MSI Monitörlerde Kullanılan Quantum Dot Teknolojisi Nedir?

Adanali

Member
MSI, üst düzey oyuncu monitörlerinde sunduğu Quantum Dot yani QLED panellerini daha fazla modele genişletiyor. LCD tabanlı IPS ve LED monitörler, plazma TV ve monitörlerle ömrümüze girmeye başladı fakat artık bu süratle gelişen teknolojinin hududuna gelindi. Quantum Dot paneller ise, farklı aydınlatma tipi yardımıyla daha canlı ve daha hakikat renkler üretebiliyor. Pekala Quantom Dot tam olarak ne?

MSI Optix MAG274QRF-QD Hepsiburada Fiyatı İçin Tıklayınız

Quantum Dot nedir?

Quantum Dot ya da bilimsel ismiyle nano-kristal yarı iletkenler, özetlemek gerekirse üzerine ışık vurunca parlayan ufak tanecikler olarak tanımlanıyor. Bu noktalardan oluşan bir ekran sineması ise standart bir LCD’yi Quantum Dot LCD’den ayıran yegane farktır. Daha fazla ayrıntıya girmedilk evvel özetlemek gerekirse LCD ekranların nasıl çalıştığını gözden geçirelim.

Standart LCD TV’ler ekseriyetle üç temel modülden oluşur; beyaz bir art aydınlatma, renk filtreleri ve bu renkleri gruplayıp pikselleri oluşturan bir sıvı-kristal ızgara. Her piksel ortasında kırmızı, yeşil ve maviden oluşan üç altpiksel barındırır. Bu altpikseller de LED ışığın renk filtrelerinden geçmesiyle birbirinden ayrılır. Örneğin bir pikselin ortasında sırf kırmızı altpiksel aydınlatılırsa piksel yalnızca kırmızı rengi gösterir. Şayet tüm renkler açılırsa beyaz, tüm renkler kapatılırsa siyah renk gösterilir.

LED LCD’ler, isimlerinden da anlaşılabileceği üzere beyaz ışığı üretmek için LED aydınlatma kullanmaktadır. Fakat LED aydınlatma tarafınca üretilen beyaz ışık, beraberinde LED LCD’lerin en büyük renk sorunlarından birinin de deposudur.

LCD panellerde yer alan beyaz LED ışığı aslında sarı fosfor ile kaplanmış mavi LED ışıktır. Bu kombinasyon LED’e beyazımsı bir renk verir. Yani standart LCD TV’lerin sahip olduğu LED aydınlatma gerçek manada beyaz renk üretemez. Bu da renklerin ekrana yansıtılmasını olumsuz istikamette tesirler. Örneğin LED aydınlatma ile üretilen kırmızı renk, birebir ekranda gösterilen mavi renge kıyasla daha sönük duracaktır. Bu probleme tahlil olarak öbür renklerin yoğunluğunun kısılması denense de, ortaya çıkan manzara renk konusunda bekleneni verememiştir.

Yani özetlemek gerekirse LCD panellerin yaşadığı renk meselelerinin tek bir kaynağı var; kırmızı, yeşil ve mavi renklerin eşit yoğunlukta kullanılamaması. Bu noktada devreye Quantum Dot giriyor.

Kuantum noktalı ekran sineması renkleri altpiksellere ayırmadığı için, imgeyi ekrana yansıtma işi sıvı-kristal ızgaraya kalıyor. Lakin bu sefer ızgaranın kullanabileceği daha dengeli bir beyaz ışık kaynağı var ve bu da renklerin rastgele bir kısıtlamaya gitmeden yanlışsız bir biçimde yansıtılmasına imkan sağlıyor.

Görüldüğü üzere kuantum noktalar, standart LCD’lerin yaşadığı renk meselesine çok tesirli bir tahlil sunuyor. Pekala MSI’ın Quantum Dot panele sahip monitörleri neler sunuyor?

MSI Black Friday Fırsatları İçin Tıklayınız

Quantum Dot ve Fast IPS Oyuncu Monitörü: Optix MAG274QRF-QD

MSI bu monitörü geçtiğimiz yılın Kasım ayında duyurmuştu. Lakin aktüel panel teknolojisi yardımıyla hala standart LCD temelli panelleri kullanan monitörlerden epeyce daha düzgün. 27 inç boyutundaki oyuncu monitörü, olağan IPS panellerinden 4 kata kadar daha süratli yansıma müddeti sağlayan ve en son teknoloji olan Rapid (Fast) IPS panel ile destekleniyor.

