RJ45 Nedir? RJ11’den Farkı Nedir?

Adanali

Member
İster fiber internet, ister bir xDSL (ADSL yahut VDSL) internet kullanıyor olun, RJ45 soketi hayatımızın bir modülü. Fakat RJ11 büsbütün farklı bir dünya. Pekala bunların ortalarındaki fark ne?

Kayıtlı bir jak (RJ), telekomünikasyon yahut bilgi ekipmanı bağlamak için standartlaştırılmış bir fizikî ağ arayüzüdür. Kayıtlı jakların kullandığı fizikî konektörler, sıklıkla modüler konektör ve 50 pimli minyatür şerit konektör çeşitleridir. En yaygın bükümlü çift konektör, ekseriyetle RJ45 konektörü olarak isimlendirilen, ethernet tabanlı mahallî alan ağları (LAN) için uygulanan 8 pozisyonlu, 8 kontaklı (8P8C) modüler bir fiş yahut jaktır. Kelam konusu pinlerden dördü data göndermek ve almak için kullanılırken, başka dördü başka teknolojiler yahut güç sağlanması gereken aygıtlar için kullanılır.

RJ45 konnektörünü hayatımızda kesinlikle bir yerlerde kullanıyoruz. Pekala nerede? Modeminizden bilgisayarınıza, televizyonunuza yahut medya kutunuza giden ethernet kablosunda ve fiber internet sonlandırıcısından router (yönlendirici) aygıtınıza gelen ethernet kablosunda.

Günümüzde bu emellerle kullanılan ethernet kablolarının uçları, RJ45 konnektörlerden oluşuyor. Modeminizin ardında yer alan LAN ve WAN portları da bu portların girdiği soketler. Ayrıyeten bilgisayarınızda yer alan ethernet portu da tıpkı konnektörün gireceği soketlerden biri.

Portlar tıpkı olsa da, modemlerimizden cihazlarımıza gelen ethernet kablolarıyla, fiber sonlandırma aygıtlarından gelen WAN kabloları farklı yapılandırmaya sahip. Bunlar T568A ve T568B olarak isimlendiriliyor. T568B tertibi, standart ethernet kablolarında karşılaştığımız sistem iken, T568A ise sonlandırma aygıtlarında karşılaştığımız sistem.

RJ45 T568A ve T568B nizamı.

Hazır olmayan bir ethernet kablosu aldığınızda, RJ45 ucu çakılması için kelam konusu şemalara gereksiniminiz var. Üstte da belirttiğimiz üzere olağan bir ethernet kablosu olarak kullanacaksanız, T568B isimli standardı uygulamalısınız. T568A ise, sonlandırıcı aygıtlardan gelen kabloyu uzatmak istediğinizde kullanacağınız şema sistemi.

RJ45’e alternatif: GG45

CAT 7 kablolar GigaGate45 yahut GG45 isimli yeni bir konnektöre geçti. GG45, birtakım frekans fazlaca taraflılığı için birkaç ek iletkenle bir arada geliyor. RJ45 konnektörleriyle geriye dönük olarak uyumlu olan bu konnektörler büyük olduğu için CAT 8 ile bir daha RJ45’e dönüldü.

RJ11, görünüm olarak RJ45’e çok benzese de yapısal olarak büsbütün farklıdır. Göze birinci çarpan şey, boyutu ve pin sayısıdır. RJ45’in tersine RJ11 portu 6P2C yahut 6P4C konfigürasyonuna sahiptir ve tek bir telefon sınırını kablolamak için kullanılır. RJ45 ve RJ11 içindeki en büyük fark, konektörlerindeki kablo sayısında yatmakta. Daha yakından baktığınızda, RJ45’in ortasında 8 kablo olduğunu, Rj11’de ise 4 kablo olduğunu ve RJ45’in RJ11’den daha büyük olduğunu bakılırsaceksiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumiz üzere mevcut 6 irtibat noktasından 2 yahut 4’ü ile RJ11 fişi, telefon çizgileri ve ADSL kontakları dahil olmak üzere sonlu bant genişliğine sahip uygulamaları takviyeler. Tersine, 8 kontak daha fazla bant genişliğine müsaade verecektir. bu biçimdece RJ45, ethernet üzere ağır uygulamalar için kullanılabilir ve 10Gbps’ye kadar bant genişliğini destekleyebilir.

