Bu uyarı sinyallerini görmezden gelmemelisiniz

KıtlamA

New member
Sürekli stres, vücudu sürekli alarma geçirir ve bu durum fiziksel ve ruhsal sağlığı olumsuz etkiler.

Birçok insan stres sinyallerini nasıl tanıyacağını unutmuş ve bunun yerine hayatta acele etmeye devam ediyor – bazen yıkıcı sağlık sonuçlarıyla. Hangi stres uyarı sinyallerini görmezden gelmemelisiniz.

Burada bir telefon görüşmesi, orada bir randevu, orada bir toplantı: her gün yapılacak çok şey var. Bazı şeyleri yapmaktan zevk alırız – hem profesyonel hem de özel hayatımızda – diğerleri bir görevdir ve sık sık yapılacaklar listemizle kendimizi işkenceye sokarız. Bu normaldir. Bunalmışlık hissi giderek daha belirgin hale geldiğinde dikkat etmeliyiz. Kendinizi giderek daha telaşlı ve gergin hissetseniz bile, kendinize ayıracak neredeyse hiç zamanınız olmasa ve çeşitli talepler yüzünden giderek daha fazla strese girseniz bile, bunlar stres için uyarı sinyalleridir.

“Bir kişinin stresli hissettiği nokta kişiden kişiye değişir. Herkesin kişisel bir sınırı vardır. Bir kişinin taleplerle sorunsuz bir şekilde başa çıkabileceği ve hatta zorluklardan zevk alabileceği bir alan vardır. Ve sonra hissettiğiniz nokta vardır: bu çok fazla,” diyor psikiyatri ve psikoterapi uzmanı Dr. Torsten Grüttert. “Ne kadar çok stresli durum bir araya gelirse, kendi dayanıklılığınızın sınırına o kadar çabuk ulaşırsınız. Stresin sizi hasta edip etmemesi büyük ölçüde bireysel yeteneklerinize, yaşam koşullarınıza ve stresli evrelerle nasıl başa çıktığınıza bağlıdır.”

Dr. Torsten GrütterPsikiyatri ve psikoterapi uzmanı ve Duisburg özel kliniğinin başhekimi.

Kafanızı dikkatlice dinlerseniz, stresli olduğunuzda genellikle bunaldığınızı gösteren düşünceler bulursunuz – ancak bu düşüncelerin çoğunu görmezden gelir ve işlev görmeye devam etmek için onları uzaklaştırırız. Artan stres seviyesini gösteren düşünceler şunlar olabilir:

• Aslında vaktim yok ama…
  • O da değil.
  • Ben bunu asla yapamam.
  • Peki ben bunları neden yapıyorum?
  • Artık hoşuma gitmiyor.
  • Ben sadece uyumak istiyorum.
  • İş gerçekten başımı ağrıtıyor.
  • Bu benim için çok fazla.
  • Çok yorgunum.
  • Bu durum şu an beni çok etkiliyor.
  • Herkes beni rahat bıraksın.
  • Bazen sadece ağlamak istiyorum.
  • Bütün bunlar artık benim için çok fazla olmaya başladı.
  • Öğle tatili mi? Çok fazla zaman alıyor.
  • Burada boynumu kırıyorum.
  • Biraz spor yapıp arkadaşlarla buluşayım mı? Bunu yarın veya ertesi gün yapacağım. Bugün hızlıca hallederim.
Grüttert, “Uykuya dalmakta zorluk çeken, gece boyunca uyuyamayan, geceleri zihni bulandıran bir çılgınlığa kapılan, işiyle ilgili düşüncelere dalan veya özel meselelerle ilgili endişelenen herkes muhtemelen çok fazla stres altındadır” diyor.

Stres altındayken vücut adrenalin, noradrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını artan miktarlarda salgılar. Stres hormonlarının kısa süreli salınımı vücudu daha verimli hale getirir ve tepki vermeye hazır hale getirirken, kalıcı, kronik stres hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa zararlıdır. Salgılanan stres hormonları sinir sistemini bozar. Vücudun stres altında olduğuna dair işaretler şunlardır:

• yüksek tansiyon
  • hızlanan kalp atışı
  • artan terleme
  • baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • gergin omuz, boyun ve sırt bölgeleri
  • enfeksiyona karşı artan duyarlılık
  • azalan fiziksel performans
  • Mide ve bağırsaklarda hassasiyet gibi gastrointestinal şikayetler
  • ağrıya karşı artan hassasiyet
  • Kulak çınlaması (tinnitus)
  • Diş gıcırdatma (bruksizm)
  • Konsantrasyon sorunları
  • unutkanlık
  • Sinirlilik
  • sinirlilik
  • Tansiyon
  • azalan sevinç
  • motivasyonun azalması
“Stres hormonlarının kronik salınımı kardiyovasküler sistemi zayıflatır ve kalp krizi ve felç riskini artırır. Metabolizma ve hormon seviyeleri de bozulur, bu da diğer şeylerin yanı sıra diyabet riskini artırır. Çeşitli çalışmaların sonuçları ayrıca şiddetli, sürekli stres ile bunama arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor,” diyor Grüttert. “Ek olarak, birçok insan stres altındayken alkole, sigaraya ve diğer kritik maddelere yöneliyor. Yaşam tarzları da sağlıksız hale geliyor – bu da fiziksel sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.”

Stres hissi ne kadar uzun ve güçlüyse, ilişkili duygusal durumlar o kadar ciddidir. Bunalmışlık, çaresizlik, kontrolü kaybetme, korku ve öfke duyguları artar. Artık günlük yaşamla başa çıkamama hissi yoğunlaşır – ve bununla birlikte öz şüphe ve öz eleştiri sıklıkla büyür. Bu olumsuz duygular, sinir sistemi üzerinde ek bir stres yükselticisi olarak hareket eder. Stres hormonlarının salınımı daha da uyarılır. Psikiyatri ve psikoterapi uzmanı, “Artan stres ve zihinsel yorgunlukla birlikte, ruhsal hastalık riski artar” diyor. “Stres seviyesi sürekli olarak yüksek kalırsa ve vücut iyileşemezse, gergin sinir sistemi sonucu kaygı ve panik ataklar, tükenmişlik veya depresyon meydana gelebilir.”

Sadece bilinçli olarak algıladığınız stres azaltılabilir. Kendinizde strese dair alarm sinyalleri fark ederseniz, daha yakından bakmalısınız: Başlıca stres faktörleri nelerdir? Stresi nasıl azaltabilirim? Nereden destek alabilirim? Hangi görevleri devredebilirim? Bunlardan gerçekten ben mi sorumluyum? Ne zaman hayır diyebilirim? Bana iyi gelen ve beni enerjiyle dolduran şey nedir? Stres sistemini tekrar sakinleştirmek için yeterli molalar, uyku ve kendime ayırdığım zaman önemlidir.

“Etkilenenler genellikle stres sarmalından kendi başlarına kurtulamazlar. Genel sağlık durumları kötüleşirse daha fazla beklememeli, yardım almalıdırlar. İlk temas noktası genellikle aile hekimidir. Gerekirse hastayı bir psikoterapiste, psikiyatriste veya psikoloğa yönlendirirler,” diyor Grüttert.