Özgül Öğrenme kuvvetliğü’nü erken tanıyalım

KıtlamA

New member
Özgül öğrenme kuvvetliğü, bir çocuğun zekasının olağan ya da olağanın üstünde bulunmasına karşın çocuğun okuma, yazılı anlatım ve/veya matematik düzeylerinin beklenin kıymetli derecede altında olmasıyla tanısı konulan bir bozukluktur.

Öğrenme kuvvetliğü, doğuştan var olan gelişimsel bir bozukluktur. Zihinsel gelişim düzeyleri olağan olduğu için bu çocuklar okula başlayana dek öğrenme kuvvetliğü belirtileri fark edilmeyebilir. bir hayli bozukluk üzere erken periyotta fark edilmesi, gerekli müdahalelerin ve eğitimlerin uygulanması değer taşımaktadır.

Okul öncesi devirde; konuşmada gecikme olabilir, birbirine yakın sesler karıştırılabilir -‘su’ yerine ‘bu’ demesi gibi-, renk, form ve sayıları öğrenmekte kuvvetlik, ince motor marifette gecikme olabilir, vakit kavramı karıştırılabilir -‘dün’ yerine ‘yarın’ demesi gibi-,

Okul periyodunda ise; okumayı geç öğrenme, yazma ve okumada kusurlar ve harf karıştırmalar -b yerine d gibi-, harf ve sayılarda ayna manzarası yazma , imla ve noktalama kusurları, küçük ve büyük harf karıştırma, sayfayı sistemsiz kullanma, soyut kavramları algılama sıkıntıları görülebilir.

Bu bulgular aile ve öğretmen tarafınca farkedildiğinde çocuk psikiyatri uzmanına gidilmeli ve kapsamlı kıymetlendirme yapılmalıdır. Çocuğun yaşına uygun zeka yahut gelişim testi ve ek olarak özgül öğrenme bozukluğu testleri ile çocuğun okuma, yazma, matematik, çizim vb. maharetleri değerlendirilmelidir.

Aile ile birlikte çocuğun gereksinim duyduğu alanlar belirlenmeli ve bu alanlara yönelik ferdî eğitim takviyesi, okulda ek ders, özel eğitim üzere destekleyici yaklaşım planları oluşturulmalı ve sürecin takibi uzman hekim, aile ve öğretmen üçgeninde yapılmalıdır.