Epic Games’e Apple davasında Microsoft ve 35 eyalet başsavcısından dayanak geldi

celikci

New member
Epic Games ve Apple içindeki tansiyon sürmeye devam ediyor. Uzun mühlet devam eden dava, geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlanmış ve mahkeme, Apple’ın App Store’da uygulama içi satın alımlar için üçüncü taraf ödeme seçeneklerine müsaade vermesi sonucunı vermişti.

10 farklı suçlamanın değerlendirildiği davada Apple aleyhine çıkan tek kararın ödeme seçenekleriyle alakalı olduğu için Epic Games, başka suçlamalarda Apple lehine verilen mahkeme kararlarını bozmak istiyor ve bu mevzuda geliştiricinin biroldukça müttefiki var.

Epic Games’in destekçileri çoğalıyor

Davanın sonuçlanmasının akabinde Epic Games temyize gitti. Geçtiğimiz günlerde 35 eyalet başsavcısı, Microsoft ve Electronic Frontier Foundation ve biroldukça kuruluştan oluşan bir koalisyon, pak mahkemesine Apple’ın App Store üstündeki denetiminin antitröst maddelerini ihlal etmediğine dair evvelki sonucu bozması tarafında taleplerini iletti. Mahkemeye sunulan raporda: “Apple’ın davranışı, taşınabilir uygulama geliştiricilerine ve milyonlarca vatandaşa ziyan verdi ve hala ziyan veriyor.” sözleri yer aldı.

Microsoft, Apple’ın lehine verilen kararların bitişik pazarlarda rekabeti engellemek için iOS denetimini kullanımına müsaade verebileceğini belirtti ve çevirimiçi hizmete sahip şirketlerle iPhone kullanıcıları içinde Apple’ın bulunmaması gerektiğini söylemiş oldu.

Epic Games’i destekleyen sayısı artıyor ve Apple’ın tekelci yaklaşımının önüne geçilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Koalisyon tarafınca temyiz mahkemeye verilen rapor, bir resmi evraktan fazlaca Epic Games‘e gösterilen takviyenin bir kesimi olarak yer alıyor. Mahkemenin raporu dikkate alıp almaması büsbütün kendi isteğine bağlı. Tüm bu gelişmelerle bir arada öneki dava üzere bir daha uzun süreceği kestirim edilen bu temyiz sürecinde mahkemenin hangi sonuca varacağı merakla bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Oyunlar Haberleri
  • Epic Games’in Apple davasında destekçisi artıryor