Züccaciyede tedarik durma noktasında

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yener KARADENİZ

Açılmalar daha sonrası artan talebe bağlı olarak tam kapasite ile çalışmaya başlayan biroldukça kesimde hammadde gereksinimi arttı. Kelam konusu talebe bağlı olarak tarihi yüksek düzeylere çıkan hammadde fiyatlarına, kurdaki artış da eklenince tedarik durma noktasına geldi. Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Lideri Mesut Öksüz, “Ürün tedarikinde dayanılmaz bir durma var. Satılan malın yerine yenisi konamıyor. Yakında rafa konulacak eser bulunamayacak. Kurun durması lazım ki ticaret hayatı olağana dönsün” dedi. ZÜCDER tarafınca Antalya’da düzenlenen 8. Memleketler arası Mesken ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Buluşmalarında bir küme gazeteci ile bir ortaya gelen Öksüz, son gelişmeler sebebi ile daldaki her insanın bir haftadan beri fiyatlarını güncellediğini belirtti. Kimsenin yeni sipariş almadan fiyat veremediğinden yakınan Öksüz, “Siz üretici olsanız, KDV’sini ödeyeceksiniz, hammaddesini ödeyeceksiniz, 6 aylık çek alacaksınız, haydi bir fiyat verin bakalım. Veremezsiniz. Fiyatlar aslına bakarsan epey çıktı. Peşin parayla yapıldığı için de biroldukça noktayı gezin, rafl ar boş. bu biçimde bir ticaretin içerisine yalnızca ihracat olarak bakmayıp bütüncül bakmak lazım. Bu kur artışının durması lazım ki ticaret hayatı olağana dönsün” diye konuştu.

Hammadde ithalatına takviye verilmeli

Salgın ile bir arada bir daha şekillenen tedarik zincirinde her ülkenin pazardan hisse alabilmek için gayret ettiğini ve dala yeni oyuncuların girdiğini vurgulayan Öksüz, sanayicilerin tam da bu vakitte desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Öksüz, “Şu an bizim yatırımlar yapmamız, bununla da dünya pazarında ileri bir düzeye gelmemiz lazım. Fakat kredi maliyetleri yüksek. Birkaç puan aşağı çekildi fakat onun karşılığında güç üzere biroldukça maliyet yükseldi. Bizim hammaddeyi katma bedelli hale getirip yurt dışına çıkmamız lazım. Şu an plastik ithalatında 6,5, çelikte ise yüzde 12 ek vergi bulunuyor. Dünyada bunu üreten ülkeler, hammaddelerini yurt dışına gönderdiklerinde ek vergiler koydular. Lakin bizim ülkemizde hem hammadde yurtdışına satılıyor tıpkı vakitte üretemeyip almak zorunda olduğumuz hammaddeye ek vergi uygulanıyor. Bu hammadde konusunda bırakın ek vergi ödemeyi, sübvansiyon yapılmalı. Ek vergi kaldırılmalı ve mümkünse yurt ortasında hammaddenin üretilmesiyle ilgili çalışmalar yoğunlaşılmalı” diye konuştu.

Seneye birinci 5’e girebiliriz

İhracat tarafında ise işlerin salgın daha sonrası artan talebe bağlı olarak çok yeterli gittiğini, ocak ekim devrinde 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Öksüz, “Ayda 500 milyon dolar demek bu. Yılı 6 milyar dolarla kapatacağız. Dolar kurundaki hareketlilik biraz daha tesir sağlayabilir. Yani yılı 6, 5 milyar dolarla da kapatabiliriz. Geçen yıl 4,5 milyar dolar yapmıştık. Bu sayıyla dünyada 10. sıradaydık. Dünya pazarından, yüzde 1,98’lik hisse alıyorduk. Bu yıl birinci 7’ye, altıya çıkaracağımızı düşünüyorum. Seneye inşallah İngiltere’yi geçersek, 2 yılda 10’unculuktan birinci 5’e yükselmiş olacağız” dedi.