iOS 15’in kimi özellikleri, eski iPhone’larda kullanılamayacak: İşte detaylı listesi

celikci

New member
Apple, iOS 15‘i tanıttıktan daha sonra işletim sisteminin yeni sürümüyle ilgili biroldukça yenilik de konuşulmaya başlandı. Bunlar içinde Safari tarayıcısının bir daha tasarımı, bildirim sisteminde değişiklik, FaceTime‘da portre modu, Sıhhat, Haritalar ve Cüzdan uygulamalarında çeşitli değişiklikler yer alıyordu.

Ayrıyeten Apple, aşağıdaki listede yer alan aygıt sahiplerinin iOS 15’e güncelleme yapabileceklerini duyurmuştu.

iOS 15 güncellemesi alacak Apple aygıtlar

• iPhone 12, 12 küçük, 12 Pro ve Pro Max;
  • iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max;
  • iPhone XS ve XS Max;
  • iPhone XR;
  • iPhone X;
  • iPhone 8 ve 8 Plus;
  • iPhone 7 ve 7 Plus;
  • iPhone 6S ve 6S Plus;
  • iPhone SE (1. jenerasyon ve 2. nesil);
  • iPod touch (7. nesil)

Lakin makus haber şu ki, A12 Bionic yonga setinin olmaması niçiniyle, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X serisi akıllı telefonlarda aşağıdaki fonksiyonlar kullanılamayacak.

Eski iPhone’larda kullanılamayacak iOS 15 özellikleri

• Konut, ofis, otel, otomobil anahtarları ve uzaktan anahtarsız giriş denetimleri: Temel olarak tüm yeni Cüzdan uygulaması özellikleri eski iPhone’larda kullanılamayacak.
  • FaceTime sırasında uzamsal ses: Sesler, aramada konumlandıkları istikametten geliyormuş üzere duyulacak biçimde yayılıyor.
  • Portre modu: FaceTime’daki portre modu art planınızı bulanıklaştırır ve odağı size ayarlar.
  • Canlı Metin ve obje tanıma: Canlı Kamera önizlemeleri, Fotoğraflar, Ekran Manzarası, Süratli Bakış ve Safari’de metin ve tanınan objeler yahut kıymetli noktalarla etkileşim.
  • Aygıtta süratli konuşma sürece: Daha süratli Siri, çevrimdışı vakit içindeyıcılar ve Alarmlar, Telefon, İletileşme, Paylaşma, Uygulama Başlatma, Ses Oynatmayı Denetim Et ve Ayarlar denetimi.
  • Daima aygıt üzerinde dikte.
  • Etkileşimli üç boyutlu dünya: Haritalar’da ekstra dağ sıraları, çöller, ormanlar, okyanuslar vb. detaylarla etkileşimli 3 boyutlu dünya.
  • Sürükleyici yürüyüş yönergeleri: Artırılmış gerçeklikte gösterilen adım adım yönergeler.
  • Haritalar’daki detaylı kent tecrübesi: San Francisco, Los Angeles, New York yahut Londra’da, yollar, ağaçlar, binalar yahut değerli noktalar için yüksek seviyede detay sunar.
  • Hava Durumu uygulamasında yeni animasyonlu art planlar: Güneşin pozisyonunu, bulutları yahut yağışı yansıtır.
  • QuickTake görüntüsünü yakınlaştırın: Yakınlaştırmak yahut uzaklaştırmak için QuickTake görüntüsü çekerken üst yahut aşağı kaydırın.
Buna ek olarak, hem iPhone 6s ve iPhone 7 yürüme kararlılığı izleme özelliğini de almayacak. Bu özellik akıllı telefondaki sensörler aracılığıyla, kişinin istikrarını, kararlılığını ve uyumunu pahalandırıyor lakin eski iPhone’larda gerekli sensörler bulunmadığından bu aygıt sahiplerinin yürüyüşü değerlendirilemeyecek.