Siyah noktalarınızdan büsbütün kurtulabilirsiniz

bencede

New member
Siyah noktalar ciltte tıkanmalar meydana geldiğinde oluşuyor. Daha epeyce burun ve çene üzere kısımlarda oluşsa da cildin her yerinde bulunabiliyor. Siyah noktaların oluşmasını engellemek için cilt paklığını tertipli olarak yapmak gerekiyor. Tertipli beslenmek de siyah noktaları pek etkiliyor. Siyah noktaların geçmesi için elle sıkma yapmak ciltte lekelerin oluşmasına niye oluyor. Bu sebeple siyah noktalardan arınmak için yanlışsız maskeleri ve bakımları kullanmak gerekiyor.

Siyah nokta çıkarma aparatı kullanın


Kendi siyah nokta temizleme araçlarınızı kullanmayın. Biroldukca mağaza artık meskende yüz bakımı yapmanız için kendi siyah nokta çıkarma araçlarını satıyor. Lakin bu aletler ekseriyetle bakterilerle doludur ve cildinizde iz bırakabilir.

Cilt soyucu kremlerden kaçının


Çok aşındırıcı cilt soyucu kremlerden kaçının. Şayet hassas bir cildiniz var ise, sert cilt soyucu krem kullanmak fakat cildinizi tahriş eder ve siyah noktalarını daha da azdırır. Şayet bir cilt soyucu krem size acı veriyorsa, kullanmayı bırakın ve daha yumuşak bir temizleyici ile devam edin. Daha sert ovaladığında problem yaşıyorsanız, en yumuşak cilt soyucu krem olarak yulaf ezmesini kullanmayı deneyin.

Cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin


Yüzünü günde iki defa yıkayın. Siyah noktaların oluşmasını önlemek için uygun bir yüz temizleme rutini gereklidir. Bir dermatologla görüşün ve cildinize neyin âlâ geldiğini görmek için deneme yapın.

Yastık kılıflarınızı sistemli yıkayın


Yastık kılıflarınızı nizamlı olarak yıkayın. Yastık kılıfları gece uyurken yüzünüzdeki meyyit deri hücrelerini ve çok yağı yakalar. Yüzünüzü siyah noktalardan uzak tutmaya yardımcı olması ismine kumaşta kir birikmesini önlemek için yastık kılıflarınızı haftada en az bir sefer yıkayın.

Yüzünüze dokunmayın


Siyah noktalarınızdan yakınmıyorsanız bile, yüzünüze dokunmak bakterileri ellerinizden yüzünüze bulaştırır. Elleriniz bedeninin en kirli kısmıdır ve birçok vakit siyah noktalara sebep olur. Yüzünüzü ellerinize yaslamaktan yahut cildinize gereksiz yere dokunmaktan sakının.

Bal ve tarçın maskesi kullanın


Bal ve tarçın kullanın. Bal doğal bir antibiyotiktir ve açık gözeneklerden kirleri çıkarmaya çalışır. Bir çorba kaşığı bal ile ½ tatlı kaşığı tarçını karıştırın ve kuru cildinize sürmek için parmaklarınızı kullanın. Üç dakika boyunca dairesel hareketlerle ovarak yedirin ve akabinde yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Maskeyi uygulamaya başlamadan evvel ellerini yıkayın.

Yumurta akı maskesi kullanın


Yumurta akı, gözeneklerinizi sıkılaştırmaya ve tıkanmış kiri çıkarmaya yardımcı olarak pürüzsüz ve pak bir cilde sahip olmanızı sağlar. sıradan bir yumurta akı maskesi siyah noktaların çıkarılması ve cildinizi taze ve pak hissetmeniz için mükemmel bir yoldur. Yumurta akı ile karbonatı cam bir kasede yeterlice karıştırın. Yıkanmış pak cildinize göz ve dudaklarınıza gelmeyecek biçimde uygunca yedirin. Yumurta akı ve karbonat maskesini 10 dakika beklettikten daha sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Kil maskesi kullanın


Cilt bakımında çoğunlukla kullanılan kil maskesi cildinizdeki yağın ve kirin derinlemesine temizlenmesini sağlayacaktır. Alacağınız toz kili elma sirkesi kullanarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Limon ve tuzu kesinlikle deneyin


Limonun arındırıcı özellikleri ile tuzun fırçalama etkisinin birleşimi, gözeneklerinize gömülen tüm kirleri temizlemeye yardımcı olur. Limon suyunu bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı tuz ve biraz balla karıştırın. Bununla siyah nokta bulunan bölgeleri 2-3 dakika ovalayın ve akabinde ılık suyla durulayın.