Hafızanızı eğitin: günlük yaşam için egzersizler

KıtlamA

New member
Günlük yaşam için beyin eğitimi

Bu egzersizlerle hafızanızı eğitirsiniz

21.07.2024 – 07:28 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 3 dk.

Düşünceli yaşlı vatandaş: Günlük yaşamda yapacağınız küçük egzersizler bile hafızanızı eğitmenize yardımcı olabilir.

Resmi büyüt
Düşünceli yaşlı vatandaş: Günlük yaşamda yapacağınız küçük egzersizler bile hafızanızı eğitmenize yardımcı olabilir. (Kaynak: shapecharge/getty-images)

WhatsApp'ta paylaş

Yaşlandıkça hafızanın bozulması normaldir. Ancak beyin performansı eğitilebilir ve bu günlük yaşamda yapılabilir.

Yaşlı insanlar gazetedeki bulmacaları veya Sudoku bulmacalarını çözmeyi severler. Diğerleri zihinlerini zinde tutmanın ve hafızalarını geliştirmenin eğlenceli bir yolu olarak bulmaca hikayeleriyle meşgul olurlar. Ancak zeka oyunları ve beyin eğitimi tek başına yeterli değildir hafıza sürdürülebilir bir şekilde antrenman yapmak. Yaşlılıkta zihinsel olarak formda kalmak istiyorsanız, daha fazlasını yapmalısınız.

Unutkanlık mı, bunama mı? Farkı nasıl anlarsınız?

Etkili beyin eğitimi, yerleşik alışkanlıkları kırmayı ve yeni bir şey denemeyi içerir. Ancak, hedeflenen eğitim seçenekleri de vardır. Hafızayı ve hatırlamayı geliştirin.

İnternette “yaşlılar”, “” arama terimlerini arayan herkeshafıza“eğitim” ve “egzersizler” ücretsiz olarak indirilebilen egzersizler bulacaksınız. Ancak: “Belirli bir eğitimin tüm hafızanızı geliştirmediğinin farkında olmalısınız “İyileştirildi” diyor Mannheim Üniversitesi'nde bilişsel psikoloji alanında yardımcı doçent olan Beatrice G. Kuhlmann. Sorunun düşünme aygıtında nerede yattığına bağlı olarak, yöntemler ve egzersizler de tasarlanmalıdır.

Bunu bildiğim iyi oldu: Eskiden beynin yaşla birlikte otomatik olarak performansını kaybettiğine ve bunun da unutkanlığın artmasına yol açtığına inanılıyordu. Beyin araştırmalarındaki yeni bulgular artık bunun böyle olmadığını kanıtladı. Tıpkı bir kas gibi beyin de eğitilebilir ve güçlendirilebilir. Bu, 70 veya 80 yaşında bile hala iyi performans gösterebileceği ve yeni şeyler öğrenebileceği anlamına gelir.

İsim ve yüz hafızanızı eğitmek istiyorsanız, örneğin, insanların fotoğraflarının olduğu bir dergiye bakabilir, isimleri inceleyebilir ve daha sonra başlıkları kapatarak okuduklarınızı okuyabilirsiniz. hafıza “Başarılı hafızaeğitim her zaman konsantrasyon ve dikkat eğitimidir” diyor Andrea Friese. Federal Derneğin eğitim direktörüdür hafızaeğitim (BVGT). Onlara göre hafıza ve hatırlama yeteneğiyle ilgili birçok sorun konsantrasyon sorunlarıdır.

Unutkanlığın birçok nedeni olabilir ve çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

Resmi büyüt

Unutkanlığın birçok nedeni olabilir ve çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. (Kaynak: Kaynak: Görsel materyali: GettyImages, düzenleme: t-online)

Hafıza araştırmacıları, hedeflenen algı eğitimiyle konsantre olma yeteneğinin geliştirilebileceğini söylüyor. Evde egzersiz fikirleri arayan herkes, bütünsel egzersizler için de kurslar alabilir. hafızaeğitim ve yöntemleri öğrenin. Friese, “Bunlar artık yetişkin eğitim merkezleri veya aile eğitim merkezleri gibi sürekli eğitim kurumlarında kalıcı bir tekliftir” diyor.

Ona göre, düşünce esnekliği günlük hayattaki hafıza egzersizleri ile de eğitilebilir. Örneğin, adınızın her harfi için bir isim ve bir aktivite seçebilirsiniz. Örneğin, A için: Anni çalışır. İsimleri hatırlamada sorun yaşıyorsanız, Kuhlmann'ın dediği gibi, bir kişinin ismini onun özellikleriyle ilişkilendirebilirsiniz: “Belki Bayan Baker'ın kızıl saçları vardır, o zaman bunu hatırlamanıza yardımcı olması için fırında kırmızı önlüklü bir fırıncı hayal edebilirsiniz.”

Kuhlmann'a göre, beyin araştırmaları yaşlı yetişkinlerin pratik yaptıklarında birçok bilişsel görevde, yani düşünme görevlerinde gelişme kaydettiğini çok iyi göstermiştir. Kuhlmann, “Diğer bilişsel görevlerde, yani sözde transfer etkilerinde, nadiren iyileşme gözlemlenmektedir” diye açıklıyor.

Araştırmacılar bilişsel yeteneklerin genişletilemeyeceği veya artırılamayacağı konusunda hemfikir. “Bunun yerine, kişinin belirli bir görevin özel gereksinimleriyle daha iyi başa çıkmayı öğrenebileceği anlaşılıyor.” Bu nedenle, Sudoku yalnızca bu bulmacaları çözme yeteneğini geliştirir. Oyunlar ve bulmaca hikayeleri isim hafızasına veya genel hatırlamaya yardımcı olmaz.

Yaşlandıkça hafıza performanslarını geliştirmek için bir şeyler yapmak isteyen herkes yalnızca hafıza eğitimine odaklanmamalı, aynı zamanda vücutlarını hareket ettirmeye de devam etmelidir. Bonn'daki Alman Yaşlılar Birliği'nden Erhard Hackler buna dikkat çekiyor. Hackler, “Düzenli fiziksel egzersiz beyne giden kan akışını ve oksijen tedarikini artırır ve ayrıca düşünme yeteneğini ve hafıza performansını da iyileştirir” diyor.