Corona Günleri: Bağışıklık Sistemimiz İçin Neler Yapmalıyız, Nasıl Beslenmeliyiz?

KıtlamA

New member
Tüm dünyada tesirini gösteren Covid 19 pandemisi maalesef ülkemizde de artmaya ve can almaya başladı.

pek süratli yayılan ve bağışıklık sistemi düşük insanlarda ölümcül seyreden bir virüs enfeksiyonu.

Virüs temasla ağız burun yahut göz mukozasından bedene girdikten ortalama 5-7 günde en geç 14 günde bulgu vermeye başlıyor. yavaşça gribal bulguların yanında yüksek ateş, halsizlik ve boğaz ön planda evvela. çabucak sonrasında şiddetli kas ağrısı ve teneffüs külfeti bulguları ile devam ediyor. Bağışıklığı kuvvetli olanlar ve temasla alınan virüsün yoğunluğuna nazaran hastalığın seyri sıradan viral bir enfeksiyondan bronşit ve mevtle sonuçlanan bir tabloya kadar geniş bir yelpazede seyredebiliyor.

Bu salgınla ilgili kıymetli gerçeklerden birisi de toplumun büyük bir kısmına bulaşacağı. Bu virüs aslında bizi öldürmeye çalışmıyor kendine yaşayacak bir konakçı bulmaya çalışıyor bu niçinle mutasyona yani değişime uğruyor. Bunun için ne kadar geç bulaşırsa o kadar düzgün.

Bu durumda biz ne yapacağız?

Dış ortamı denetim edemeyeceğimize nazaran bu biçimde tek yapılacak şahsi tedbirlerimizi almak.

Toplumsal izolasyan ve hijyen kurallarına uymak bulaşmayı ve alacağımız virüs ölçüsünü azaltmak için epeyce değerli. KONUTTA KALACAĞIZ.

Bilhassa 60 yaş üstü, tansiyon, şeker, kalp, böbrek ve gibisi kronik hastalığı olan ve bilhassa birden çok kronik hastalığı olanlar, kanser hastaları, immün baskılayıcı tedavi nazarann bireyler mutlaka korunmalı.

En kıymetlisi bedenimizi ve bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutacağız. Aslında biz her vakit bunu söylüyoruz kliniğimizde takip ettiğimiz hastalarımızda hem enfeksiyon hastalıkları için birebir vakitte öbür tüm kronik, metabolik, otoimmün ve kanser hastalıklarında yönetebildiğimiz kişisel faktörler üzerine yoğunlaşmalıyız.

Neler yapmalıyız:

Buradaki teklifler öteki bir sorunu, alerjisi ve özel durumu olmayan sağlıklı bireyler için yapılan tekliflerdir. Aslında her vakit en doğrusu hekiminizle ferdî olarak yapacağınız plan ve yapılan tahlillerinize göre kullanacağınız vitamin, minerallerin ve beslenme planınızın belirlenmesidir. Zira biz kliniğimizde yaptığımız çalışmalarda prodromal yani belirtilerin oluşmadığı yahut besbelli olmadığı devirde gerçek analizler ve detaylı anamnez (hasta öyküsü) ve uygun bir fizik muayene ile pek hayli hastalığın erken teşhis edildiğinde hastalık yada hastalık ziyanları oluşmadan büsbütün iyileştirilebildiğini görüyoruz.

1. Muhakkak yeteri kadar su içmeliyiz. (İdrar rengi ve kokusunu takip edin)

2. Uygun ve kâfi uyku hem bedeni hem ruhsal birebir vakitte bedensel düzgünleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Antrenman hem kan deveranını birebir vakitte lenf dolanımını düzenler ve hayli değerlidir. Günde iki defa 20 dakikalık antrenmanlar bile kâfi olabiliyor. Yaş ve olağanda yapılan aktivitelere nazaran bu mühlet artırılmalıdır. Ayrıyeten uzun müddet TV ya da bilgisayar karşısında oturulmamalı kesinlikle orta verilip hareket edilmelidir.

4. Gerilim idaresi hem genel sıhhatimizi birebir vakitte bağışıklığımızı güçlendirir. Bu mevzuda muhtaçlık var ise kesinlikle yardım alınmalıdır.

5. Beslenme bu vakitte en değerli konulardan biri. Hem fazla kilo almamalıyız tıpkı vakitte işlevsel yani muhtaçlığa yönelik beslenmeliyiz.
Bol mevsim yeşillikleri güzel yıkanarak bir mühlet alkali suda bekletilerek tüketilmeli. Unutmayın bu mevsimde sahiden olmayan besinler tüketmiyoruz. Maydanoz, roka, kırmızı lahana, brokoli, marul, karnabahar, tere, pırasa, soğan, sarımsak c vitamini ve lifleri ile sofradan hiç eksik edilmemeli. Yumurta, kırmızı yeşil mercimek, et kemik suyu, sakatatlar, mevsim balıkları, susam tahin kesinlikle tüketilmeli. Kavrulmamış kabak çekirdeği, fındık, badem, ceviz yenebilir. Zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı, keten tohumu yağı üzere yağları günlük tüketimimize almalıyız. Rafine yağlar, işlenmiş etler, hazır katkılı besinler, kızartmalar, şeker ve hamur işlerinden uzak durulmalı. Bağışıklık için hangi vitaminle ve mineraller kullanılabilir: bu mutlaka bir hekim denetiminde yapılmalıdır. Benim hastalarıma bedellerine bakarak ve bu özel devirde çabucak herkese önerdiğim:

• C vitamini,

• Çinko,

• Magnezyum,

• Omega-3,

• D vitamini günlük olarak şayet bedende eksikse,

• Günde iki bardak yeşil iki bardak siyah çay ve yatmadan bir bardak melisa çayı.
Ancak yeniden söylemeliyim şahsi kıymetler bakılarak öteki eksiklerde tamamlanmadan yeterli bir bağışıklık sistemi oluşturamayız. Unutmayın bağışıklık sistemi yalnızca enfeksiyonlarla savaşmıyor. Tüm hastalıklar, toksinler ve hatta kanser de bir bağışıklık sistemi problemidir. Benim ayrıyeten fazlaca kıymetli bulduğum bir nokta ya da bu tüm dünyada her bölümden insanı etkileyen bu salgının bize verdiği bildirisi insanlık olarak hakikat almamız gerektiği.

Acımasızca kirlettiğimiz tabiat, ömür alanlarını yok ettiğimiz bitkiler, hayvanlar hatta bakteri ve virüsler…

Daha fazla tüketim için uyguladığımız üretim formları; gübreler, ilaçlar, hormonlar….

Bizden diğer yaşayan yokmuşçasına çoğalttığımız konutlar, otomobiller, kıyafetler, eşyalar…

Ve kaybettiğimiz sevgi…

İstikrar onarılamayacak biçimde bozulduğunda tüm canlılar için birebir derecede tehlikeli olmaya başlıyor.

Oturup her şeyi bir daha düşünme vakti yoksa daha hayli salgını konuşuruz.

Hepinize memnun, sağlıklı, sabırlı günler diliyorum.