Çocuk psikiyatri uzmanı kimdir?

KıtlamA

New member
Gelelim çocuk psikiyatri uzmanı kimdir sorusunun karşılığını vermeye. Tıp fakültesinin altı yıllık eğitimini tamamladıktan daha sonra tıp hekimi olarak mezun olunur. daha sonrasında tabip isterse tıpta uzmanlık imtihanına girer ve çocuk psikiyatri kısmına araştırma bakılırsavlisi (asistan doktor) olarak yerleşir.

Ve bu süreçte uzmanlığı ile ilgili anatomi (yapı), fizyoloji (işleyiş), patoloji (hastalık) derslerine katılır. Görüşme tekniklerini ve tedavi çeşitlerini öğrenir. Hasta görüşmeleri yapar ve hocasına, kıdemlisine danışır, öğrendiklerinin her yıl üstüne ekler. Bu eğitim mühleti en az dört yıldır.

Çeşitli kongrelere ve kurslara katılır. Terapist olma yolunda sertifikasyon süreçlerini tamamlar. Çocuk psikiyatri uzmanlığıyla irtibatlı olan erişkin psikiyatri ve çocuk nöroloji kısımlarında çalışır. Tüm bu süreçte tıp hekimi olmasının avantajıyla da çocuğa bütüncül bir bakış açısı kazanır.

Eğitim müddetinin sonuna gerçek uzmanlık alanıyla ilgili bir tez hazırlar ve sunar. daha sonrasında da epeyce sayıda hocanın yer aldığı uzmanlık imtihanına girer ve başarılı olması durumunda çocuk psikiyatri uzmanı olmaya hak kazanır.

Uzman hekim olmakla eğitim süreci sonlanmayıp devam etmektedir. Aktüel ayrıntıları takip edebilir, uzun yıllar devam edecek terapi eğitimleri alabilir, kongrelere katılabilir. Ayrıyeten her çocuk ve aileyle bir arada bilgisi ve tecrübesi artar.