İngiltere’de Corona: Hastaneler yeni hasta kayıtlarını bildirdi

KıtlamA

New memberCorona geri döndü ve görünüşe göre güçlü bir şekilde. İngiltere’deki hastanelerdeki Kovid hastalarının sayısı Nisan ayından bu yana olduğundan daha yüksek.


İngiliz hastanelerinde Kovid-19 tedavisi gerektiren hastaların bu kadar yüksek oranda görüldüğü son durum bu yılın Nisan ayındaydı. Bu “The Independent” tarafından bildirildi. Kovid-19 testi pozitif çıkan hastaların hastaneye başvuru sayısı, bir önceki hafta 100.000 kişide 3,7 iken, 10 Eylül’de sona eren haftada 100.000 kişi başına 4,6 oldu. Independent’a göre bu, İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) atıfta bulunarak 30 Nisan’da sona eren haftadan bu yana en yüksek değer.


Ancak rakamlar hâlâ çok düşük. Buna göre, 2022 Noelinde Büyük Britanya’daki değer, 100.000 kişi başına 11,8 oranındaydı. Ve elbette değer de pandeminin ilk yılındaki zirve değerlerin çok altında.


Yaşlılar özellikle etkileniyor


Ancak oran iki aydır belirgin bir yükseliş eğiliminde. Ve yine yaşlı insanları etkiliyor: oranlar 85 yaş ve üzeri kişilerde 100.000’de 51,1 ile hala en yüksek seviyede ve 75-84 yaş arası kişilerde 21,2 ile en yüksek seviyede.


Diğer hastalıklar nedeniyle İngiliz hastanelerine başvuran ve Corona testleri pozitif çıkan kişilerin sayısı da görünüşe göre artmaya devam etti. “Independence”a göre 10 Eylül’de bu sayı 3.356 idi. Bu, bir önceki haftaya göre (2.915) yüzde 15’lik bir artış anlamına geliyor. Bu, 19 Mayıs’tan bu yana en yüksek değer.


Arkasında “Pirola” versiyonu mu var?


İlk olarak temmuz ayında Danimarka’da ortaya çıkan “Pirola” çeşidi dünya çapındaki uzmanları endişelendiriyor. Nedeni: Spike proteinindeki 30’dan fazla mutasyon nedeniyle, aşılama ve/veya enfeksiyon yoluyla oluşturulan bağışıklık korumasını diğerlerinden daha iyi zayıflattığı görülüyor. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Ancak İngiliz sağlık otoritesi, enfeksiyon ve ağır vaka sayısındaki son artışı BA.2.86’ya (tıbbi adı) bağlayamaz. BA.2.86’nın olası yayılmasının güvenilir bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlamak için dünya çapında yeterli veri toplanmamış olacaktır. Şu ana kadar Büyük Britanya’da yeni varyantın doğrulanmış 42 vakası görüldü.


Almanya’da durum nedir?


Almanya’da da Robert Koch Enstitüsü haftalardır artan korona sayılarını kaydediyor. En son RKI yaklaşık 6.780 Kovid vakası bildirdi; bu, Ağustos ayının ilk haftasındaki rakamların üç katından fazla. Uzmanlar bildirilmeyen vaka sayısının yüzde 90 olduğunu tahmin ediyor. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


“Pirola” ilk kez Almanya’da geçen hafta tespit edildi. Aynı zamanda sağlık sistemindeki durum (hala) rahat. Hamburg-Eppendorf Üniversite Hastanesi’nden yoğun bakım doktoru Stefan Kluge, bir hafta önce kliniğinde 182 Kovid-19 hastasının bulunduğunu ancak bunların yalnızca yarısının hastanede kalma nedeninin virüs olduğunu bildirdi. Yoğun bakım ünitelerindeki tedavilerin yaklaşık yüzde birini oluşturuyorlardı. Bir enfeksiyon süreci gözlemliyoruz ama nispeten sakin gidiyor” dedi.