Türkiye’nin ham çelik üretimi yüzde 42,4 arttı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), mayıs ayına ait üretim, tüketim ve dış ticaret bilgilerini deklare etti.

Buna bakılırsa, Türkiye’nin ham çelik üretimi, mayısta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 42,4 artarak 3,2 milyon ton, ocak-mayıs periyodunda ise yüzde 21,2 yükselişle 16,4 milyon ton düzeyinde gerçekleşti. Türkiye bu sayıyla dünya ham çelik üretiminde 8. sırada yer aldı.

Sonuncu mamul tüketimi ise mayısta yıllık bazda yüzde 35,4 yükselişle 14,9 milyon ton oldu. Uzun eser tüketimi yüzde 39,3 ve yassı eser tüketimi yüzde 32,2 artış gösterdi.

Dış ticaret dataları

Çelik eserleri ihracatı, mayısta geçen yılın birebir ayına kıyasla, ölçüde yüzde 53,7 artışla 1,7 milyon tona, bedelde ise yüzde 134,4 yükselişle 1,3 milyar dolara ulaştı.

İhracat, ocak-mayıs periyodunda geçen yılının birebir devrine göre ölçüde yüzde 17,4 yükselerek 7,5 milyon ton, kıymette ise yüzde 58,4 artarak 5,2 milyar dolar düzeyine çıktı.

Mayısta ithalattaki artış ölçü ve paha olarak ihracat artışından fazlaca daha yüksek düzeylerde gerçekleşti.

İthalat, mayısta ölçüde yüzde 95,2 artışla 1,5 milyon ton, pahada ise yüzde 162,6 yükselişle 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-mayıs periyodunda ise ithalat ölçüde yüzde 49,4 artışla 7 milyon ton, pahada yüzde 88,1 yükselerek 5,5 milyar dolar düzeyine çıktı.

Bu yılın 5 ayında çelik mamüllerinde ihracatın ithalatı karşılama oranında düşüş yaşandı. Geçen yılın ocak-mayıs periyodunda yüzde 112,3 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın tıpkı devrinde yüzde 94,6 düzeyine geriledi.

Açıklamada yer alan değerlendirmeye bakılırsa, dünyanın ve Türkiye’nin çelik üretimindeki artışlar, büyük ölçüde geçen yıl salgın periyodunda yaşanan üretim kayıplarının sebep olduğu baz tesirinden kaynaklandı. İhracatın daha düşük düzeyde kalması, ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere, dünya çapında ağır bir biçimde uygulanan müdafaa önlemleri ile ilgili oldu.