Omicron’a karşı üç ayaklı uğraş

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Omicron’a karşı üç ayaklı uğraş
ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanlığı Sıhhat ve Besin Siyasetleri Şurası üyesi Prof.Dr. Saraçoğlu, Kovid-19 virüsünün Omicron varyantına karşı korunmak ve hastalığa yakalananların düzgünleşme sürecini hızlandırmak için yapılması gerekenleri Milliyet’e anlattı. “Bu virüste kıymetli olan, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışırken, virüsün direncini nasıl kıracağımızın da bilinmesidir” diyen Saraçoğlu, Omicron varyantıyla uğraşın “beslenme formu, üst teneffüs yolunun ve hücrelerin hami alanlarının güçlendirilmesi” olmak üzere üç ayaklı olduğunu söylemiş oldu.

Lektin içeren besinler

Öncelikle kür olarak adaçayı-ebegümeci gargarasının kesinlikle her gün uygulanması gerektiğini belirten Saraçoğlu, tanımı “Kaynayan bir su bardağı klorsuz suya bir yemek kaşığı adaçayı-ebegümeci karışımından ek edilerek, kısık ateşte 10 dakika kapağı kapalı olarak kaynatılır ve ılıdıktan daha sonra sabah, öğlen ve akşam gargara yapılır. Buruna da 2-3 damla damlatılarak genizden boğaza inmesi sağlanır” biçiminde verdi.

Biyoaktif uçucu yağlar

Üst teneffüs yollarını korumak için antiviral-antibakteriyel özelliği olan uçucu yağları ağız ve burun yoluyla solumayı tavsiye eden Saraçoğlu, “Lavanta, karabaş, yabani kekik, adaçayı, okaliptüs, nane, kafur ve tere üzere bitkilerde bulunan biyoaktif uçucu yağların her biri antiviral ve antibakteriyal özelliklere sahiptir. Kaynamakta olan suyun içine bu bitkilerin yaprakları, sapları, çiçekleri atılarak ya da direkt kaynayan suya bu bitkilerin yağı 7-8 damla damlatılarak, süratle havaya karışan uçucu yağlar yardımıyla hem ortamın havasını temizlerken tıpkı vakitte teneffüs yollarına girmiş ve çabucak hemen enfekte etmemiş olan virüs ve bakterileri de parçalamış olursunuz” alımı paylaştı.


Kovid-19 daha sonrası devam eden şikâyetler

Saraçoğlu, Kovid-19 daha sonrası gelişen ve devam eden birtakım şikayetler için alınabilecek tedbirleri de aktardı. Kemik ağrılarına karşı bir daha kırkkilit ve kuşburnu çayının içilmesini öneren Saraçoğlu, tat ve koku almada zorlananlara üzerlik tohumunu kaynayan suyun içine iki yemek kaşığı atarak buharını günde iki defa solumalarını, kırımızı turp ve taze tere tüketmelerini ve soğan koklamalarını, uykusuzluk çekenlere günde iki defa limonlu melissa çayı içmelerini (özellikle yatmadan yarım saat önce) tavsiye etti.

Saraçoğlu “İnatçı öksürüğe karşı andız pekmezi ve/veya hatmi çayı epeyce tesirli. Şiddetli eklem ağrısı şikâyeti yaşayanlar, kırkkilit ve civanperçemi bitki çayları tüketebilir ve ağrıyan eklem bölgelerine susam yağı ve acı elma yağı karışımı dıştan sürülür” dedi.