İnşaat materyalleri sanayi üretimi 4 ayda yüzde 30 arttı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), yapı dalı ve iktisat etrafları tarafınca izlenen aylık kesim raporunu deklare etti.

Haziran 2021 Dal Raporu’na bakılırsa, geçen yılın nisan ayında salgının en sert tesirleri yaşandı ve tam kapatma tedbirleri ile sanayi üretimi neredeyse durdu. Nisan 2021’de baz tesirine bağlı olarak yüksek bir büyüme gerçekleşti. İnşaat materyali sanayi üretimi, nisanda geçen yılın nisan ayına göre yüzde 67,2 arttı.

2021’in birinci 4 ayında ise geçen yılın birebir periyoduna göre üretim artışı yüzde 29,7 olarak gerçekleşti. İç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki değerli talep artışı bu süreçte tesirli oldu. 2021’in birinci 4 ayında 22 alt dalın tamamında üretim, Ocak-Nisan 2020’ye nazaran arttı.

Birinci 4 ayda tüm alt bölümlerin üretimi, beraberinde çift haneli ve yüksek oranlarda artış sergiledi. En yüksek üretim artışı yüzde 69,7 ile tuğla ve kiremit kesiminde gerçekleşti. Kilit ve donamım eşyası üretimi yüzde 62,2, demir çelik radyatör üretimi yüzde 53,1 ve seramik, sıhhat gereçleri üretimi yüzde 51,8 arttı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 43,1, çimento ve betondan eşya üretimi yüzde 41,8, yalıtımlı kablolar üretimi ise yüzde 41,1 büyüdü. Yılın birinci 4 ayında öbür alt dallara bakılırsa daha yavaş üretim artışı gösteren eserler çimento, metal yapı ve yapı kesimleri ile düz cam ve yalıtım camları oldu.

İnşaat kesiminde yılın ikinci yarısını 9 öge şekillendirecek

İnşaat kesimi, inşaat materyalleri endüstrisindeki gelişmelerde de belirleyici oluyor. Yılın birinci yarısında iç pazarda inşaat gereçleri talebi göreli olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Devam eden işler ve yenileme çalışmaları talebi canlı tuttu.

Yılın ikinci yarısında ise inşaat dalını ve dolaylı olarak inşaat materyalleri endüstrisini şekillendirecek 9 öge bulunuyor. Olağanlaşma adımları ve salgının denetim altına alınarak sonbaharda tam açılmaya ulaşılması inşaat dalını de olumlu etkileyecek. Alınan yapı ruhsatlarında son 3 yılın en yüksek dönemsel bilgileri gerçekleşti.

Bilhassa konut tarafında alınan yapı ruhsatları yeni başlangıçlar için ümit veriyor. Öbür yandan, yenileme ve güçlendirme faaliyetleri yılın geri kalanında da canlı kalmaya devam edecek. Yüksek enflasyon ve konut fiyatlarında buna bağlı olarak yaşanan artışlar piyasada arz talep istikrarını olumsuz etkilemeye başladı. bir daha enflasyona bağlı olarak yükselen inşaat maliyetleri de yeni başlangıçları sınırlamaya devam edecek. Kamunun bütçe imkanları ortasında yatırımları yılın ikinci yarısında da zayıf kalacak.

Yüksek enflasyona bağlı olarak oluşan yüksek faiz oranları giderek kalıcı hale geliyor. Yüksek faizler, hem arz tıpkı vakitte talep tarafını olumsuz etkileyecek. Kredi talebinde de düşüş sürecek. Haziran ayı prestijiyle mevcut işler ile alınan yeni iş siparişleri de geçen yıllar ile karşılaştırıldığında düşük kalıyor. Bu beklentiler ve değerlendirmeler çerçevesinde inşaat dalı ve inşaat gereçleri iç pazarı için sınırlayıcı ögelerin daha ağır basacağı öngörülüyor.

İnşaat kesimi istihdamında düzgünleşme devam ediyor

Rapora nazaran, inşaat dalında istihdam düzeyi büyüme senelerında 2 milyonun üzerinde gerçekleşiyor.

Temmuz 2017’de 2,4 milyon ile istihdamda en yüksek düzeye ulaşıldı. 2018 ve 2019 senelerında inşaat kesimindeki küçülme ile istihdam da 2 milyonun altına indi.

Geçen yıl salgın niçiniyle dalda istihdam, nisanda 1,12 milyon ile en düşük düzeyine inip akabinde artışa geçti. Yeni yılda ise mart ve nisan aylarında istihdam 1,8 milyonun üzerine çıkarak bölümdeki toparlanmaya işaret etti.