Windows 11 için ASUS Anakartlarda TPM Nasıl Açılır?

Adanali

Member
Bilindiği üzere Microsoft; yeni tasarımı, yeni başlat menüsü ve daha fazlası ile Windows 11’i tanıttı. Windows 10 ile çekirdek revizyonu -en azından şu anlık- tıpkı bulunmasına karşın, birtakım yapay ihtiyaçlar sisteme eklendi ve TPM 2.0 da bunlardan biri.

Başlamadan evvel donanımınızın Windows 11 ile uyumluluğunuzu test etmenizi tavsiye ederiz. Windows 11 sistem ihtiyaçlarına ek olarak, aşağıda bulunan uyumlu ASUS anakart listesinde de anakartınızın olup olmadığını denetim edin.

IntelAMD
Intel 300, 400, 500, DOMINUS, X299, C246, W480, C422, C621 serilerinin tüm modelleri.AMD 400, 500, TRX40, WRX80 serilerinin tüm modelleri.

Şayet bilgisayarınız Windows 10’un en aktüel sürümünü çalıştırıyor ve üstteki ihtiyaçları karşılıyorsa, bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltebilirsiniz. Microsoft’un dağıtmış olduğu test programını kullanarak bilgisayarınızın Windows 11 uyumluluğunu denetim edebileceğinizi de hatırlatalım. Şayet bu program ile TPM kusuru aldıysanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Intel chipset’li anakartlar

1. BIOS’a girmek için ASUS logosu geldiğinde “Delete” tuşuna basın.
  2. “AdvancedPCH-FW Configuration” yolunu izleyin.
  3. “PTT” opsiyonunu aktive edin. (“Disabled” yerine “Enabled” diyerek bunu halledebilirsiniz.)
    Bahsi geçen ayar.
    • “F10” tuşuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedip çıkabilirsiniz.

AMD chipset’li anakartlar

1. BIOS’a girmek için ASUS logosu geldiğinde “Delete” tuşuna basın.
  2. “AdvancedAMD fTPM Configuration” yolunu izleyin.
  3. “TPM Device Selection” ayarını “Firmware TPM” olarak ayarlayın.
  4. “F10” tuşuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedip çıkabilirsiniz.

Microsoft test aracını yeniden çalıştırdıktan daha sonra aşağıdaki üzere bir manzara elde ediyorsanız, süreç tamam!

Sonuç

ASUS anakarta sahip bilgisayarınızda TPM 2.0 özelliğini aktifleştirerek Windows 11’e hazırlık konusunda kıymetli bir adım atmış olduk. Görüş ve tekliflerinizi yorum olarak belirtebilir, sorularınızı Sosyal’den sorabilirsiniz.