Son dakika… Eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın, FETÖ’nün 2’nci ismi ile fotoğrafı çıktı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Son dakika… Eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın, FETÖ’nün 2’nci ismi ile fotoğrafı çıktı
Enver Altaylı’nın, Mehmet Barıner ve tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou ile birlikte yargılandıkları dava 8 Kasım’da sonuçlandı. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce Enver Altaylı’ya ‘siyasi ve askeri casusluk’ kabahatinden 13 yıl 4 ay, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ cürmünden ise 10 yıl mahpus cezası verildi. Mehmet Barıner ise ‘siyasi ve askeri casusluk’ kabahatinden 12 yıl 6 ay, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ hatasından da 8 yıl 9 ay mahpus cezası aldı. Tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou ise beraat etti.

DİJİTAL GEREÇLERE İTİRAZ ETMİŞTİ

Dava görülürken, Enver Altaylı’nın ikametinden elde edilen dijital datalara ait rapor mahkemeye sunulmuştu. Raporda; Altaylı’nın, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e ‘Muhterem efendim’ hitabıyla yazdığı mektup, birtakım FETÖ üyeleriyle haberleşme kayıtları ile incelemelerde elde edilen çeşitli datalar kanıt olarak gösterilmişti. Altaylı ise bu raporu kabul etmemiş, cep telefonları ile bilgisayarlarının imajlarının alınması sırasında meskende kimsenin bulunmadığını, raporda yer alan bilgilerde ekleme çıkarma yapıldığını argüman etmişti. Bunun üzerine mahkeme, dijital bilgilerde elde edilen kanıtlarda oynama olup olmadığının tespiti için, eksper raporu talep etmişti.


MEKTUBU KENDİSİ YAZMIŞ


Ayrıntılı olarak hazırlanan ek uzman raporunda, imaj alma süreçleri sırasında meskende Altaylı’nın yakınlarının bulunduğu ve imajların imza karşılığından alındığını belgeleyen fotoğraflar yer aldı. Raporda, FETÖ elebaşı Gülen’e yazılan mektubun Altaylı’nın el yazısı ile yazıldığının tespit edildiği bilgisi yer aldı.


RUZİ NAZAR VE CLAUDİA ROTH İLE TIPKI KAREDE

Raporda, Altaylı’nın, CIA’in Türk casusu olarak da bilinen Özbek Asıllı Ruzi Nazar ile çekilmiş birfazlaca fotoğrafı yer aldı. Savunması sırasında Nazar ile bağını kabul eden Altaylı, bütün ömrünü Rus yayılmacılığına karşı uğraş ile geçirdiğini söylemiş olduği Nazar’ın Türk dostu olduğunu tez etmişti. bir daha Altaylı’nın, yaptığı açıklamalarla kamuoyunda Türk aksisi olarak bilenen Alman Yeşiller Partisi milletvekili Claudia Roth ile çekilmiş fotoğrafı yer aldı.


Altaylı’ın birlikte fotoğrafları bulunan öteki isim ise ABD’li eski istihbaratçı Dane Clarridge.

TRUMP’IN DANIŞMANI İLE TIPKI KAREDE

Enver Altaylı’nın bir arada fotoğrafı bulunan bir öteki isim ise ABD eski Lideri Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn. Mahkemeye sunulan kanıtlar içinde Altaylı’nın Flynn’e yazdığı bir mektup yer almış; Altaylı mektubunda 15 Temmuz darbe teşebbüsünü Rus komplosu olarak kıymetlendirerek, “Türk ordusunda 364 general ve amiral vardır. Darbe teşebbüsünde bunların yarıya yakını yer almıştır. Bundan ‘darbeyi onaylıyorum’ manası çıkmasın. Lakin burada bir oyun ve komplo olduğu kanaatindeyim. Erdoğan hükumeti darbeyi dini bir akıma mensup subayların organize ettiği ve bu dini cemaatin ardında Washington’ın olduğu imajını yerleştirmeye çalışıyor. Ordu ortasında Moskova yanlısı subaylar vardır” demişti.


KIZININ KELAM KURDELESİNİ İLE BİRLİKTE KESMİŞLER

Enver Altaylı’nın tıpkı karede yer aldığı isimlerden biri de örgütün bir devir ‘Türkiye imamı’ olan FETÖ terör örgütünün Gülen’den daha sonra gelen ismi firari Mustafa Özcan. Altaylı, savunması sırasında Özcan ile 1990’lı senelerda Süleyman Demirel’in danışmanlığını yaptığı periyotta tanıştığını söylemişti. Özcan ile hiç bir vakit görüşme talebi olmadığını sav eden Altaylı, damadı Metin Can Yılmaz’ın kızını istemeye birlikte geldiklerini söylemişti. Raporda yer alan fotoğraflar içinde Altaylı ile Özcan’ın, nişan kurdelesini bir arada kestikleri görülüyor. Öteki bir karede ise Altaylı ile Özcan birbirlerine karşılıklı olarak ikram veriyor.