakin sıhhat, eğitim, emeklilik yahut uzaktan çalışmak için dijital göçmen olarak Türkiye’ye gelip, yerleşik yaşama geçmek isteyenlere tahlil sunan bir ikamet programlarıdır. Alternatif bir ikamet programı olmadığı için tahlili vatandaşlık almakta goren yatırımcı kitlelerine de ulaşıp, vatandaşlık talebini de azaltmayı öngörüyoruz” dedi.

Bu sene Türkiye’nin yabancılara yaklaşık 75 bin konut satarak 10 milyar dolar direkt yatırım kazanacağını hatırlatan Tekçe, “GİGDER olarak yılda 20 milyar dolarlık ihracat amacı koyduğumuz 2025 yılına dünyada birinci 5’e girme vizyonu ile hazırlanıyoruz. Bu yolda atmamız gereken en kritik adım ise dünyada pandemiyle tetiklenen yatırımcı göçü hareketini yeterli tahlil ederek bu alandaki siyasetleri gerçek kurgulamak. Bu doğrultuda, GİGDER Araştırma ve Yayınlar Komitesi olarak yatırım ekosistemini besleyen bir dizi saha araştırmasını kesime kazandırdık. Yabancı yatırımcıların eğilimlerini ve İngiltere gayrimenkul pazarını tahlil ettiğimiz birinci 2 kitabımızın akabinde ‘Dünyada Göç ve Yatırımcı İlişkisi’ ismini taşıyan 3’üncü kitabımızı kısa bir süre evvel yayınladık. Marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global’in katkılarıyla hazırladığımız bu yeni kitapta, dünyadaki yatırımcı göçü trendlerini incelemekle kalmadık, İspanya’dan Yunanistan’a, İngiltere’den ABD’ye Türkiye’nin dünyadaki en kıymetli rakiplerinin ‘yatırım yoluyla vatandaşlık’ (CBI) ve ‘yatırım yoluyla ikamet’ (RBI) siyasetlerini da masaya yatırdık” dedi.

“100’ü aşkın ülke yüksek varlıklı bireyleri çekmeye çalışıyor”

Günümüzde yatırım yoluyla vatandaşlık (CBI) ve yatırım yoluyla ikamet (RBI) ile ülkeler, ekonomik rekabette bir bir yeni teşvikler açıklarken, 100’ü aşkın ülke Yüksek Varlıklı Bireyleri (HNWI) bu programlarla çekmeye çalışıyor. Yüksek Varlıklı Bireyler’in 9 milyona yakınının Çin’de yaşadığını, Hindistan, Rusya, Brezilya ve Meksika’da da 2 milyona yakın kişinin bu kapsamda sayıldığına dikkat çeken Tekçe, “Dijital göçmenlere ve bu yüksek varlıklı bireylere yatırım gayeli eserlerimizi çeşitlendirerek ve kurumsallaşarak ulaşmak pek önemli” dedi.

Faruk Akbal: “Yatırımcı ofislerinin kurulmalı”

Dünyada sayıları pandemi ile bir arada bir anda 40 milyonu aşan ‘dijital göçebeler’ için ülkeler ‘kapma’ yarışına başladı. 3 ay evvel 27 düzeyinde olan dijital göçmenler için vergi ve oturum teşviği açıklayan ülke sayısı son datalara nazaran 49’a ulaştı. Bu mevzuya özel dikkat çeken GİGDER Lideri Faruk Akbal, bu yarışta Türkiye’nin de geride kalmamasını istiyor: “Her türlü direkt yatırım ismine bu kitleyi çekmek bedelli. Hakikaten dijital göçebeler yılda ortalama 119 bin 400 dolar kazanıyor. Dijital göçebelerin yüzde 80’i 3 ila 9 ay içinde bir yerde kalıyorlar ve yüzde 61’i evli. Bu kitleyi çekersek yalnızca harcama yapmalarını sağlamayız beraberinde cennet vatanımızda başta gayrimenkul olmak üzere bir epey alanda yatırım yapmalarını da sağlarız. Direkt yatırıma bu açıdan da bakmak faydalı olacaktır” dedi.

Türkiye’ye eğitim, emeklilik, iklim, sıhhat, tatil, ticaret, üretim ve çalışma fırsatları için yasal yollarla gelenlere daha kıymetli pazarlama yapılması gerektiğini de vurgulayan Akbal, “Burada hem ‘düzenli’ göçmenlerle ‘düzensiz’ göçmenlerinin ayırdını yeterli anlatmalıyız. Gerçekten ülkemize yasal olmayan yollarla giren 8 milyon sistemsiz göçmen ile 40 bin sistemli göçmen (nitelikli yatırımcı) yalnızca ‘yabancı’ olmaları sebebiyle birebir kefede tutuluyor. Yatırımcı ofislerinin kurulması bu manada pek bedelli. Keza tesirli tanıtım, dijitalleşme ile süratli gayrimenkul alımı bu açıdan kıymetli. Hakeza inanç ve hukuksal hakların temini lisanslama ve sertifikasyonla garanti altına alınabilir” dedi.