Fazla dezenfektan kullanması da cildi kurutuyor

bencede

New member
Sıhhatin ve hoşluğun en kıymetli göstergelerinden sayılan ve bedenimizi tüm dış etmenlere karşı bir zırh üzere koruyan cilt katmanı, mevsim şartlarından direkt etkilendiği için bilhassa kışın özel bir bakıma gereksinim duyuyor. O denli ki yalnızca havaların soğuması değil nem oranının düşmesi, su tüketiminin azalması, rüzgar, hava kirliliği, güneş ışığını daha az aldığımız için his durumumuzun da gerilimli hale gelmesi üzere niçinler de çeşitli deri hastalıklarını tetikliyor. Bunların başında da halk içinde deri kuruluğu olarak bilinen kseroz sorunu geliyor.

Kışın cilt sıhhatimizi korumak için banyo ve duşta kullandığımız eserlere dikkat etmeli, cildimizi nemlendiren eserler kullanmalı, bol su içmeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.


Rastgele nemlendirici kullanmak hakikat değil

Bebekler ve yaşlıların risk altında olduğuna değinen Sak, “Özellikle bebek ve çocuklar ile ileri yaşta olanlar, fazlaca sık duş alanlar, yüzme havuzuna gidenler, kuru ve sert iklim bölgelerinde yaşayanlar deri kuruluğu problemiyle daha epeyce karşılaşıyor. Mevsimsel tesirin yanı sıra kışın kalorifer, soba ve ısıtıcıların tesiriyle ortam nemi azaldığı için ciltte kuruma da kaçınılmaz hale geliyor. Kuruluk bilhassa kollarda ve bacaklarda daha besbelli oluyor. Bu bölgelerde daha az yağ bezi bulunur. Yüz, öbür beden bölgelerine göre daha su geçirmezdir. Deri geçirgenliğinde ise lipitlerin (yağların) kritik rolü vardır. Sık duş alındığında doğal deri lipitlerinin bir daha oluşabilmesi için kâfi mühlet olmadığı için kuruluk bilhassa yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda besbelli olur.

Tedavi edilmeyen cilt kuruluğu pullanma, soyulma, kaşıntıya sebep olabiliyor. Kuruluk bu evreye gelmedilk evvel dermatoloji uzmanına danışmak gerekir. Kişinin şikayetleri, belirtilerin müddeti ve şiddetinin tedavi formunu belirliyor. kimi vakit yalnızca nemlendirici kâfi olurken kimi durumlarda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler kullanmak gerekir. Rastgele nemlendirici kullanmak yanlışsız değildir. Hastanın deri tipine ve şikayetlerine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır.


Sıcak suyla alınan duşlar deri kuruluğunu artırır

Mevsimsel niçinlere bağlı olarak gelişen cilt kuruluğunun yanı sıra pandemi periyodunda hayli sık sabun ve dezenfektan kullanması niçiniyle kontakt egzama şikayetlerinde artış yaşanıyor. Bu rahatsızlık deride kuruluk ile başlıyor. Tedavi edilmezse kaşıntı, kızarıklık, çatlaklar ve soyulmalar ile ilerliyor. Kuruluğu önlemek için soğuk havalarda açıkta kalan bölgeleri, bilhassa ellerimizi eldivenle müdafaamız gerekir. Sık duş almak beden hijyeni için gerekli olsa da uzun süren, banyo köpükleriyle yapılan ve epey sıcak suyla alınan duşlar deri kuruluğunu artırır. Bu niçinle banyo ve duş müddeti kısa tutulmalı, duştan çıktıktan daha sonra kesinlikle cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Sabunlar deriyi kuruttuğundan pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyiciler yahut yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalı. Bilhassa Kovid-19 pandemisi niçiniyle hayatımıza dahil olan dezenfektanların çok kullanmasından, deterjan, aseton ve kimyasallarla çok temastan kaçınılmalıdır. Fazla dezenfektan kullanması da cildi kurutan faktörler içindedır. Çok dar giysiler sürtünmeye bağlı deride kuruluk ve tahrişe niye olabileceğinden kıyafet seçimine de dikkat edilmelidir.


Güneş esirgeyici eserler kış aylarında da ihmal edilmemeli

Bilhassa ofis ortamında çalışanlar, klimanın niye olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan korunmak için ortamın nem oranına ihtimam göstermelidir. Güneş kollayıcı eserler kış aylarında da ihmal edilmemeli, bilhassa kayak yapanlar kesinlikle kullanmalıdır, hem cildi korur hem nemlendirir.

Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en kıymetli nokta bol su tüketimidir. Yalnızca suyla değil, bitki çayları ya da meyve sularından da gerekli sıvı muhtaçlığı karşılanabilir. Su haricinde yediğimiz besinler de cilt kuruluğuna tesir eder. Süratle oluşan kilo kayıpları, istikrarsız beslenme deride kuruluğa yol açar. Bilhassa bol meyve ve zerzevat tüketimi cilt sağlımız için gereklidir. Doymamış yağ asitlerinden (zeytinyağı) güçlü beslenme de cilt kuruluğunu önlemede yarar sağlar. Yemeklerde kâfi ölçüde zeytinyağı tüketmekte de yarar vardır.