Mersinli nikah memuru, tavsiyeleriyle fenomen oldu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Mersinli nikah memuru, tavsiyeleriyle fenomen oldu
Mersinli nikah memuru Dilek Yörük, kıydığı nikahlarda genç çiftlere verdiği tavsiyelerle bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. Toplumsal medyada fenomen olan Dilek Yörük’ün kıydığı nikah imajlarını iki günde 2 milyon kişi izledi. İlgi karşısında hem şok hem fazlaca memnun olduğunu belirten Yörük, “Bir cümle tahminen hakikaten ömrümüzü değiştirebilir. Buna fazlaca inanıyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Nikah Memuru Dilek Yörük, genç çiftlere evlilik cüzdanını vermedilk evvel yaptığı konuşmayla Türkiye’nin konuştuğu isim oldu. Genç çiftlere verdiği tavsiyeler toplumsal medyada paylaşılınca bir anda ilgi odağı olan Yörük’ü kısa müddette milyonlarca kişi izledi. bakılırsave başladığı günden bu yana geçen 1,5 yılda yaklaşık bin 500 çiftin nikahını kıyan ve her nikahta çiftlere epeyce hoş bildiriler ve tavsiyeler veren Yörük’ün toplumsal medya platformlarında dönen görüntülerine binlerce yorum yapıldı.

“BİRBİRİNİZİN SAHİBİ DEĞİL, YOLDAŞI OLMAYA ÇALIŞIN”

Nikahını kıydığı çiftlere, evliliklerini oburlarının evliliğiyle kıyaslamamalarını öğütleyen Dilek Yörük, konuşmanın kıymetinden geçmişin sorgulanmamasına kadar birfazlaca ileti veriyor. Yörük, nikahlarda, “Peri masallarına aldanmayın, zira gerçek değiller. O denli bir evlilik hayali ikinizi de üzer. Harikası aramayın, hiç birimiz kusursuz değiliz. Birbirinizin geçmişini sorgulamayın. Eşinizin sizin zihninizi okumasını beklemeyin, maalesef bunu hiç kimse yapamıyor. İstediğiniz ve istemediğiniz ne var ise açık açık söyleyin birbirinize. Konuşarak her şeyi çözebileceğimize inananlardanım. Birbirinize hayat alanı bırakın. Evlendiniz diye her şeyi birlikte yapmak zorunda değilsiniz. ‘Duvarlarınızı yıkın’ demiyorum, siz de birbirinizden bunu istemeyin fakat o duvarlara el birliğiyle pencereler açın ve hayatı o pencerelerden bir arada izleyin. ömrünüzü hesapsız yaşayın. Etrafa bakmadan yol alın. Lütfen birbirinizin sahibi değil, yoldaşı olmaya çalışın. Kulak verin birbirinizin söylemiş olduklerine, ne demek istediğini anlamaya çalışarak dinleyin birbirinizi” diyerek çiftleri kutluyor.

“ŞOK OLDU BENİM İÇİN, ÇOK HOŞ BİR ŞEY”

Nikah memuru Yörük, bir anda ilgi odağı olmasını ve hislerini İHA muhabirine anlattı. Eşinden boşanmış 3 çocuğu olan bekar bir anne olduğunu söyleyen 49 yaşındaki Yörük, fenomen olmasını “Şok oldu benim için; hayli hoş bir şey. Yaptığınız işinizin bu kadar gündeme gelmesi tabi ki insanı fazlaca memnun ediyor” cümleleriyle kıymetlendirdi. Kelam konusu konuşmayı nikahlarda daima yaptığını belirten Yörük, “bakılırsave başladıktan 3 ay daha sonra yazdığım bir metin. her insanın bildiği şeyler aslında fakat uygulamaya geldiğinde hepimizin kahırlar yaşadığımız ya da zorlandığımız şeylerdi bunlar. Evlilik öncesi insanlara bu biçimde şeyler söylememin tesirli olacağını düşündüm, zira neyle karşılaşacağını hiç kimse bilmiyor. Herkes peri masalı üzere evlilik hayaliyle geliyor maalesef lakin o denli olmadığını görüyorlar çabucak sonrasındasında” diye konuştu.

“BENİ ÇOK MEMNUN ETTİ”

Yansıların fazlaca hoş olduğunu ve güzeline gittiğini söyleyen Yörük, “İnsanlara evlilikle alakalı bir tüyo vermek beni epey keyifli etti, zira yaşadığım şeyler de var bunun içerisinde. Benim eski eşime yapmadığım ya da onun bana yapmadıklarının da bir karması aslında bu, bir tecrübenin kararı. Deneyimlemediğiniz bir şeyi birilerine anlatamazsanız aslına bakarsan” tabirlerini kullandı.

Çok hoş geri dönüşler aldığını da vurgulayan Yörük, “Tabi ki eleştirenler de biraz uzun olduğunu düşünenler, ‘ne gerek vardı’ diyenler de var lakin tenkitlerin yüzde 90’ı olumlu. Toplumsal medyada da fazlaca hoş yorumlar yazıyorlar. Rehber olduğumu düşünüyorlar. Nikaha gelen konuklarımızdan en epeyce ‘yine evlenmek istiyorum ve nikahımızı siz kıyacaksınız’, ‘Birileri keşke bana bunu söyleseydi, ben bunu yapmazdım’ üzere yansılar alıyorum. Hatta bir nikahtan daha sonra bir bayan arkadaşımız geldi yanıma ‘Keşke eşim de bu nikahı izlemiş olsaydı. Birbirinizin sahibi değil, yoldaşı olun cümlesini duyması için onun burada olmasını isterdim’ dedi. Berbat hissettim kendimi ancak gerçek bir şey yaptığımı da düşünüyorum” halinde konuştu.
Yörük, her insanın kendini kötülüklerden korumak için bir duvarla yaşadığını belirterek, şu biçimde devam etti: “herkesin özel bir anı olması gerektiğine inanıyorum. Beşerler, kişiliklerinden bir şey vermeden evlilik götürsünler. Tabi ki değişmeleri gereken yerler var çiftlerin, değişecekler fakat benim kişiliğime dokunduğunuz vakit bu farklı bir şeye dönüyor, siz beni sizin üzere yapmaya çalışmış oluyorsunuz. bu biçimde ben ‘ben’ olmaktan çıkıyorum. Mutsuz oluyorsunuz ve siz eski bene aşıksınız, eski beni seviyorsunuz.”

“BİR CÜMLE TAHMİNEN SAHİDEN HAYATIMIZI DEĞİŞTİREBİLİR”

Toplumsal medyayı fazlaca fazla takip etmediğini, lakin her insanın kendisine gönderdiğini de lisana getiren Yörük, “Dönüşler hoş. Şu an twitterde 2 milyon görüntüleme, 65 bin beğeni var. Başka toplumsal medyalardakileri bilmiyorum, en son 300-400 binler vardı ve bu fazlaca hoş. Herkese ulaşacak bunlar. Herkes hepsini yapmak zorunda değil esasen, insanız yapamayız ancak bir cümle tahminen nitekim ömrümüzü değiştirebilir. Buna hayli inanıyorum. Tahminen birilerinin akıllarında kalır, tahminen epeyce farklı beşere farklı yollar açacak” dedi.
Yörük, çiftlere de “Lütfen birbirinizi dinleyin, birbirinizin ömür alanını aşmayın. Hudutlarınız olsun. Konuşun, zira konuşmak fazlaca değerli. Sevgiden ödün vermeyin. Sevgi kaybolur lakin hürmet gittiği an her şey biter. Hürmet lütfen kalsın” iletisini verdi.