Süt dalından ‘fiyat’ isyanı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Süt bölümü temsilcileri, çiğ süt fiyatlarına artış yapılması davetinde bulundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, süt üreticilerini temsil eden Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, KÖY-KOOP Merkez Birliği ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği süt bölümünde “yaşanan meseleler ve tahlil önerileri” konusunda ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, çiğ süt fiyatının Besin ve Ziraî Eser Piyasaları İzleme ve Kıymetlendirme Komitesi tarafınca belirlendiği ve Ulusal Süt Kurulu’na (USK) açıklattırıldığını belirtilerek fiyatın frenlendiğini tabir edildi.

Açıklamada, “Dünyada hür piyasa iktisadından bahsedilen hiç bir ülkede bu biçimde bir uygulamanın olduğu, olsa bile muvaffakiyete ulaştığı duyulmamıştır. Fiyata yapılan bu müdahale uzun vadede gerek üretici gerek tüketicinin hayrına olacak bir uygulama değildir” denildi.

Uzun müddet çiğ süt meblağlarını sabitlemenin, Ulusal Süt Kurulu’nun hesapladığı maliyet kalemleriyle oynayarak maliyeti düşürmeye çalışmanın üreticiyi üretimden uzaklaştırmaktan diğer bir işe yaramayacağının açıklandıği açıklamada “böyle davranarak, bugün bizim üreticilerimize verilmeyen o paraların fazlaca daha fazlasını yarın ithalatla dış ülkelerin üreticilerine vermek zorunda kalırız” denildi.

Açıklamada dövize bağlı gelişen yem fiyat artışlarının durdurulamadığı belirtilerek, şu anki süt alım fiyatının süt üreticileri için sürdürülebilir olmadığı tabir edildi.

Açıklamada, “Son bir yılda süt yemi fiyatı yüzde 51, besi yemi fiyatı yüzde 48, mısır silajı fiyatı yüzde 31, yonca fiyatı yüzde 29, saman fiyatı ise yüzde 15 artmıştır… Üreticilerimiz yemin kilosuna Ekim ayında 3 lira 30 kuruş ödemişlerdir. 1.5 pariteye bakılırsa eline geçmesi gereken fiyat 4 lira 95 kuruş olmalıdır. Bunun altındaki fiyat sürdürülebilirlikten ve üreticilerimizin beklentilerinden uzaktır” denildi.