Bilim Heyeti Üyesi Özlü: Aşı yaptırmayanlar büyük risk altında

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bilim Heyeti Üyesi Özlü: Aşı yaptırmayanlar büyük risk altında
Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınına karşı aşı yaptıranların, aşı olmayanlara nazaran hastalık sürecini daha kolay atlattığını söylemiş oldu. Özlü, “Koronavirüs aşısı yaptırmayan ve aşılarını tamamlamayan kişiler virüse karşı riskli ve savunmasız durumda.

Yapılan çalışmalar 6 ay geçtikten daha sonra bağışıklıkta azalma olduğunu ve hatırlatma dozuna muhtaçlık olduğunu gösteriyor. her insanın aşılarını tam doz haline getirmesinde fayda var. Aşı yaptırmamış olanların riskleri hayli büyük” dedi.

‘AŞI OLANLARDA VEFATLAR ÇOK DÜŞÜK’

Kendi hastasından verdiği örnekle koronavirüs aşısı olan ve aşı olmayan bireylerin sıhhat durumunu kıyaslayan Prof. Dr. Özlü, “Geçen gün bir hastamın kendisi eşi ve çocuğu aşılı. Kendileri fazlaca yavaşça atlattılar, bir sorun olmadı. Ancak ağabeyi ile ağabeyinin eşi hastalanmış ve pek ağır hastalanmışlar. Ağabeyinin eşi, ağır bakımda mekanik ventilatöre bağlı. Zira ikisi de aşısız. Onları bir türlü aşı olmayı kabul etmemişler. ‘Biz aşı olduk fakat onlara aşı yaptıramadık’ dedi.

Bu bir dram. Maalesef bu çeşit durumlarla karşılaşıyoruz. Aşı olanlar da tabi hastalanabiliyor fakat hastalansa bile ağır hastalık, ağır bakıma yatış ile vefatlar, aşı olanlarda fazlaca düşük oluyor ya da olmuyor” tabirlerini kullandı.

‘SÜREÇ BU TÜRLÜ DEVAM EDECEK ÜZERE GÖRÜNÜYOR’

Prof. Dr. Özlü, salgın karşısında koronavirüs aşılarının sağlam olduğunu söyleyerek, “Ben 3 doz aşımı oldum. Annem 4 doz aşısını oldu. Eşim 3 doz aşısını yaptırdı. Etrafımda sevdiğim, nazımın geçtiği herkese aşı olmalarını tavsiye ediyorum. Aşılar inançlı ve tesirli olmasa kendime, eşime dostuma yaptırmam. Aşılarla ilgili kâfi bilimsel delil var. şüphesiz hiç kimse durup dururken aşı olmak istemez lakin bir salgın ve tehlike var. Hastalığa yakalanıp ziyan görme mümkünlüğü, aşının mümkün zararlarına bakılırsa hayli çok yüksek. Onun için aşıyı severek olmak lazım. Aşı haricinde da kalabalıklara hayli gitmemek, kapalı alanlarda epey bulunmamak, kapalı alandaysak maskemizi kesinlikle kullanmak da ehemmiyet arz ediyor. Dikkatli olacağız. Bu süreç biraz daha bu biçimde devam edecek üzere görünüyor. İnşallah en kısa vakitte bu tünelden çıkar ve olağan hayata döneriz” dedi.