Parallels Desktop 18 çıktı: Mac için sevindirici yenilikler

Adanali

Member
macOS üzerinde sanallaştırma aracılığıyla öbür işletim sistemlerini kullanma talihi sunan Parallels’in yeni sürümü: Parallels Desktop 18 çıktı. 14 inç ve 16 inç Macbook Pro’lar için ProMotion ekran takviyesi, M1 Ultra için optimizasyon ve daha kolay Windows 11 heyetimi birinci göze çarpan yenilikler içinde.

Bildiğiniz üzere işlemcilerin hayli kuvvetli olması tek başına kâfi değil, işletim sistemlerinin ve yazılımların da bu güçten faydalanabilecek biçimde optimize edilmesi gerekiyor.

Parallels Desktop 18, M1 Ultra optimizasyonu ile geldi

Bu kapsamda Mac Studio’daki ‌M1 Ultra‌ işlemci ile Parallels Desktop 18’in, evvelki sürümlere kıyasla yüzde 96’ya kadar daha süratli bir Windows 11 tecrübesi sağladığı belirtiliyor.

ProMotion ekranın otomatik yenileme suratı değişikliği de artık bu yazılım tarafınca destekleniyor ve bu sayede Windows 11’i kullanırken epey daha yeterli bir tecrübe elde edilebiliyor. İşletim sistemini kurma tecrübesi fazlaca daha uygun düzeye taşırken, oyun tarafında da yeni özellikler sunuluyor.

Kullanıcılar artık Mac’lerine bağladıkları oyun kumandalarını direkt Windows’a aktararak oradaki oyunları oynayabiliyor. Sanallaştırma ile oyun oynamak önemli bir performans düşüşüne niye olsa da, biroldukca üretimi 30 FPS’nin üzerinde bir akıcılık ile oynamak mümkün.

Bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan macOS Ventura’yı da destekleyen Parallels Desktop 18 ile gelen öteki yenilikler içinde geliştirilmiş USB 3.0 takviyesi ve Intel x86 uyumluluğu yer alıyor.