Dolar arttı, Apple Türkiye’deki tüm iPhone satışlarını durdurdu

celikci

New member
Güncelleme: Apple Store’daki tüm iPhone modellerinin satışı durduruldu.
Türk Lirası bugün epeyce süratli bir biçimde paha kaybetti. Sabahın birinci saatlerinde 11,50 TL olan dolar kuru, ilerleyen saatlerde evvel 12 TL’yi daha sonra da 13 TL’yi geçti. Teknolojik eser almayı düşünen müşteriler, artırım korkusu niçiniyle vakit kaybetmeden alım yapmaya başladı. Artırımlar ne vakit gelir bilinmez lakin Apple bugün iPhone 11 satışlarını durdurarak birinci adımı attı.

Online Apple Store’da tüm iPhone 11 modellerinin satışı durduruldu. Seçim yaptığınız vakit “Şu Anda Mevcut Değil” yazıyor. iPhone 13’lerdeki stok düşüncesi niçiniyle iPhone 11’lere ilgi hayli artmıştı. Apple’ın sitesinde 8.499 TL olan 128 GB iPhone 11’ler şu anda öbür sitelerde 10499 TL’ye satılıyor.

iPhone 13 üretiminde ‘çip sorunu’ niçiniyle dünya genelinde stok ezası yaşanıyor fakat iPhone 11’lerde bu biçimde bir sorun rapor edilmedi. iPhone 11’de stok ıstırabı olmadığı için ülkemizdeki satışların durdurulma sebebinin ‘zam beklentisi’ olduğu söylenebilir. Apple’ın yanı sıra öteki bir hayli satıcıda da iPhone 11 satışları durduruldu. Apple’ın mümkün artırımına karşı hazırlıklar yapılmış üzere görünüyor.


iPhone 13 teslimatları 2022’ye sarktı

Öbür iPhone modellerinde ise satışlar yapılıyor fakat iPhone 13’lerde stok problemi büyümüş durumda. Daha evvel teslimat müddeti 4 hafta olarak gözüken iPhone 13 modelleri için en erken 5-6 hafta içinde gönderim yapılacağı belirtiliyor. iPhone 13 satın almak isteyen bir müşterinin en az 1 ay beklemesi gerekecek. Örneğin yılbaşı armağanı olarak alınan iPhone 13’lerin teslimat mühleti gelecek seneye sarkacak. Bu durum iPhone 13, iPhone 13 Küçük, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin tümü için geçerli.

Güncelleme: Tüm iPhone modellerinin satışı durduruldu

Öğle saatlerinde iPhone 11 satışını durduran Apple artık de başka iPhone modellerinin satışını durdurdu. iPhone 13 serisi, iPhone 12, iPhone 11 ve iPhone SE’nin hiçbirisi satın alınamıyor. Tüm modellerde “Şu anda mevcut değil” yazıyor.