Monitör ayrıyeten 165 Hz tazeleme suratına ve 1 ms GtG yansıma mühletine sahip. Oyuncular için senkronizasyon teknolojileri de şayet olmazsa olmaz. Bu sebeple Optix MAG274QRF-QD, NVIDIA’nın G-SYNC teknolojisini de destekliyor. Bu monitör her ne kadar süratli olsa da hem de imaj kalitesiyle de ön planda.

Optix MAG274QRF-QD, 2560×1440 (WQHD) çözünürlüğe ve bahsetmiş olduğumiz üzere Quantum Dot teknolojisine sahip. Rapid IPS, olağan IPS panellere göre imaj bozulmalarını ortadan kaldırırken, monitöre farklı açılardan bakıldığında renk kaymasını da engelliyor. Ayrıyeten bu ekranların yansıma mühleti, 4 kat daha süratli dönüşen likit kristal moleküller yardımıyla 1 ms GtG olarak ölçülmüş.

Monitör, QLED yani Quantum Dot teknolojisi ile birlikte ekrana hassas renkler yansıtıyor ve gerçekçi imajlar sunuyor. Ayrıyeten panelin DCI-3 renk alanının %97’sini, sRGB’nin %147’sini ve AdobeRGB’nin %99’unu kapsadığını belirtelim.

Monitör oyuncular için düzenlenebilir biroldukça ayar da sunuyor. Gaming OSD 2.0 uygulaması, monitörü bir yazılım penceresi altında kolay kolay denetim etmeniz için hazırlanmış. Buradan farklı yazılımlar için ekran ayarlarını özelleştirmek mümkün ve kullanıma başlandığında bu ayarlar otomatik olarak aktifleşiyor.

Eğim, yükseklik, döndürme ve pivot takviyesine sahip stantla gelen monitör, DisplayPort 1.2a ve iki HDMI 2.0b portu ile gelmekte. Ek olarak öteki USB ilişkilerinin yanı sıra bir de USB Tip-C irtibat noktasına yer verildiğini ekleyelim.

MSI Optix MAG274QRF-QD İncelemesi

Geniş renk gamutu

Biraz evvel panelin DCI-P3 renk alanının %97’sini, sRGB’nin %147’sini ve AdobeRGB’nin %99’unu kapsadığını belirtmiştik. Bu da bilhassa mavi ve yeşil tonlar kelam konusu olduğunda inanılmaz derecede canlı ve gerçek renkler manasına geliyor.

Bizim yaptığımız renk testlerinde de bu ekran panelinin beklenenden çok daha fazlasını verdiğini görmüştük. Oyuncu monitörlerinde görmeye alışmadığımız oranda yüksek bir renk doğruluğu veren bu panel, neredeyse profesyonel standartları karşılayabilecek kalitede manzara üretiyor.

MSI Optix MAG274QRF-QD ayrıyeten rastgele ek bir kalibrasyona muhtaçlık duymadan tak-çalıştır mantığına sahip. Kullanıcılar ekstra bir kalibrasyon yapmadan direkt mevcut fabrika kalibrasyonu yardımıyla hakikat ve canlı renklere ulaşabiliyor.

MSI Optix MAG274QRF-QD Özellikleri

MSI Optix MAG274QRF-QD
Panel Boyutu27 inç (Köşeden köşeye 69cm)
Panel Çözünürlüğü2560×1440 (WQHD)
Panel Tazeleme Oranı165 Hz
Panel Reaksiyon Müddeti1 ms GtG (Griden griye)
Panel TipiFast IPS
Panel Parlaklığı300 nit
Panel Görüş Açısı178° (Y) / 178° (D)
En Uzunluk Oranı16:9
Panel Kontrast Oranı1000:1
Etkin Görüntülenebilir Alan (mm)
596.736(Y) x 335.664(D)
Piksel Aralığı (Y,X,D)0.2331(Y) x 0.2331(D)
Panel YüzeyiParlama önleyici
Panel Renk Dayanağı1.07B (8 bit + FRC)
DCI-P3 / SRGB Kapsamı%97 / %147
İmaj Giriş/Çıkış Portları1x Display Port (1.2a)
2x HDMI (2.0b)
1x Type C (DP)
USB Giriş/Çıkış Portları2x USB 2.0 Tip A
1x USB 2.0 Tip B
Ses Giriş/Çıkış Portları
1x Kulaklık çıkışı
[TR]
[TD]Kensington Kilidi[/TD]
[TD]Evet[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]VESA Takviyesi[/TD]