RJ11 ve RJ45 içindeki farkı şöyleki anlatabiliriz;

Yapılandırma6P4C
(6 pozisyon, 4 konektör)
8P8C
(8 pozisyon, 8 konektör)
Şekil ve boyutKompakt, kare biçimliDaha uzun, dikdörtgen
Bant genişliğiRJ11 konektörleri (2 pin) yaklaşık 24 Mbps’yi destekleyebilirRJ45 konektörleri, ethernet üzerinden 10 Gbps’yi destekleyebilir.
Kullanım alanlarıTelefonlar, ADSL çizgileri.
Çoğunlukla ses uygulamaları için kullanılır.
Bilgisayar ağları.
RJ45, tipik olarak ethernetlerde yahut Wi-Fi yönlendiricilere sahip kablolu modemleri bağlamak için kullanılır.

Özellikle RJ45 konnektörlerin birden çok çeşidi var. Klasik ve en yaygın olan tip, plastik gövdeye sahip olan konnektörler. Buna ek olarak metal gövdeli ve altın kaplamalı uca sahip konnektörler de var. Lakin bunların performans olarak bir fark gösterdiğini söyleyemeyiz. Tek avantajları, rastgele bir darbe daha sonrası kırılmamaları ve mandallarının sağlam kalmaları.

Bu sebeple kaliteli kablolar, bilhassa CAT6 ve üstü bir kategoriye sahip kablolar artık metal kasalı RJ45 portu bulunduruyor. Bunlar ise genel olarak EtherCON RJ45 olarak isimlendirilir.

CAT yani Category ne manaya geliyor?

Ethernet kablosu alacağınız vakit yahut modemlerimizin kutularından çıkan ethernet kablolarına baktığınız vakit CAT5, CAT5E yahut CAT6 üzere ibareler görürüz. Bu ibareler, ethernet kablosunun standardını belirten ve hangi özellikleri sunduğunu gösteren tabirlerdir.

Bunu kolay yoldan tanımlayacak olursak; düşük sayıya sahip CAT standardı, bant genişliği ve sinyal kaybı bakımından zayıf olan kabloları temsil ederken, yüksek sayıya sahip CAT standardı ise bant genişliği yüksek ve sinyal kaybı az yahut nispeten yok diyebileceğimiz kablolardır.

CAT 7 Kablo

Yani CAT 5, CAT 5E ve CAT 6 standartlarına göre daha yavaş sürat ile birlikte soruna açık bir kablo tipi diyebiliriz. CAT 6 ise bant genişliği yardımıyla daha yüksek sürat sunarken, kanallar içindeki yalıtım yardımıyla sinyal kaybını da önlüyor. Bu da daha problemsiz bir internet tecrübesi demek.

Ayrıca bu kabloların uzunluğu da bir daha tecrübenize direkt tesir eden bir durum. Örneğin modeminizden salonunuzdaki televizyona internet bağlayacağınızı düşünelim. Bu kablo gereğinden çok uzun olduğunda bir daha sinyal kayıplarına yol açacak ve internet suratının düşük olması ile irtibat sorunları üzere çeşitli meselelere yol açacaktır. Ülkü olan uzunluk, gereksiniminiz olan en uzun uzunluktur. Yani gereğinden çok uzun kablo tercihi yapılmamalı.

Ethernet kablosu kategorilerini daha yeterli anlamak ve karşılaştırmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Ayrıyeten bu tablo, kullandığınız internetin suratına göre kablo tipi seçiminde yardımcı olacak.

KategoriYalıtımMax. ilişki hızı Max. bant genişliği
CAT 3Yok10 Mbps16 MHz
CAT 5Yok10-100 Mbps100 MHz
CAT 5EYok1.000 Mbps – 1 Gbps100 MHz
CAT 6Kablo tipine gore55 metreye kadar 10 Gbps250 MHz
CAT 6AVar55 metreye kadar 10 Gbps500 MHz
CAT 7Var15 metreye kadar 100 Gbps600 MHz
CAT 7AVar15 metreye kadar 100 Gbps1.000 MHz
CAT 8Var30 metreye kadar 40 Gbps2.000 MHz

CAT 3 ve CAT 5

CAT 3 ve CAT 5 ethernet kabloları, en yavaş ve en sorunlu kategorilerdir. CAT 5 kabloları hala yaygın olarak kullanılsa da CAT 3 kablolar artık emekliye ayrıldı. 100 Mbps ve üstü bir internet yahut lokal ağ ilişkisi istiyorsanız, bu iki kategoriden de uzak durmalısınız.

