İTO mobilya komitesi seçimlerine ‘kooperatif’ tartışması damga vurdu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Leyla İLHAN / İSTANBUL

İstanbul Ticaret Odası (İTO) başkanlık seçimi ve 71 numaralı Mobilya Komitesi seçimleri için müddet azalırken, seçime iki listeyle giden mobilyacılar içinde kooperatif tartışması başladı. 9 Kasım’da yapılacak İTO seçimine 9 sivil toplum kuruluşunun bir ortaya gelerek oluşturduğu İstanbul Mobilya Dernekleri Platformu’nun (İSMODER) üyeleri, karşı listede yer alan ve üyeleri içinde MASKO, MODOKO ve MODESA temsilcilerinin bulunduğu İstanbul Mobilya Platformu’nun (İMP) hem kooperatif olmaları tıpkı vakitte üretici olmadıkları için, seçilseler dahi mobilya komitesinde bu çarşıları temsil edemeyeceklerini savundu. İSMODER üyeleri, bu listenin kooperatif komitesinde yer alması gerektiğini tez etti.

İTO 71 No’lu komitenin mobilyacıların bulunduğu bir komite olduğunu, fakat burada kooperatiflerin seçime gittiğini kaydeden Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Lideri ve MOSFED Lider Yardımcısı Nuri Gürcan, “ötürüsıyla şahıs ve hükmî bireyler seçime giriyor. Onun için şu an için yaratılan MODOKO, MASKO ve MODESA seçime giriyor algısı hakikat değil. Örneğin MODOKO’nun 250 üyesi var. Bizim de 120 firmamız buraya üye. Bir de burada haksız rekabet elde ediliyor. Örneğin MODOKO Lideri Koray Çalışkan kazandığında, burada MODOKO seçilmiyor. Çalışkan Mobilya ve şahıslar seçilecek. Lakin 21’inci kooperatif komitesine kooperatif olarak girebilirler” diye konuştu.

“Seçimi kazanırlarsa kooperatifleri temsil edemeyecekler”

‘Hep birlikte Daha İleriye’ sloganıyla güç birliği yapan İSMODER listesinde yer alan Sempre Ofis Mobilyaları’nın sahibi Murat Özkardeş, kendilerinin bütün kararları anlaşarak ortak bir biçimde çıkardıklarını kaydetti. Özkardeş, karşı listede yer alan MASKO ve MODOKO’nun imalatçı olmadığını, alım satım yaptığını tez ederek şunları söylemiş oldu: “Sanki İTO’da MASKO ve MODOKO ve MODESA temsil edilecek. meğer bunlar birer kooperatif, ötürüsıyla kooperatiflerin olduğu komiteye katılmalılar. Şayet seçimi kazanırlarsa, MODOKO Lideri Koray Çalışkan, Çalışkan Mobilya, MASKO İdare Şurası Lideri Mehmet Memnun, Corner Mobilya, MODESA Lideri Ayhan Sekmen’de kendi mobilya firmasıyla girecek. ötürüsıyla MASKO, MODOKO, MODESA’yı temsil edemeyecekler. Bu bireyler 2023 yılında yapılacak çarşı idare seçimlerini kaybedecek. Bu niçinle burada yeni bir koltuk arıyorlar.”

“Site liderleri da mobilya sektöründe”

İstanbul Mobilya Platformu (İMP) yaptığı açıklama ile tenkitlere şu biçimde yanıt verdi: “Kendisini mobilyacıların hamisi, ağabeyi, oyun kurucusu, oyun bozucusu, yer tayin eden ve atayanlar olarak bakılırsanlerin sığındığı dernekleri toplasanız 4 ya da 5 tane, tüm üyeleri 250. Lakin üstün mobilyacı oldukları için İstanbul’daki tümü 20 bini bulan mobilyacıları temsil ettiklerini sanıyorlar. İstanbul’daki, MASKO, MODOKO, MODESA, BAHÇEŞEHİR, GAMAS üzere yalnızca firma sayısı bile 2 binden çok olan bu siteleri temsil eden liderlerin mobilyacı olduklarını bilmediklerini sanıyorum. Kooperatif liderlerinin demircilik yaptığını sanan arkadaşlara, site liderleri da mobilyacılık yapıyor. En az sizin kadar mobilyacı olduğunu bilmelisiniz. Bir kooperatif lider atama ile gelmez, bizleri mobilyacılar seçiyor. İstanbul’a neredeyse tamamı İnegöl firmalarından oluşan MOSFED, ayar vermeye çalışıyor.”