Soğuk algınlığı olmadan kuru öksürük: ne olabilir

KıtlamA

New member

Soğuk algınlığı olmadan sürekli öksürüyorsanız veya boğazınızda sürekli bir gıdıklanma hissediyorsanız, doktora gitmelisiniz çünkü bunun birçok olası nedeni vardır.

Bir bakışta en önemli şeyler

Çoğu insan muhtemelen öksürüğü “soğuk algınlığı” veya buna bağlı akut bronşit ile ilişkilendirir. Başlangıçta öksürük genellikle kurudur ancak ilerledikçe sıklıkla mukus oluşumuyla birlikte öksürüğe dönüşür. Öksürükler sıklıkla grip (grip) veya korona enfeksiyonu gibi diğer viral enfeksiyonların bir sonucu olarak da ortaya çıkar.

Ancak bazen kişi herhangi bir akut solunum yolu enfeksiyonu belirtisi göstermeden kuru öksürük yaşayabilir. O zaman davanın temeline inmesi gerekiyor. Uzun süren veya çok şiddetli kuru öksürük veya boğazınızda sürekli gıdıklanma varsa öncelikle aile hekiminize başvurmanızı öneririz. Gerekirse sizi uzman bir tıbbi muayenehaneye yönlendirebilir.

Önemli Not

Akut öksürüğe nefes darlığı, kalp çarpıntısı, hırıltı, hızlı nefes alma, göğüs ağrısı veya ciltte mavimsi bir renk değişikliği gibi diğer ciddi semptomlar eşlik ediyorsa, bu acil bir durum olabilir. Güvenli tarafta olmak için, etkilenenlerin derhal tıbbi yardıma başvurması ve şüphe durumunda acil servisleri araması gerekir.

Kuru öksürük veya boğaz gıdıklanmasının birçok olası nedeni vardır. Bu yazıda sadece birkaç önemli tetikleyiciden bahsedilebilir.

Soğuk algınlığı olmadan kuru öksürük: bir bakışta nedenler

Kuru öksürüğün nedenini daraltmak için doktor, diğer şeylerin yanı sıra öksürüğün ne kadar süredir devam ettiğini bilmek isteyecektir.

Örneğin, soğuk algınlığı olmaksızın akut, kısa süreli kuru öksürük genellikle saman nezlesi gibi bir alerji tarafından tetiklenir. Ancak öksürük birkaç haftadan uzun sürerse (kronik öksürük), başka nedenler de mümkün olabilir. Daha sıklıkla mide suyunun tekrar tekrar yemek borusuna geri aktığı astım veya reflü hastalığıdır.

Akut veya uzun süreli kuru öksürüğün veya boğaz gıdıklanmasının olası nedenleri şunlardır:

• Alerjiler
  • bronşiyal astım
  • Reflü hastalığı
  • kuru plörezi
  • Pulmoner emboli
  • Pnömotoraks (akciğer iç ve dış zarları arasında patolojik hava birikmesi)
  • enfeksiyon sonrası öksürük (enfeksiyondan uzun süre sonra devam eden öksürük)
  • Yüksek tansiyon veya kalp yetmezliğini tedavi etmek için ACE inhibitörleri gibi bazı ilaçlar
  • Tahriş edici maddelerin solunması
  • eozinofilik bronşit, bronşiyal astarın bilinmeyen bir nedene bağlı iltihabı; Bronş mukozasında bazı beyaz kan hücrelerinde artış tespit edilebilir
  • Solunum yolundaki yabancı cisimler
  • kalp yetmezliği
  • Tüm vücudu etkileyebilen nadir bir inflamatuar hastalık olan sarkoidoz
  • Bronş ve/veya akciğer tümörleri
  • boğmaca
  • Larinks ve/veya ses telleriyle ilgili sorunlar/hastalıklar
  • Kulak kanalları bölgesindeki sinirlerin tahrişi (auroküler sinir)
  • tüberküloz
  • alveolit (alveol iltihabı) veya pulmoner fibrozis (akciğerlerde bağ dokusu oluşumunda artış ve yara izi) gibi bazı akciğer hastalıkları
  • Hodgkin lenfoması, lenfatik sistemin kötü huylu bir hastalığı
  • Yemek borusunun keseleri (divertikülü)
Öksürük aynı zamanda psikolojik de olabilir. Bu sözde psikojenik öksürük hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bazen kronik kuru öksürüğün nedeni bulunamayabilir. Daha sonra uzmanlar açıklanamayan kronik bir öksürükten bahsediyor. Bu tehlikeli olmasa da, etkilenenler için genellikle streslidir.

Aşağıdaki bölümlerde soğuk algınlığı dışında kuru öksürüğün daha yaygın nedenleri daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Astım nedeniyle soğuk algınlığı olmadan kuru öksürük

Bronşiyal astım, nefes darlığından daha fazlasıyla kendini gösterebilir. Bazı hastalar çoğunlukla kalıcı, kuru öksürükten yakınır.

Uzmanlar daha sonra “öksürük-varyant astım”dan söz ediyor; bu astım öncelikle kalıcı (kronik) kuru öksürük yoluyla fark ediliyor. Semptomlar sıklıkla geceleri kötüleşir.

Bu tür astım hastalarına doğru tanı konulana kadar uzun bir süre geçmesi alışılmadık bir durum değildir, çünkü etkilenenlerin çoğunda herhangi bir nefes darlığı görülmez ve akciğer fonksiyonları normaldir. Ancak her üç kişiden birinde öksürük zamanla klasik astıma dönüşüyor. Çoğu durumda erken tedavi ile bu durum önlenebilir.

Reflü nedeniyle soğuk algınlığı olmadan kuru öksürük

Normalde yemek borusu ile mide arasında bulunan bir sfinkter, mide suyuyla karışan gıdanın yemek borusuna geri dönmemesini sağlar. Ancak kilitleme mekanizması düzgün çalışmazsa uzmanların gastroözofageal reflü hastalığı (kısaca GERD) adını verdiği bir duruma yol açabilir. Mide suyu sürekli olarak yemek borusuna geri akar.

Reflü hastalığı genellikle mide yanması ve sık sık geğirme ile kendini gösterir. Yutma güçlüğü, dolgunluk hissi, ağızda hoş olmayan bir tat veya boğazda yanma/karıncalanma hissi diğer olası belirtilerdir.

Ancak geri akan mide suyunun soluk borusuna ulaşması ve onu tahriş etmesi durumunda da kuru öksürük meydana gelebilir. Ses kısıklığı veya kalın ses de oluşabilir.

Öksürük kuru değilse ve balgam da eşlik ediyorsa çeşitli hastalıkların da yaşanması mümkündür. Bunlara kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya zatürre dahildir. Öte yandan, bu hastalıkların mutlaka balgamla sonuçlanması gerekmez; aslında özellikle başlangıçta sadece kuru bir öksürük hissedilebilir.

Alerji nedeniyle soğuk algınlığı olmadan kuru öksürük

Sürekli boğaz gıdıklaması veya soğuk algınlığı olmadan öksürmek alerjinin belirtileri olabilir. Örneğin saman nezlesi (polen alerjisi): Burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, kaşıntı veya gözde yabancı cisim hissi gibi belirtiler bu hastalık için tipiktir.

Zamanla sözde zemin değişikliği meydana gelebilir. O zaman alerjiden sadece üst değil alt solunum yolları da etkilenir. Bu, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı ile kendini gösteren alerjik astım semptomlarına yol açar. Tetikleyici ortadan kaldırıldığında semptomlar azalır.