“Birçok insan migreni olduğunun farkında bile değil”

KıtlamA

New member
Neredeyse herkesin bir noktada baş ağrısı olur. Ancak tekrar tekrar geliyorsa, aniden geliyorsa ve diğer semptomlarla birlikteyse, genellikle migrendir.


Migren, Almanya'daki en yaygın nörolojik hastalıktır. Yaklaşık 3,7 milyon kadın ve iki milyon erkek etkilenmektedir. Buna rağmen, birçok kişi hastalık hakkında çok az şey bilmektedir. Birçok yüzü vardır ve bireyden bireye çok farklı şekilde kendini gösterebilir.


t-online, baş ağrısı uzmanı Profesör Dr. Dagny Holle-Lee ile görüştü. Nörolog ve yazar, migren atağı sırasında başın içinde neler olduğunu, hangi eşlik eden semptomların ortaya çıkabileceğini ve hastalığın nasıl tedavi edilebileceğini açıklıyor.


t-online: Migren sırasında başınızda tam olarak neler oluyor?


Profesör Dr. Dagny Holle-Lee:
Migrenler beyindeki bir ağ bozukluğudur. Belirli bir merkezle sınırlı değildir, bunun yerine birçok yapıyı içerir. Daha önce, kan damarlarının genişlemesinin migrenlere özgü baş ağrılarına neden olduğu düşünülüyordu. Ancak bugün, inflamatuar süreçlerin önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Beyindeki çeşitli yerlerde haberci maddelerin salınmasına neden olarak ağrı ataklarına yol açarlar.


Neden bazı insanlar migren ağrısı çekerken bazıları çekmez?


Migrenlere karşı kalıtsal bir yatkınlık vardır. İnsanlar “migrenli beyin” ile doğarlar. Genellikle birkaç aile üyesi etkilenir. Ancak migrenlerin şiddeti ve ortaya çıktıkları yaşam evreleri kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Yakın zamanda 60 yaşına kadar migren semptomları göstermeyen bir hastam oldu.


(Kaynak: Essen Üniversitesi Tıp Fakültesi)

Prof. Dr. med. Dagny Holle-Lee nörolog, Alman Migren ve Baş Ağrısı Derneği'nin (DMKG) sertifikalı baş ağrısı uzmanı ve yazardır. Essen Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü'nde Batı Alman Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi Merkezi'nin başkanıdır.


Migrenim olduğunu nasıl anlarım?


Migrenler çok geniş bir semptom yelpazesini kapsar. Ataklar kendilerini çok farklı şekillerde gösterebilir. Bazı hastalar şiddetli, tek taraflı baş ağrılarından, ışığa ve sese karşı hassasiyetten ve mide bulantısı ve kusmadan şikayet ederler ve birkaç gün boyunca çalışamazlar.


Diğer hastalarda daha hafif migren atakları, daha zayıf veya sadece izole semptomlar görülür. Birçok kişi hala migrenin sadece bir tarafta olduğunu düşünür. Aslında ağrı genellikle boynun her iki tarafında başlar ve sonra yukarı doğru hareket eder.


Bu yüzden birçok hasta migreni olduğunu bile bilmez. Baş ağrılarının tamamen normal olduğunu düşünür. Ancak baş ağrıları asla normal değildir, özellikle de tekrar tekrar geliyorsa. Sorun yaratıyorlarsa, her zaman bir doktor tarafından muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir.


Migren mi, gerilim tipi baş ağrısı mı? Aradaki fark nedir?


Migrenlerin aksine, gerilim tipi baş ağrıları herhangi bir bozukluğa neden olmaz ve semptomlar genellikle hızla azalır. Kısa bir süre baş ağrınız olduğunu bile hatırlamazsınız. Öte yandan migren tipi baş ağrıları düzenli aralıklarla geri gelir ve etkilenenlerin günlük yaşamlarını bozar.


Doktor migreni nasıl teşhis eder?


Kesin bir tanı prosedürü yoktur, çünkü fiziksel muayeneler, kan testleri veya görüntüleme prosedürleri kesin değildir. Bu nedenle migrenler yalnızca dışlama yoluyla teşhis edilebilir. Bu, doktorun hastaya belirli semptomların türü ve oluşumu hakkında soru sorduğu ve böylece tanı kriterlerini kontrol ettiği bir anamnez görüşmesi yoluyla yapılır.


Migrenlerin belirli tetikleyicilerden kaynaklandığını sıklıkla duyarız. Bu konuda ne biliyoruz?


Eskiden bu tetikleyicilerin büyük bir rol oynadığı düşünülüyordu. Birçok hasta bugün hala buna ikna olmuş durumda ve diyetlerini ve aktivitelerini özel migren uygulamalarında belgeliyor veya yazıyor. Ancak, nedensel ilişkiler genellikle bu tür listelerden türetilemez.


Ancak migren hastalarının birçoğu tetikleyici faktörlere inanıyor ve bir düzen tanıdıklarını düşünüyor.


Tetikleyici olarak tanımlanan faktörlerin çoğu, yalnızca migren atağının habercisi semptomlardır. Örneğin, bazı hastalar migrenlerinden önce çikolataya karşı istek duyarlar çünkü beyindeki hipotalamus aktive olur. Birçoğu bundan şu sonucu çıkarır: “Bunu yersem, migrenim olur.” Ancak istek yalnızca migrenin çoktan başladığının bir işaretidir. Migren atağının nedeni olarak kabul edilebilecek yalnızca birkaç gerçek tetikleyici vardır.