Karl Lauterbach Almanya’da sonbahara bakıyor

KıtlamA

New memberTam sonbaharda korona sayıları artıyor. Soğuk mevsim açısından bu ne anlama geliyor? Federal Sağlık Bakanı bir bakış açısı sunuyor.


Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD), bugünden beri mevcut olan uyarlanmış aşıyla aşılamayı teşvik ediyor. Ve vatandaşları kişisel sorumluluk almaya çağırıyor. Kendisi bugün zaten aşılanmıştı. Bunu Robert Koch Enstitüsü başkan vekili Lars Schaade ile birlikte yaptığı basın açıklamasında açıkladı. Kovid-19 zararsız bir hastalık değil, uzun vadede ciddi sonuçlar doğurabiliyor ve kalıcı hasarlara yol açabiliyor.


Lauterbach, sonbaharda yine “çok sayıda korona enfeksiyonu vakası” yaşanacağını öngördü. Ancak enfeksiyon durumunun ve toplumdaki temel bağışıklığın daha iyi izlenmesi sayesinde Almanya “çok daha hazırlıklı”. Bu nedenle “temas kısıtlamaları anlamında” önlemlerin yeniden gerekli olacağına inanmıyor.


Schaade, semptomları olan hastalara 3 ila 5 gün boyunca evde kalmalarını tavsiye ediyor ve maske de yine rol oynuyor. Özellikle risk grubuna dahilseniz veya risk grubuyla temas halindeyseniz, başkalarını ve kendinizi korumak için. Lauterbach şu ana kadar Corona tedbirlerini sıkılaştırmaya gerek görmüyor.


“Bir virüsümüz daha var”


RKI Başkanı, otoritesinin giderek artan sayıda solunum yolu enfeksiyonunu kaydettiğine dikkat çekti. Bu alışılmadık bir durum değil çünkü bu virüslerin koşulları mevsimsel olarak iyileşiyor. Ancak Sars-Cov2 bu virüslerden sadece bir tanesi. “Bir virüsümüz daha var.”


Ancak genel olarak korona enfeksiyon oranı düşük seviyede. Şu ana kadar çoğunlukla “Omicron” soyunun alt varyantları tespit edildi. Uzmanların genel görüşüne göre popülasyonda bunlara karşı yüksek düzeyde bağışıklık koruması mevcut. Risk gruplarına aşı yapılması durumu daha da kötüleştirebilir.


Schaade, şu ana kadar yeni varyantlarla birlikte hastalığın şiddetinin arttığına dair bir kanıtın bulunmadığını da vurguladı.


Yeni koronavirüs Sars-CoV2’nin ortaya çıkışından bu yana ilk kez, bu sonbaharda (şu ana kadar) herhangi bir katı kontrol önlemi uygulanmıyor. Mayıs ayında DSÖ, uluslararası önemi haiz bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. Ancak Dünya Sağlık Örgütü yakın zamanda kuzey yarımkürede korona sayılarının arttığı konusunda uyarıda bulundu. DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Cenevre’de yaptığı açıklamada, “Kuzey yarımkürede kış mevsimi öncesinde endişe verici Kovid-19 eğilimlerini görmeye devam ediyoruz” dedi.


Dolaşımda ağır mutasyona uğramış varyant


Aynı zamanda Kovid-19 rakamlarını da yayınlayan Grip Çalışma Grubu’nun mevcut haftalık raporuna göre, 36. takvim haftasında (4-10 Eylül) yetkililere 6.780 doğrulanmış korona enfeksiyonu bildirildi; bu sayı Ağustos ayındaki rakamın üç katı. Ağır mutasyona uğramış Corona varyantı BA.2.86 (“Pirola”) ilk kez Almanya’da tespit edildi. Uzmanlar için özellikle endişe vericidir. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Maske takma ve yeni aşı talebi


Kuzey Ren-Vestfalya’daki doktorlar, artan korona sayıları karşısında insanları gönüllü olarak maske takmaya çağırıyor. Kuzey Ren Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği başkanı Frank Bergmann, “Özellikle sonbahar ve kış aylarında günlük yaşam genellikle kapalı odalarda geçtiğinde, maskeler özellikle savunmasız grupları korumak için tıbbi açıdan yeniden faydalı olabilir” dedi. Post” (Pazartesi baskısı). Bu, örneğin yaşlılar ve bakım evleri için geçerlidir.


Ayrıca yeni, uyarlanmış korona aşısı da bugünden itibaren kullanıma sunuldu. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.