CAT 5E

CAT 5E, CAT 5 versiyonunuz revize edilmiş yani biraz geliştirilmiş bir versiyonu. Ortalarında fizikî bir fark yok. Lakin üreticiler, bağlantı kanalları (çapraz konuşma) içinde istenmeyen sinyal transferlerini ortadan kaldırmak için CAT 5E kablolarını daha katı test standartları altında üretmeye başladı. CAT 5E, düşük üretim maliyeti ve CAT 5 kablolarından daha yüksek suratları desteklemesi niçiniyle şu anda en yaygın kullanılan kablo tiplerinden biridir. 1000 Mbps suratı desteklemesine rağmen rastgele bir yalıtıma sahip olmaması en büyük eksisidir.

CAT 6

CAT 6 standardı, kendisindilk evvelki bütün standartlardan epey daha büyük bir bant genişliğine sahiptir. Üreticinin tercihine göre folyo ve örgülü yapılarla yalıtılan bu kablolar, sinyal kaybını minimuma indirmeyi hedefliyor. Ayrıyeten günümüzdeki biroldukça modemin kutusundan da artık bu standarda sahip kablolar çıkıyor.

Sorunsuz bir internet tecrübesine sahip olmak istiyorsanız, CAT 6 uygun fiyatlı en âlâ tahlil.

CAT 6A

CAT 6A, CAT 6’ya nazaran bant genişliği yükseltilmiş bir standarttır. CAT 6 ile 250 MHz olan bant genişliği, CAT 6A ile 500 MHz’e yükseliyor. Bu sayede bu kablo yüksek suratları koruyabiliyor. Ayrıyeten bu standardın CAT 6’ya göre öbür büyük bir artısı da standart olarak yalıtımlı gelmesi.

CAT 7

CAT 7, kendisindilk evvelki tüm standartlardan fazlaca daha gelişmiş bir standarttır. Artan bant genişliği, bilhassa mahallî ağlarda daima evrak transferi yapanlar için biçilmiş kaftan. Örneğin görüntü içerik üreten bir stüdyodasınız ve evrakları farklı pozisyonlara kopyalamanız gerekiyor. Bu kablo yardımıyla 100 Gbps sürate ulaşabilirsiniz. Bu da saniyede 12.5 GB bilgi transferi demek.

CAT 7 kablolar, kendisindilk evvelki kablolar üzere RJ45 konnektör yerine GigaGate45 konnektörle geliyor. Bu konnektör RJ45 ile geriye dönük olsa da hala sorun çıkartabilen bir yapıya sahip. Bu sebeple eski aygıtlarınız için tercih ederken uyumluluğunu denetim etmenizde yarar var.

CAT 7A

CAT 7A, CAT 7’nin sunduğu suratı koruyor fakat bant genişliği artarak iki istikametli irtibatta daha âlâ bir tecrübe vadediyor. CAT 7’de olduğu üzere dayanak konusunda bir daha limitlere sahip. Mesken kullanıcıları için her istikametten gereksiz olan bu kategori, büyük projelerde yahut işletmelerde kullanmaya uygun olarak tasarlanmış.

CAT 8

Sıra en gelişmiş ethernet kablo standardında. CAT 8, hala üzerine çalışılan fakat mevcut olarak en gelişmiş ethernet kablosu tipidir. Bu kablo tipiyle daha uzun uzaklıklarda bilgi transferi mümkün hale geliyor. Yüksek bant genişliği de bir daha iki taraflı bağlantıda büyük bir avantaj sağlıyor.

CAT 8 ayrıyeten IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) standartlarını destekleyen tek kablo tipidir.

