Avrupalı, ayakkabıda Türk kalıbı istiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ayakkabı, Türkiye’nin ihracat potansiyeli yüksek bölümlerinden biri. Zira, Türkiye’ye yaklaşık 4 saatlik uçuş uzaklığındaki ülkelerin toplam ayakkabı ithalatının 65 milyar olduğu hesap ediliyor. Türkiye ise bu yıl Cumhuriyet tarihinde birinci sefer 1 milyar dolarlık ihracatı aşıp, rekor kırmayı hedefliyor. 65 milyar dolarlık potansiyel düşünüldüğünde 1 milyar dolarlık ihracat pek düşük bir sayı. İşte bu niçinle kesim, bundan daha sonraki süreçte daha agresif pazarlama ve satış biçimleriyle ihracatta 1 milyar doların da üzerine çıkmayı planlıyor.

Tasarım da satıyoruz

Ayakkabı dalı maksada yanlışsız koşarken, altyapısında değerli bir üretim gücü var. Bilhassa 2014’te ithalata getirilen ek vergilerle bir arada yurtta yatırım, üretim iştahı arttı. İstanbul’dan Adana’ya, Urfa’dan Antep’e birfazlaca vilayette endüstriyel boyutta üretim tesisleri kuruldu. Bilhassa Urfa, ayakkabı üretiminin merkez noktalarından biri haline geldi. Öte yandan kesimdeki en kıymetli gelişme Avrupalı ve ABD’li firmaların markajına girmek oldu. Türkiye hazır giyside olduğu üzere ayakkabıda da süratli moda markalarının en büyük üretim partneri haline geldi. Amerika’dan Steve Madden, New Balance, Skechers, İngiltere’den Primark, Dune, İspanya’dan Zara, El Corte Ingles, İsveç’ten H&M,Almanya’dan Puma ve daha onlarca ülke ve bu ülkelerin ünlü markalarına üretim yapan Türk firmaları, Uzakdoğulu üreticilerin açık orta önüne geçiyor. Yalnızca üretim değil, bu firmalara tasarım hizmeti de veren Türkler, bilhassa Türk ayak yapısına uygun üretim yaptıkları için de tercih ediliyor.

Endüstriyel boyuta geçildi

Pandemiyle birlikte Uzakdoğu menşeli tedarik zincirinin kırılmasıyla, kalite ve süratli teslimatta öne çıkan Türkler, bugünlerde yeni üretim ve iştirak teklifleri alıyor. Türkiye Ayakkabı Kesimi Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Lider Yardımcısı ve İSO Ayakkabı ve Yan Sanayii Meclis Üyesi Hüseyin Çetin, ayakkabı dalının üretimde hayli kıymetli bir noktaya geldiğini söylemiş oldu. Kesimin 4 kıtaya ihracat yaptığını belirten Çetin, “Sektör, 6 ayda 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu yılın sonunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek sayısını bulacağız, 1 milyar doları geçeceğiz. Pandemi devrinde orta ölçekli olan firmalar, endüstriyel üretime geçme fırsatı yakaladı. AB’nin istediği standartlara uygun tesisler oluşmaya başladı. Türk kalıplarının da tercih edilmesiyle, bölümün önü açık” dedi. Pekala Türk ayak yapısı nasıl? Çetin, “Türk ayak ölçüsü var. Türk ayaklarının üstleri biraz daha etli olur. Bugün dünyada ayakkabıda moda ve trend üreten ülke İtalya ve Türkiye’dir. İtalya’nın kalıpları biraz daha basıktır. Biz kendi kalıplarımızı Türk ayak yapısına bakılırsa yapıyoruz ve ayak giysi rahatlığına ihtimam gösteriyoruz. Avrupalılar da bizim bu rahatlığımızı tercih ediyor” dedi.

Üretim Türkiye’ye kayıyor

Türk ayakkabı dalı, yabancı devlerin gözdesi pozisyonunda. Avrupalı ve ABD’li ayakkabı firmaları, üretimi Türkiye’ye kaydırıyor. Türkiye’de 2014’te ithalata getirilen ek vergilerle üretimde gaza basan ayakkabı dalı, bugün 15 bin 700 üreticisiyle Avrupa’nın merkezi pozisyonunda. Deri ayakkabıda Çin’e karşı fiyat avantajı yakalayan kesim, yabancılardan üretim için ağır talep almaya başladı. Urfa’da 10 firmanın kümelenerek günde 50 bin çift üretim yaptığını, artık tıpkı bölgede ikinci bir üretim merkezi için düğmeye basıldığını, ayrıyeten Beylikdüzü’nden Adana’ya biroldukca KOBİ’nin artık devlere üretim yapmak için işi endüstriyel üretim boyutuna taşıdığını belirten Çetin, “Önümüzdeki aylarda da Avrupalı bir dev için 20-30 üretici bir ortaya gelip ortak bir üretim projesi üzerinde konuşacağız” dedi. Dünyanın 6. büyük, Avrupa’nın ise en büyük üretim kapasitesine sahip olduğumuzun altını çizen Çetin, “Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Aymod ayakkabı fuarına yabancılar ağır ilgi gösterdi. Kış koleksiyonu için siparişlerini verdiler. Artık 18-20 Temmuz’da İtalya’daki Garda fuarına da 60’ın üzerinde Türk firması katılıyor. Türkler artık endüstriyel üretimle ihracata odaklandı” dedi.

İtalyan Lotto’ya üretim yapıyor

Spor ayakkabı konusunda uzmanlaşan ve Lig markasıyla ihracat yapan İçten Spor Ayakkabı’nın İdare Şurası Üyesi Berke İçten de, bugünlerde bilhassa Avrupalı firmaların üretim yaptırmak için kapılarını çaldığını söylemiş oldu. Lig markalarıyla üretimlerinin yüzde 35’ini ihraç ettiklerini, son 2 yıldır da İtalyan Lotto markasının futbol ayakkabılarını ürettiklerini açıklayan İçten, “Bu da üretimimizin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor” dedi. Türkiye’nin 4 saatlik uçuş aralığındaki ülkelere ihracat potansiyelinin yüksek olduğunu belirten İçten, “Fırsat hayli büyük. Türklerin üretim gücü ve kalitesi pandemide bir sefer daha ortaya çıktı. bu vakitte Uzakdoğu menşeli tedarik zinciri kırıldı. Türkiye üretimde daha da tanınan hale gelecek” dedi.