Adliyede katibin telefonunu çaldı, akıl hastanesinde tedavi gorecek

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Adliyede katibin telefonunu çaldı, akıl hastanesinde tedavi gorecek
Olay, geçen yıl 4 Kasım’da Kayseri Adliyesi’nde meydana geldi. 4 gün evvel cezaevinden çıkan Murat H., daha evvel yargılandığı Kayseri 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gelip mahkeme karar meselai almak istedi. Duruşma salonuna giren Murat H., burada şarjda takılı olan katip Şener Sarıaslan’ın cep telefonunu alıp kaçtı. Güvenlik kameralarından kimliği tespit edilen Murat H., 2 gün daha sonra bir daha geldiği Kayseri 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde mahkeme mübaşirinin dikkatiyle şikayet üzerine gözaltına alındı.

Murat H. hakkında soruşturma başlatıldı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlanıp iddianame düzenlendi. Kayseri 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edilen iddianamede, kuşkulu Murat H. hakkında, ‘bina ortasında koruma altına alınmış eşya hakkında hırsızlık’ kabahatinden 5 yıldan 10 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, Murat H.’nin işlediği fiilin türel mana ve sonuçlarını algılama yeteneğinin azaldığı açıklandı. İddianamede, tabirine de yer verilen Murat H., “Mahkeme kapısından içeri girdim. Yazı yazan bir ağabey vardı. Masanın üzerinde kağıt ve telefon vardı. Telefonu alıp, çıktım. Telefona bir şey yapmayacaktım. Hırsızlık kastıyla telefonu almadım” dedi.

Kayseri 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci duruşmasına tutuksuz sanık Murat H. katılmazken, şikayetçi katip mahkeme salonunda hazır bulundu. Mahkeme hakimi Birol Küçük, Kayseri Kent Hastanesi’nden sanık Murat H. hakkında alınan heyet raporunu okuyarak akıl sıhhatinin yerinde olmadığının anlaşıldığını söyleyip belgeye koydu.

KATİP ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

Şikayetçi olmadığını söyleyen katip Şener Sarıarslan ise, “Olay günü telefonum, duruşma salonunda şarjda takılıydı. Akabinde da kuşkulu telefonumu çaldı. Telefonum bulunup bana geri getirildiğinde hasarlı geldi. Ziyanım bin TL civarındadır. Sanıktan şikayetçi değilim. Aktif pişmanlık kararlarından yararlansın” dedi.

AKIL HASTANESİNE SEVKİNE KARAR VERİLDİ

Hakim, sanık Murat H.’nin ‘hırsızlık’ cürmünü işlediğinin sabit olduğunu, lakin sanığın cürmü işlediği tarih prestijiyle alınan heyet raporunda ‘akıl hastası’ olduğunun anlaşıldığını belirterek, sanığa bu kabahatten ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Hakim ayrıyeten sanığın yüksek güvenlikli bir sıhhat kurumunda tedavi ve müdafaa altına alınması gerektiğine hükmetti.