Kablo seçmedilk evvel internet suratınızı öğrenin

Kablo tiplerini ve yalıtım çeşitlerini öğrendik. Artık ise hangi kabloların seçilmesi gerektiğine geldik. İnternet suratınızı öğrenmenizin iki yolu var. Bunlardan en sıradan olanı, süratli bir kablosuz teması ile sürat testi yapmak. Oburu ise internet servis sağlayıcınıza ulaşarak mevcut suratınızı öğrenmek.

Biz sıradan yoldan gidelim ve sürat testimizi gerçekleştirelim.

Speedtest ile sürat ölçümü yapmak için öncelikte Speedtest.net web sitesine girmeniz gerekiyor. Ayrıyeten test esnasında internet kullanması yapmanız sonuca direkt tesir yapacağı için, test sürecinde öteki aygıtlardan interneti kapatmanız yahut kullanmamanız en gerçek hareket olacaktır.

Speedtest.net web sitesine girdiğimizde, karşımızda bu türlü bir ekranla karşılaşıyoruz;


Test öncesinde karşılaştığımız bu ekranda, kullandığımız internet servis sağlayıcı, test yapılan sunucu üzere kimi ayrıntılar var. Pekala bunlar ne manaya geliyor?

Görsel üzerinde sayıyla belirttiğimiz kısımlar;

  1. Test yapılan internet hizmetinin servis sağlayıcısı,
  2. Mevcut internet IP adresi,
  3. Test yapılan sunucu,
  4. Test yapılan bölge manasına gelmektedir.
Test yapılan bölge kısmında internet kullanması yaptığınız bölgeden farklı bir pozisyon çıkıyorsa, size en yakın yahut direkt bulunduğunuz bölgeyi seçmeniz, test kararına tesir yapacaktır. Bu süreç için “Change Server” butonuna tıklamanız kâfi.

Şimdi bilgileri öğrendiğimize göre, test basamağına geçelim. Tıpkı görselde bakılırsabileceğiniz büyük GO butonu, testi başlatacağımız butondur. Üstte da bahsetmiş olduğumiz üzere test esnasında internet kullanması yapmamanız, sonuca direkt tesir edecek.

GO butonuna bastıktan daha sonra, yaklaşık 30-40 saniye yahut 1 dakika sürebilecek bir test süreci bulunuyor.


Test tamamlandıktan daha sonra karşımıza nihayet sonuçlar çıktı. Speedtest ile yapılan testlerde 3 temel nokta test ediliyor. Ping (gecikme değeri), indirme ve yükleme suratları.

Bizim yaptığımız testlerde ping yani gecikme kıymetimiz 4ms çıktı. Bu gecikme kıymetinin test yapılan sunucu ile bizim internetimiz içindeki gecikme olduğunu belirtelim. Devam ettiğimizde ise 96.99 Mbps download (indirme) ve 10.47 Mbps upload (yükleme) kıymetine erişmişiz. Baktığımızda 100 Mbps bir paketten çoksıyla yararlandığımızı görüyoruz.

Yani ethernet kablo tercihimizi bu suratlara nazaran yapmalıyız. 100 Mbps bir sürat için CAT5E ziyadesiyle kâfi. Lakin maliyetleri CAT6 ile tıpkı olduğundan, CAT6 tercih edebiliriz. Lakin TurkNet’in GigaFiber hizmeti üzere 1.000 Mbps’ye kadar olan suratlara sahipseniz, CAT7 ve daha uygun bir kablo kullanmak yararlı olacaktır. CAT5E aslında GigaFiber üzere bir hizmet için kâfi olsa da, yalıtımları sebebiyle yüksek süratlerde bilgi kaybı daha yüksek olacaktır. Bunun önüne geçmek için daha kaliteli kablo tipleri kullanmanız faydalı olacaktır.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan sürat sırf download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in öteki hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafınca karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber var ise, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi mutlu olduğunuz sürece kullanın. Kota sıkıntısı olmadan da Steam’den dilediğiniz üzere oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload suratları: 1.000 Mbps’ye kadar sürat seçenekleriyle Zoom ve EBA üzere platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube üzere platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya suratında ve kalitesinde GigaFiber’i büsbütün kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek süratli ve müşteri odaklı hizmet, daima güzelleştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri takviyesi: Dilediğiniz vakit TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Dayanak talepleriniz süratli çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve tahlil: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman takımı rekor müddetlerde yapabiliyor.
Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat usulünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. birinci vakit içinderda müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği evraklarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan daha sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş sürecini de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile emsal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmedilk evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde biroldukca avantaj elde etmiş olursunuz. birinci vakit içinderda abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe göre epeyce daha kısa sürüyor. aslına bakarsan halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan heyetim hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir heyetim yapılmayacağı için bu biçimde bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

Port kaybetme riski nedir?


