Yüzme eklemlerinize nazik davranır: doğru yol budur

KıtlamA

New memberYüzme, eğer doğru yapılırsa eklemleri yormayan bir spordur. Çünkü birçok insan etrafa su sıçratırken hata yapar. Bir uzman açıklıyor.


Hava nasıl olursa olsun suya girin: Bugünlerde çok sayıda kapalı yüzme havuzu kapılarını yeniden açıyor ve amatör yüzücüleri yüzme turlarına çekiyor.


Ancak spor bilimcisi Andreas Hahn, birçoğunun sudaki hareketlerini geliştirebileceğini söylüyor. Halle Üniversitesi’nden araştırmacı, “Birçok yüzücünün genel kullanıcılarla ilgili üç yüzme tekniğinin (sırtüstü, önden emekleme ve kurbağalama) tamamı için düzeltmeye ihtiyacı var” diyor. Bununla ilgili sorular ve cevaplar.


Neden birçok insan teknik olarak temiz yüzmede zorluk çekiyor?


Hahn, “Yüzmeyi öğrenirken klasik öğretim yolu şu şekildedir: suya alışmak, temel beceriler, kısmi hareket, genel hareket. Birçok kişi bu yolu doğru bir şekilde takip etmiyor” diyor Hahn.


Yüzme kurslarında özellikle temel beceri aşaması sıklıkla önemli ölçüde azaltılır. “Burada dalış, su altında nefes alma ve nefes verme, süzülmenin yanı sıra suda dönme ve yuvarlanma öğretiliyor.” Yüzücülerin çoğu zaman eksik olduğu şey tam da bu önemli becerilerdir.


Andreas Hahn, “Yetişkin olarak yüzme tekniğimi düzeltmek istersem bu klasik antrenman aşamalarına geri dönmem gerekiyor” diyor. Ancak bunu yapmak için gerçekte neyin yanlış gittiğini bilmeniz gerekir.


Kurbağalama tekniğimi nasıl geliştirebilirim?


Hahn, kurbağalama yüzerken birçok insanın başını suyun üzerinde sert bir şekilde tuttuğunu gözlemliyor. Sonuç: Uzun vadede boyun sorunları ortaya çıkabilir. “Birçok yüzücü kaslarını gevşetmek ve sırt problemlerini telafi etmek istiyor ancak duruşları problemlerini daha da kötüleştiriyor.”


Doğru teknik için gerginlik ve rahatlama arasında geçiş yapmanız gerekir. Hahn, “Bacak vuruşu sırasında vücut gerilir, baş hafifçe indirilir ve nefes tamamen suya verilir. Ardından kolun açılması hareketi başlar, bu da başın ve gövdenin hafifçe kaldırılması ve nefes alınması anlamına gelir” diyor Hahn.


Doğru tekniği uygulayın


Bu teknik ideal olarak havuzun kenarında uygulanabilir: “Kollarınızı tutun, vücudunuzu indirin, başınızı suyun altına sokun ve tamamen nefes verin. Daha sonra her iki kolunuzu da yukarı çekin, başınızı suyun üstünde tutun ve nefes alın” sporu açıklıyor bilim adamı.


Kurbağalamayla ilgili başka bir sorun: “makas” olarak adlandırılan asimetrik bacak hareketi. Bacakların bu gecikmeli kasılması meydana gelirse, bunun sonuçları kalça ve diz eklemlerine yanlış yüklenme olabilir.


Bunu düzeltmek için Hahn, yüzme tahtasıyla egzersiz yapılmasını öneriyor. Yüzücüler kollarının altına sıkıştırıldığında tamamen bacak hareketlerine konsantre olabilirler.


Peki ya ön tarama ve sırtüstü vuruş?


Spor bilimci, emeklerken bacaklarda da sorunlar olduğunu görüyor. “Bacak hareketleri genellikle çok zayıf ve birçok kişi kollarını daha fazla kullanmaya çalışıyor.” İdeal olan, iki kol vuruşundan altı bacak vuruşuna kadardır; birçok yüzücü ise iki bacak vuruşunu tercih eder.


Bacak hareketinin bilinçli olarak gerçekleştirilebilmesi için araştırmacı paletle yüzmeyi önermektedir. Bacak hareketini geliştirmek için koltuklarınızın altındaki bir yüzme tahtası da kullanılabilir.


Bunun tersine, kol hareketlerinize konsantre olmak için yüzme tahtasını da kullanabilirsiniz. Bunu bacaklarınızın arasına sıkıştırarak yapabilirsiniz.


Hahn sırtüstü yüzerken şunu gözlemliyor: “Kollar genellikle yeterince uzatılmıyor ve dirsekleriniz başınızın üzerinde bükülmüş halde suya dalıyorsunuz.” Yüzücüler ayrıca başlarını çok geriye doğru uzatmamaya da dikkat etmelidir.


Andreas Hahn, “Temel olarak sırtüstü vuruş yeni başlayanlar için iyi çünkü başım sürekli suyun üstünde ve nefes almada herhangi bir sorun yaşamıyorum” diyor.


Yüzme tekniğimdeki hataları nasıl tespit edebilirim?


Kendi tekniğiniz üzerinde çalışmak için dışarıdan yardıma ihtiyacınız var. Çünkü öz algı ile sudaki gerçek hareket çoğu zaman birbirinden ayrılıyor. Andreas Hahn bu nedenle yüzerken gözlemlenmeyi veya filme alınmayı öneriyor.


Spor bilimci, “Bir arkadaşınızın cep telefonunu alıp kısa bir video dizisi kaydetmesi yardımcı olabilir, böylece kendi hareketlerinizin gerçek görüntüsünü elde edebilirsiniz” diyor. Yerel yüzme ustası genellikle mevcuttur ve ipuçları konusunda yardımcı olabilir.


Yüzmek, yüzmemekten daha iyidir


“Teknoloji dersleri de faydalı. Teknoloji ve temel beceriler burada birkaç hafta boyunca profesyonelce öğretiliyor” diyor Hahn. Ama her şeyden önce gereken şey: sabır. “Yıllardır yanlış yüzüyorsam bu bir gecede olmayacak.”


Ancak hiç kimse yanlış teknikle yüzmeye gitmekten korkmamalıdır. Yüzme uzmanı şöyle özetliyor: “Suda hareket etmek yüzde 100 ideal olmasa da yine de hareket etmemekten daha faydalıdır.”