Yetkililer zehirli tırtılların neden olduğu solunum sıkıntısı konusunda uyarıyor

KıtlamA

New memberMeşe alayı güvesi meşe ağaçlarının çıplak taçlarını yer. Hepsi bu kadar değil: Tırtılların zehirli, yakıcı tüyleri bazı insanlar için sağlık riski oluşturuyor.


Yürüyüş yapanların ve yürüyüşçülerin artık ormanlarda, parklarda ve meşe ağaçlı caddelerde dikkatli olmaları gerekiyor. Thüringen Devlet Ormancılık Ofisi şu anda meşe alayı güvesi tırtıllarının oluşturduğu sağlık riskleri konusunda uyarıda bulunuyor. İki hafta önce Berlin'deki sağlık yetkilileri tırtıllara karşı uyarıda bulunmuştu. Ancak tırtıllar sadece Thüringen ve Berlin'de değil, sağlık sorunlarına da neden olabiliyor.


Sorun: Tırtıllar şu anda acı veren tüylerini geliştiriyorlar. Thüringen Orman Hizmetleri'nin Cuma günü yaptığı açıklamaya göre bunlar zehirlidir ve dokunulması halinde döküntülere, göz tahrişine, nefes alma zorluklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çocuklar ve yaşlılar ağ yuvalarındaki tırtıllar nedeniyle özellikle risk altındadır.


Edinilen bilgiye göre meşe alayı güvesi esas olarak saplı ve sapsız meşe ağaçlarında görülüyor. Özellikle etkilenen federal eyaletler şunlardır:


Özellikle evlerin, patikaların, dinlenme ve spor tesislerinin, okulların, kreşlerin, açık yüzme havuzlarının veya yüzme sularının yakın çevresinde yuva ve tırtılların bulunduğu yerlerde sağlık riski bulunmaktadır.


Ancak rüzgarlı havalarda batan tüyler uzun mesafelere de taşınabilir. Genellikle enfekte ağaçların altına yerleşirler ve ayakkabı ve giysilere yapışırlar. Sağlık idaresi, “Önümüzdeki haftalarda, yaşayan ve ölü tırtılların yanı sıra meşe kese güvesinin yeni ve eski yuvalarına da bu nedenle dokunulmamalıdır.” dedi. Tırtıl yuvalarının kaldırılmasından etkilenen mülklerin sahipleri veya ilgili makamlar sorumludur.


Geceyi seven, sıcağı seven kelebek, son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle Almanya'da büyük çapta yayıldı.


Sağlık idaresine göre meşe kese güvesinin yanı sıra sağlık açısından risk oluşturan başka tırtıl türleri de var. “Bu nedenle önlem olarak kıllı tırtıllarla temastan kaçınılmalıdır.”