iPhone üretimi büsbütün durduruldu

celikci

New member
Teknoloji devlerinin üretim çizgileri hayati ehemmiyet taşıyan bir ögedir ve bırakın mola vermeyi bir kaç saniyelik kesintiler bile inanılmaz ziyanlara sebep olabiliyor. tıpkı vakitte zaman vakit üretimi durdurmak kaçınılmaz olabiliyor.

iPhone üretimi büsbütün durdu

Apple’ın bugünlere gelmesinde kemik yapı vazifesini goren iPhone satışlarının kesintiye uğramaması için firma her türlü önlemi almak zorunda. Vakit zaman yüz milyonlarca dolar ödeyerek yonga seti, bellek yahut ekran üzere bileşenleri evvelde kendisine ayırtıyor. Çünkü üretimde yaşanan gecikmeler büyük ziyanlara sebep olabiliyor.

Bu hafta yaşanan gelişme ise Apple’ı sıkıntı durumda bıraktı. Çin’de hükümetin güç kullanması konusunda büyük kısıtlamalara gitmesi, Malezya ile Vietnam’da yaşanan kapanmalar ve tedarik zincirinde gerekli bileşenlerin bulunmasında yaşanan kıtlık fazlaca kritik bir karar alınmasına sebep oldu.

Son 10 yıldır birinci sefer iPhone üretiminin durdurulması sonucu alındı. Çünkü geciken bileşen desteği niçiniyle uzayan üretim süreçleri çalışanlara ekstra ödeme yapmayı gerektirdiği için bileşen durumu olağana dönene kadar üretim yapılmayacak. Tedarik zincirleri birinci sefer bu biçimde bir olay ile karşılaştıklarını ve günlerce sürebileceğini söz ediyor.

Üretim kesintisinin Apple’a neye mal olacağı şimdilik belgisiz. iPhone 13 satış varsayımlarının yüzde 20, iPad satış kestirimlerinin de yüzde 50 aşağı çekildiği gündeme gelmişti. Üstelik kış tatilinin yaklaştığı şu günlerde elinde gereğince stok olmayan Apple yeni bir krizle karşı karşıya.