Avukat Faruk Aktay: Avrupalı firmalar üretimlerini Türkiye’ye kaydırmayı planlıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İmam GÜNEŞ

Başta Avrupa’da olmak üzere Uzakdoğu’da da yatırımları bulunan Avrupalı firmaların yeni amacında Türkiye var. Yabancı yatırımcının şu anki konjonktürde Türkiye’yi daha cazip gördüğünü söyleyen Aktay Hukuk Ofisi İdare Konseyi Lideri Avukat Faruk Aktay, “Avrupalı firmalar Türkiye’yi daha izole görüyor. Biroldukca üretici ‘Türkiye’ye üretim altyapısını kaydırma planı yapıyor” dedi. Memleketler arası ticaret ve satın alma- birleşme hukuku alanında faaliyet gösteren Aktay Hukuk Ofisi İdare Heyeti Lideri Avukat Faruk Aktay, yabancı yatırımcılardan Türkiye’ye son vakit içinderda ağır bir ilgi olduğunu söylemiş oldu. Bilhassa Avrupa pazarındaki sakinliği daha riskli bulan yatırımcıların Türkiye’ye odaklandığını belirten Aktay, “Türkiye’deki yüksek kurlar da Türkiye’yi cazip kılıyor. Avrupa’da yükselen güç fiyatları niçiniyle birtakım restoranlar çalışamaz hale geldi. Avrupalı yatırımcı da bunu görüyor. Birfazlaca üretici ‘Türkiye’ye üretim altyapısını nasıl kaydırabilirim’ diye çalışma yapıyor. Uzak Doğu’da yatırımları olan Avrupalı yatırımcılar bile orayı sonlandırıp, Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor” dedi.

Küçük ve orta ölçekli firmalara ilgi var

Uzmanlık alanının yabancı yatırımlar olduğunu lisana getiren Aktay, “Yabancı yatırımlar içerisinde danışmanlık verdiğimiz şirketler bulunuyor. Son periyotta Türkiye’den 10 milyon doların üzerinde 5 tane satın almaya danışmanlık yaptık. Dünya çapında epey büyük yabancı yatırımcıların ilgisinin yüksek olduğunu söyleyemeyiz lakin küçük ve orta ölçekli sanayicilere, üreticilere büyük ilgi var. Türkiye’den satın alma yapan yabancı firmalar, Türkiye’de üretilen eserleri yurt dışına e-ticaret şirketleri aracılığıyla pazarlıyor. Bu alanda da satın alma daha sonrasındaki süreçte de şirketlere danışmanlık veriyoruz” dedi.

Türk firmaların son devirde başta Hollanda ve İngiltere olmak üzere Avrupa’da şirketler kurduğunu söz eden Aktay, “Hollanda’da fazlaca değerli vergi avantajları var. Bu niçinle en çok tercih edilen ülke. İngiltere ise marka olma noktasında dayanaklar sağlıyor” açıklamasını yaptı.

Yaptırıma takılan Rusların yeni adresi Türkiye oldu

Rusya-Ukrayna savaşının tesirleri ve yaptırımların ticareti nasıl etkilediğine değinen Aktay, “Avrupa’da, ABD’de ya da öbür Batı ülkelerinde yatırımları olan Rus iş insanları yatırım yapacak yeni yerler arıyorlar. Burada da ön plana çıkan ülke Türkiye oluyor. Avrupa’daki yatırımlarını buraya getiriyorlar. Bilhassa madencilik kesiminde Türkiye’ye yatırım yapmak istiyorlar. Ruslarda fason ilaç, orta makine, cıvata üretimi yok. Bunları Türkiye’de arıyorlar. Son vakit içinderda Rus iş insanları Türkiye’de değerli toplantılar yapıyor, daha büyük toplantılar da düzenlemeyi planlıyorlar” diye konuştu.

Rusların yatırımları risk taşıyor

Türkiye, Rusya’ya yaptırım uygulamazsa hukuksal bir yaptırımla karşılaşabilir mi?


Türkiye ile Rusya’nın gelişen ticaretinin ve Rus iş insanlarının Türkiye’ye yatırım ilgisinin birtakım riskleri de birlikteinde getirdiğine dikkat çeken Aktay Hukuk Ofisi İdare Heyeti Lideri Avukat Faruk Aktay, şu ayrıntıları paylaştı: “Türkiye’nin Rus iş beşerlerine yaptırımda bulunmaması çeşitli düşünceler yaratabilir. Bu noktada akla gelen soru ise ABD’nin ya da AB’nin Türkiye’ye tüzel olarak bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı. Hem İngiltere’de hem ABD’de baroya kayıtlı Türk bir avukat olarak çalışmalar yaptım. Avrupa Birliği’nin bu biçimde bir durumda Türkiye’ye tüzel bir yaptırım uygulayabileceği söylenemez. Zira Avrupalı, Avrupa haricindeki bir aktöre şayet siyasi bir müddetç yoksa yaptırım uygulamıyor. ABD’de ise ‘ikincil yaptırım’ diye bir durum var. Bunun tüzel bir desteği olup olmadığı noktasında ise net bir karar yok. Lakin ABD, durumu ‘ülkeye yatırım yapmayın’ noktasına kadar getirebiliyor.”