Genetik ikizi için düğünü erteledi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Genetik ikizi için düğünü erteledi
Meltem Günay – Antalya’da yaşayan 28 yaşındaki Çağla Övüç Can, iki yıl evvel pandemi niçiniyle üç defa düğününü iptal etmek zorunda kaldı. “Her şey tamam” derken düğününe bir hafta kala genetik ikiziyle eşleştiği haberini aldığında ise bütün planlarını ve düğününü dördüncü defa iptal etmekte bir an bile tereddüt etmedi. Hiç tanımadığı bir beşere “iliğiyle” hayat olan genç bayan, artık sıhhatine kavuşan genetik ikiziyle buluşmak için gün sayıyor.

Can, beş yıl evvel Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenciyken okula gelen Kızılay takımlarına kan bağışında bulunurken, “İlik örneği de vermek ister misiniz” sorusuyla üç tüp kan örneği verdi. Ortadan geçen vakitte mezun olan, işe giren genç bayan, pandemi niçiniyle 2020 yılında düğününü üç sefer ertelemek zorunda kaldı. “Artık tamam” diyerek zorla bulduğu tarih için bir kere daha düğün hazırlıklarına başlayan Can, düğününe bir hafta kala çalan telefonla planlarının nasıl değiştiğini şöyleki anlattı: “Son hazırlıklarımızı yaparken Kızılay’dan bir telefon geldi ve ‘Eşleştiniz’ dedi. Bilk evvel ne olduğunu bile hatırlamadım ve dolandırıcı olduklarını sandım. daha sonra konutumuza gelerek durumu anlattılar. Onlara ‘Nikahıma bir hafta var, nasıl yaparız’ dediğimde tereddüt ettiler zira bu kadar kısa müddette hazırlıkları tamamlanamayacağını söylemiş olduler. O ortada ben genetik ikizimle ilgili bilgi istediğimde bana iki tane çocuğu olan genç bir anne olduğunu ve sıhhat durumunun hayli makûs olduğunu aktardılar. ‘Sizin için bir hafta tahminen fakat onun dayanacak takati yok’ dediklerinde ben esasen sonucumı verdim. Dedim ki ‘Üç defa iptal etmişiz, bir sefer de bunun için ederiz, yapacak bir şey yok.’ O durumda ‘Benim düğünüm daha önemli’ nasıl derim. Çabucak belediyeye gidip nikahımızı iptal ettik. Bu süreçte hem benim ailem hem nişanlım tıpkı vakitte onun ailesi inanılmaz takviye verdi. bu biçimde bir karar vermeye mecbur değildim lakin bunu yapmam gerekiyordu.”


Mayısta buluşacaklar

sonucunın akabinde çabucak süreçlere başlayan Can, damarlarındaki probleme karşın genetik ikizi için gerekli iliğin toplanabildiğini söylemiş oldu. hiç bir sorun yaşamadığını anlatan Can, nakil daha sonrasında ise genetik ikizinin ailesinden bir mektup aldığını ve bir sefer daha ne kadar gerçek karar verdiğini anladığını lisana getirdi. Can, “Hastaniçin taburcu olduğu bilgisini bize ilettiler. Mayıs ayında inşallah kendisiyle de tanışacağız. Bir kız kardeş edindim lakin kim olduğu hiç değerli değildi. Birine yeniden sıhhatini verebildiğimizi bilmek inanılmaz bir duygu” diye konuştu.


Çağla Övüç Can’ın bu evrelerde en büyük destekçisi eşi Nazım Can oldu.

‘Korkmayın, donör olun’

Ertelediği düğününü 2020 Temmuz ayında yapan Can, altı ay evvel de kızı Eliz’i kucağına aldığını anlatırken, “hiç bir sıhhat sorunu yaşamadım, olağan ömrümü sürdürdüm. Çok gurur verici bir şey bu. Beşerler korkmasınlar, yeterlilik sahiden mükafat olarak insanın karşısına çıkıyor. Benim de epey hoş bir ailem var. Tahminen ben onun mükafatını bu türlü yaşıyorum ya da Allah bana fazlaca hoş bir kız çocuğu nasip etti tahminen onun karşılığında. Hayır duası alacaklar, bir beşere hayat olacaklar. Bu epeyce önemli bir şey. Beşerler ‘Bizim başımıza gelmez’ diyor lakin yarın onların annesi, kardeşi, çocuğu, kendisi buna gereksinim duyabilir. Biraz empati yapmalarını ve bağışçı olmalarını istiyorum” diye seslendi.