Dokuma ihracatında tüm vakit içinderın rekoru kırıldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine bakılırsa, Türkiye’nin ihracatı, kasımda geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 1,9 artarak 21,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. bu biçimdelikle bu vakte kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaşıldı.

Ocak-Kasım 2022’de ihracat, geçen yılın birebir periyoduna bakılırsa yüzde 13,9 artarak 231,2 milyar dolara taşındı. Yıllıklandırılmış ihracat bedeli ise 253,4 milyar doları aştı.

Kasım 2021’de 935 milyon doları aşkın ihracat yapan dokuma ve ham hususları bölümü ise bu yılın birebir devrinde yüzde 9,6 azalışla 846 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektör, Ocak-Kasım 2022’de geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 3,8 artışla 9 milyar 563 milyon dolarlık ihracata imza attı. bu biçimdelikle dokuma ve ham unsurları kesimi, tüm vakit içinderın en yüksek ocak-kasım ihracatına ulaştı.

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 367 milyon dolarlık kısmı İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, 132 milyon dolarla Gaziantep ve 105 milyon dolarla Bursa takip etti.

Ocak-Kasım 2022’de de dalın yaptığı 9,6 milyar dolarlık ihracatın 3 milyar 975 milyon doları İstanbul’dan, 1,6 milyar doları Gaziantep’ten ve 1,2 milyar doları da Bursa’dan gerçekleştirildi.

Sektör, 11 ayda en çok dış satımı İtalya’ya yaptı

Tekstil ve ham hususları kesiminde geçen ay en çok dış satım yapılan ülke, 68 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya’yı, 53 milyon dolarla Belarus ve 40 milyon dolarla ABD izledi.

Bu yılın 11 ayında ise dal, İtalya’ya 919 milyon dolar, ABD’ye 504 milyon dolar ve Belarus’a 463 milyon dolarlık dış satım yaptı.

Sektörde geçen ay en çok ihracatın yapıldığı ülke kümelerine bakıldığında, 305 milyon dolarla AB ülkeleri birinci, 156 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu ikinci ve 94 milyon dolarla Afrika ülkeleri üçüncü sırada yer aldı.

Bu yılın 11 ayında ise AB ülkelerine 3 milyar 860 milyon dolar, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine 1,5 milyar dolar ve Afrika ülkelerine 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Kasımda 165 ülke ve bölgeye ihracat yapan bölüm, tıpkı periyotta ülkenin toplam ihracatından yüzde 3,9 hisse aldı.

Ocak-Kasım 2022’de ise bölüm, 196 ülke ve bölgeye dış satım yaparken, tıpkı periyotta bölümün ülkenin toplam ihracatındaki hissesi yüzde 4,1 oldu.