Görüntü: Gigabyte Secure Boot Sorunu Devam Ediyor

Adanali

Member
Gigabyte B450M S2H anakartında önceki testlerimizde CSM kapalı ve Secure Boot açıkken UEFI destekli farklı ekran kartları ile imaj alabildiğimizi belirtmiştik.
Bugün ise Legacy (eski tip) ekran kartları ile birebir anakartı test ediyoruz.


Sisteme UEFI takviyeli ekran kartı takılıyken BIOS’tan Secure Boot’u kapatıp CSM’yi açtık. hal bu türlü olunca iken UEFI kartnıı çıkartıp sisteme 2 adet eski tip ekran kartını sırasıyla taktık ve manzara alamadık. BIOS’u sıfırlasak da durum değişmedi.

daha sonrasında UEFI dayanaklı ekran kartını geri taktık ve imaj geldi.
Bundan daha sonra tekrar UEFI kart ile Secure Boot’u kapatıp CSM’yi açtık ve eski tip ekran kartlarını taktık. Eski tip ekran kartları ile bu sefer manzara alabildik lakin BIOS’u sıfırladığımızda bir daha imaj alamadık.

Test İçin Kullanılan Ekran Kartları

  • UEFI takviyeli: RTX 3060
  • Legacy (eski tip): NVIDIA GTX 460 SE ve AMD R7 260
Gigabyte B450M S2H anakarta eski tip ekran kartı taktığınızda CSM kapalı ise hiç bir biçimde anakarttan imaj alamıyorsunuz. Üstelik BIOS sıfırlamak bile işe yaramıyor!

Çözüm için UEFI bir ekran kartını takıp, CSM’yi açarak eski tip ekran kartınızı takmanız gerekiyor. her insanın elinde UEFI takviyeli ekran kartı olmadığına göre bu can sıkıcı bir sorun haline gelebiliyor. Üstelik BIOS’u sıfırladıktan daha sonra bir daha imaj alamamak da gayreti.

Öte yandan, birebir senaryoda ASUS anakartlarda eski tip ekran kartını takınca, açılışta sistem eski tip ekran kartını tespit edip kullanıcıyı uyarıyor ve CSM ayarını da buna nazaran otomatik olarak yapıyor.