TurkNet’e mevcut kullandığınız konut interneti hizmetinizi kapattırarak geldiğinizde, santralde size ayrılan VDSL yahut ADSL portları boşa çıkar. Birtakım santrallerde müsait port sayısı kâfi olmadığından size hizmet verilemeyebilir. Daha yüksek sürat sağlayan VDSL hizmeti aldığınızı düşünelim. Hizmeti kapattırdınız, VDSL portunuz boşa çıktı ve siz TurkNet’e abone olana kadar oburu geldi ve bu port ona verildi. Öteki müsait port yoksa VDSL yerine daha az süratli ADSL hizmeti almak durumunda kalabilirsiniz. Hatta hiç müsait port yoksa bölgenizde port sayıları artırılana kadar hizmet alamayabilirsiniz. Lakin mevcut operatörünüzü kapattırmadan TurkNet’li olduğunuzda portunuz boşa çıkmadan geçiş yapılır, bu biçimdece port sıkıntısıyla karşılaşmazsınız.
Adresinizde kullanabileceğiniz altyapı ve suratı, müşterisi olacağınız internet servis sağlayıcısının sitesinden sorgulayabilirsiniz. Pekala bu nasıl yapılıyor?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem yardımıyla adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını gorebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki biçimde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yolla altyapı sorgulama süreçleri şöyle;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, üstte da belirttiğimiz üzere hem adres birebir vakitte sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Fakat günümüzde birden fazla müşteri artık sabit telefon çizgisi kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama süreci ise şöyle;


Altyapı sorgulama sistemine girdikten daha sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan daha sonra vilayet, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları ayrıntılarını doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama süreci bittiğinde şöyleki bir ekranla karşılaşacaksınız;


Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar takviye sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. TurkNet internet hizmetini 139,90 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyor. Ayrıyeten sunulan suratı konutunuzda kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de değerli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İrtibat 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan varsayımı sürate ve altyapı çeşidine bakılırsa değişiklik gösterecek. Çabucak aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıyeten 30 gün ortasında %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu süreç için de bir daha altyapı sorgulama sistemine girdikten daha sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan daha sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama kararınuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği sürat, konutunuzda alabileceğiniz internet hizmeti suratını gösterir. Fakat altyapınızın gelişmesi yahut fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

İlk etapta da bahsetmiş olduğumiz üzere müracaat süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon sınırı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şöyle;

1- İrtibat detaylarıniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında irtibat ayrıntılarınızı talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten şahsi bilgi aydınlatma formunu ve datalarınızın işlenmesini onayladığınız adım da bu evrede.


2- Adres detaylarıniz

Online müracaat formunun ikinci etabında var ise halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün ayrıntılarını girmeniz gerekiyor.

İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafınca karşılanıyor. Artık daha sonraki basamağa geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın ayrıntılarını doldurduktan daha sonraki etapta, altyapınızın desteklediği suratı nazaranbilirsiniz.

Üçüncü evre penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği suratı içeren tarifeyi gorebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL birebir vakitte fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme halleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu evreler tamamlandıktan daha sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme detayları

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son evresi kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu basamakta kimlik evrakınızın ayrıntıları ve fatura için ödeme usulü ayrıntılarınız isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o evrede diğer bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir kesimi olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir müracaat sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu süreç için evvela TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” isimli butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten daha sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir ileti nazaranceksiniz. Test adresimizde çabucak hemen GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Çabucak altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” iletisi ile karşılaşıyoruz.


Bu bildirinin çabucak altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için irtibat ayrıntılarınızı doldurmalısınız. Akabinde ise şahsi Bilgi Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken süreçler bu kadar. Artık tek yapmanız gereken, müracaat sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak müracaatınızı gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu kıymetlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –