Isırgan Otu Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir

sosyolog

Global Mod
Global Mod
Isırgan Otu Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir
Isırgan otunun toplanması oldukça zor olduğundan dolayı toplanması pek sevilmeyen bir bitki türüdür. Isırgan otu insan vücuduna oldukça yararlı bir bitkidir. Yapraklarında doğal antibiyotik bulunan bu bitkide ayrıca, Cvitamini, mineral, demir, bitki asitleri, ve amine histamin bulunmaktadır. Kökünde ise strolen, tanen, sterylglucosid, liginan bulunmaktadır.

Yaprakları, mayıs ve temmuz aylarında, toplanması her ne kadar acı verse de saplarından kopartılarak toplanır. Tohumu ise, temmuz- ağustos aylarında kolayca toplanır ve bu bitkiler güneş sıcaklığında kurutulur.

Yaprak, kök ve tohumların ayrı ayrı toplandığına göre, kullanım alanları da ayrı olması gayet doğaldır. Yani yaprağın tohumdan farklı tohumun da köklerden etkili olduğu düşünülmemesi gerekir. Önemli olan, onların doğru biçimlerde ve doğru yerde kullanılmasıdır. Şimdi sizleri bu konuda elimizden geldiğince aydınlatmaya çalışacağız.

Yaprak: Yaprak Çayı: Yaprak çayının özellikleri, ödem söktürücü, idrar çoğaltıcı, kan yaptırıcı, kan temizleyici, iltihap giderici, demir eksikliğini düzenler ve organizma uyarıcı etkileri bulunmaktadır. Bu saydığımız hastalıklara karşı bu bitkiyi başarıyla kullanabilirsiniz.

Bu hastalıklara kullanacağınız bu bitkinin yaprak çayı tedavisi 2-3 hafta boyunca kürler halinde uygulanması tercih edilir. Bu süre zarfında, günde 2-3 fincan bitki çayını, şekersiz olarak öğün içerisinde sıcak bir şekilde tüketmek gerekir. Bunu yalnız içemiyorsanız içerisine bir tutam kekik veya nane atarak tadını farklılaştırabilirsiniz. Not: kalp veya böbrek hastası olan bireyler bunu kullanmadan önce doktora baş vurmaları gerekir.

Kök: Kökleri yalnız kullanmanız gerekmiyor. Eğer isterseniz yapraklarla karıştırarak rahatça kullanabilirsiniz. Bu bitkinin prostata iyi geldiği bilinir. Ayrıca, suda kaynatılarak saça uygulandığında saç dökülmesini durdurucu özelliği bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çayı
Tohumlar:
Tohumların özellikle organizma uyarıcı, özelliğine sahiptir. Ayrıca savunma gücünü artırır.

Isırganotunu doğru ve faydalı bir şekilde kullanması için önerilen kullanma şekli şöyledir:

Yaprak çayı: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu, bir bardak kaynamış suyla birlikte haşlanır, 6-7 dakika bekletilir ve süzüldükten sonra tatlandırıcı kullanmadan sıcak içilir.

Kök çayı: bir veya 1.5 kaşık ezilmiş kökü, bir bardak suyla 5 dakika kısık ateşte karıştırarak haşlanır ve 5-6 dakika kadar demlendikten sonra tatlandırıcı kullanmadan sıcak bir şekilde içilir.

Tohum çayı: bir tatlı kaşığı tohumu ezerek, 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 5-6 dakika bekledikten süzülür ve tatlandırıcı kullanmadan içilir.