“Arkadaşım defibrilatörü kullanmakta ısrar etti”

sosyolog

Global Mod
Global Mod
David Ginola, 2016’da bir maç sırasında sekiz dakika öldü: arkadaşı ve futbolcusu Frederic Mendy onu kurtardı.

İle ilgili Ilaria Minucci Yayınlanan 16 Şubat 2023

eski futbolcu david ginola 2016’da bir maç sırasında sekiz dakika öldü ve sahayı onunla paylaşan bir arkadaşı tarafından kurtarıldı.

O zamandan beri sporcu, insanları kurtarma manevralarını öğrenme konusunda bilinçlendirmeye kendini adamıştır.

David Ginola 8 dakikada öldü, bir futbolcu onu kurtardı: “Arkadaşım defibrilatörde ısrar etti”

Kalp durması durumunda kurtarma manevralarını öğrenme konusunda insanları bilinçlendirme kampanyasının bugün tanıklığını yapan David Ginola, 2016’da sekiz dakika boyunca öldüğü ve ardından hayata döndüğü zaman başına gelenleri hatırladı.

Arkadaşı ve futbolcusu “mucize”yi gerçekleştirdi Frederic Mendy ısrarla CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) uygulamaya devam eden. Mendy, yardım gelene ve defibrilatörün kullanılması eski uluslararası orta saha oyuncusunu hayata döndürene kadar ısrar etmeye karar verdi.

“Zaten üç kez defibrilatör kullanmışlardı ve bırakmak üzereydiler çünkü kalp üç kez tekrar çalışmazsa devam etmenin faydasız olduğunu söylüyorlar. Ama o itfaiyeci yanılıyordu… ve eğer hala buradaysam ve başıma gelenler hakkında konuşabiliyorsam bunu ısrar eden arkadaşlarıma borçluyum.

Bir yıl sonra o kişiyi Nice’de tekrar gördüm ve tanıştığımızda gözyaşlarına boğuldu… bana bir hayalet gördüğünü düşündüğünü söyledi” dedi eski PSG, Tottenham ve Newcastle yıldızı.

O günden bu yana yedi yıl geçti ve o zamandan bu yana Ginola, tabloid’in 15 Dakikada Bir Hayat Kurtar kampanyası hakkında halkı bilinçlendirmek için yaşadığı deneyimi anlatıyor. Güneş insanları ihtiyaç anında nasıl müdahale edeceklerini öğrenmeye teşvik etmeyi amaçlar.

Ölmeden bir saat önce yeni ortakla buluşma

“Doktorlar bana, Frederic olmasaydı ve o sekiz dakika içinde suni teneffüs yaparak kendimi kurtarabileceğime inanmasaydım, beynimin maruz kalacağı hasar nedeniyle öleceğimi veya bitkisel hayatta kalacağımı söylediler. oksijen eksikliği . Ne oldu? Kasıklarımda bir ağrı hissettim, bayıldım ve yere yığıldım” dedi.

Ginola, kendisini konu üzerinde bu kadar çok çalışmaya iten başka bir nedeni daha olduğunu da açıkladı. Bunun nedeni partneri Maeva Denat, 38, sekiz dakikalığına öldüğü gün tanıştı. İkili, maçtan yaklaşık bir saat önce bir restoranda buluştu.

“Ona ve arkadaşıma teşekkür etmeliyim. Hayat bazen hiç beklemediğin anda sana hediyeler getirir. Bilinçsizken bir yol ayrımındasındır ve iki yol vardır: yaşam ya da ölüm. Neden hayatı seçtim, bilmiyorum çünkü bilinçsizdim. Ama Ever’e baktığımda, yaşamayı seçmeseydim orada olmayacağını fark ettim,” diye sözlerini bitirdi.