Görüntü: FreeDOS USB Nasıl Hazırlanır?

Adanali

Member
BIOS yahut Firmware güncellemesi yapmak için FreeDOS işletim sistemi barındıran bir USB belleğe ihtyiacınız olabiliyor. Pekala FreeDOS, bir USB belleğe nasıl yazılır ve bellek nasıl önyüklenebilir (bootable) hale getirilir? Bu rehberimizde adım adım açıklıyoruz.

İçerisinde FreeDOS barındıran önyüklenebilir bir USB hazırlamak için USB belleğin dışında yalnızca tek araca gereksiniminiz var:

• Rufus
  • USB belleğinizi bilgisayara takın.
  • Rufus’u indirip çalıştırın.
  • Önyükleme seçimi kısmından FreeDOS’u seçin.
  • Başlat ve TAMAM dedikten daha sonra belleğinizdeki datalar silinecek ve belleğe FreeDOS yazılacaktır.
Rufus ile USB belleğe kolaylıkla FreeDOS yazıp BIOS güncellemede kullanabilirsiniz.

Bu süreçten daha sonra belleğiniz artık önyükleme için hazır, yani boot edilebilir. Artık BIOS evraklarını içine atıp, bilgisayarınızı USB bellekten boot edecek biçimde açtıktan daha sonra USB’den boot edip BIOS yahut Firmware güncellemesi yapabilirsiniz.

DOS’un emekliye yarılmasından daha sonra FreeDOS bu işletim sistemi için en güzel alternatif oldu diyebiliriz. Hala daha geliştirilmesi devam eden FreeDOS’un en son 1.3 sürümü çıkmıştı. FreeDOS takımı çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Projeyle ilgili şimdiki haberlere ise Sourceforge sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu etapta takıldığınız bir nokta var ise sorularınızı her vakit Technopat Sosyal‘de sorabilirsiniz.