İlaç almaya devam etmek için bilmeniz gerekenler

KıtlamA

New member1 Ocak'tan itibaren pembe reçetenin yerini e-reçete aldı. Peki yeni sistem nasıl çalışıyor ve akıllı telefonum yoksa ne yapacağım?


Antibiyotikler, antihipertansifler veya tiroid tabletleri: Reçeteli ilaçlar yalnızca reçeteyle alınabilir. Ancak bu artık yalnızca dijital olarak doktorun ofisinde yayınlanıyor. E-reçeteye geçiş hastalar için ne anlama geliyor?


Şimdi ilacımı nasıl alacağım?


Uygulamada doktor muayeneden sonra derhal elektronik reçete verecektir. Eczanede kullanmak için gereken bir reçete kodu oluşturulur. Federal Sağlık Bakanlığı'na göre sigortalıların üç seçeneği var:

  • E-reçete uygulaması: Hasta reçeteyi doğrudan akıllı telefonundan alır ve kodu eczanede gösterebilir. E-reçete uygulamasına önceden kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için NFC özellikli bir elektronik sağlık kartı (üzerinde küçük siyah radyo logosu) ve sağlık sigortası şirketinden alınmış bir PIN kodu yer alıyor.
  • Elektronik sağlık kartı (eGK): Kartla ödeme yapmak için sigortalıların ilacı alabilmesi için yalnızca geçerli bir eGK'ye sahip olması yeterlidir. Eczane bunu bir okuyucuya yerleştirir ve e-reçete sunucusuna erişmek ve reçeteyi indirmek için gerekli sigortalı verileri alır. Ancak tarif bilgileri kartta saklanmaz.
  • Kağıt çıktısı: Hastalar “pembe slip” yerine doktor muayenehanesinden reçete kodunun yer aldığı kağıt çıktısını da alabilecekler. Bu eczanede taranır ve ilaç daha sonra dağıtılabilir.
Ancak e-reçete şu anda yalnızca yasal sağlık sigortası olan kişiler için geçerlidir; özel sağlık sigorta şirketleri bunu yavaş yavaş hayata geçirecek.

E-reçetenin avantajları:


Örneğin kronik hastalıklar için takip reçetesine ihtiyacınız varsa e-reçeteyle doktora gitmekten kurtulabilirsiniz. Ek olarak, alım ve dozajın yanı sıra ilaç planına ilişkin bilgiler de uygulamada saklanabilir.


Akıllı telefonum yoksa ne yapmalıyım?


Kod daha sonra pratikte kağıda yazdırılır – bu seçenek hala mevcuttur ve uygulamaya sahipseniz ancak orada sağlık kartınızla kayıtlı değilseniz de gereklidir. Basılı kod eczanede dijital kodla aynı şekilde okunabilir.


E-reçetenin geçerlilik süresi ne kadardır?


E-reçete dört hafta süreyle geçerlidir; eski pembe reçeteyle aynı süre. E-reçete uygulamasında reçetelerinizi ne kadar süreyle kullanabileceğinizi kontrol edebilirsiniz.

Bu arada:


Her ilacın kendine ait kaydı olduğu için ilaçları farklı eczanelerde tek tek kullanabilirsiniz. Bu şu ana kadar mümkün olmadı. Kağıt reçetede yazılan tüm ilaçların aynı eczanede kullanılması gerekiyordu.


E-reçetemi başka biri de kullanabilir mi?


Evet, daha önce olduğu gibi örneğin akrabalar reçeteyi kullanabilir. Bunun için ilgili kişinin elektronik sağlık kartına ihtiyacınız vardır.