Apple rekorlara doymuyor

celikci

New member
Bilhassa pandemi periyodunda durdurulamaz bir yükseliş içerisine giren Apple, hem dünyanın en bedelli firması haline geldi birebir vakitte akıllı telefon pazarının başkanı oldu. Geçen yılın son çeyreğinde de alıştığımız rekorlardan birisini kırdı.

Apple’dan rekor gelir beyanı

Geçen yıl birinci defa 100 milyar dolar gelir barajını aşarak rekor kıran Apple, bu yıl da birinci defa 120 milyar dolar barajını aştı. Durdurulamayan şirket akıllı telefon pazarının toplam kârının fazlaca büyük bir kısmını adeta hortumluyor.

Geçen yılın son çeyreğinde firmanın elde ettiği gelir 123.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tarihte en çok aygıt satışı bu vakitte oldu. Net kâr ise 34.63 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı. Artış ise yüzde 43.8 oldu.

Faal aygıt sayısı 2 milyara yaklaşan Apple’ın iPhone satışlarından elde ettiği gelir 71.6 milyar olurken iPad satışları da 7.2 milyar dolar oldu lakin burada çip krizi niçiniyle bir ölçü düşüş var. Mac satışları 10.9 milyar dolar, giyilebilir aygıt ve konut aksesuar satışları da 14.7 milyar dolar oldu. Hizmet kategorisi ise 19.5 milyar dolar ile yeni bir rekora imza attı.

Apple global çip krizinin bu vakitte biraz gevşemesini bekliyor. Krize karşın elde edilen bu rekorun akabinde gevşeme ile birlikte nelerin yaşanabileceği merak edilmeye başlandı. Bu yıl yeni rekorlar nazaranbiliriz.


  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Apple’dan rekor gelir