B1 Vitamini eksikliği: belirtileri ve sonuçları

KıtlamA

New memberB1 vitamini eksikliği, diğer şeylerin yanı sıra sinir hasarına ve kalp sorunlarına neden olabilir. Bir eksikliğin ne zaman ortaya çıkabileceğini ve bu konuda neler yapılabileceğini okuyun.


B1 Vitamini (tiamin) hayati öneme sahiptir. Diğer şeylerin yanı sıra vücutta enerji üretiminde rol oynar. Çeşitli enzimlerin bir bileşeni olarak karbonhidratların ve amino asitlerin metabolizmasını düzenler. Ayrıca sinir hücreleri arasında uyarıların iletilmesinde de rol oynar. B1 vitamini eksikliği varsa bu süreçler bozulur.


Vücutta çok az B1 vitamini varsa, bu durum sinir sistemi ve karbonhidrat metabolizmasında bozukluklara yol açar. Kalıcı, ciddi bir B1 vitamini eksikliği Beriberi hastalığına neden olur. Olası belirtiler şunlardır:


Zamanında tedavi edilmezse ciddi bir B1 vitamini eksikliği hayatı tehdit edici olabilir.


Hafif bir eksiklik, örneğin yürüme bozuklukları veya ciltte karıncalanma yoluyla fark edilebilir. Baş ağrısı, yorgunluk veya mide bulantısı da B1 vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.


Bu ülkede ciddi semptomlarla seyreden B1 vitamini eksikliği nadirdir. Şiddetli beriberi hastalığı neredeyse yalnızca insanların çoğunlukla beyaz pirinç yediği ülkelerde görülür.


Ancak bu ülkede bazı hastalıklar sonucunda da eksiklik ortaya çıkabilmektedir. Vücudun yeterli miktarda B1 vitaminini ememediği veya işleyemediği durumlarda ortaya çıkar. Örneğin alkolizmden muzdarip insanlar risk altındadır. Sabah bulantıları, karaciğer ve mide-bağırsak hastalıkları ve bazı bulaşıcı hastalıklar da eksiklik riskini artırır. Yapay olarak beslenen yaşlı kişilerde de B1 vitamini eksikliği görülebilir.


B1 vitamini eksikliği teşhisi konan kişiler için, doktora danıştıktan sonra tiamin açısından zengin besinlere ek olarak bir besin takviyesi almak veya infüzyon almak faydalı olabilir. Bu hastalıklara sahip olmayan kişiler ise dengeli beslenmeleri ve besin takviyesine ihtiyaç duymamaları durumunda B1 vitamini yeterli düzeyde sağlanır. Bir kişinin günde ne kadar B1 vitaminine ihtiyacı olduğunu ve vitaminin aşırı dozda alınıp alınamayacağını buradan okuyabilirsiniz.