macOS Monterrey tanıtıldı: Kozmik denetim, AirPlay to Mac, Shortcuts

celikci

New member
Apple’ın masa üzerindeki başarılı platformu macOS bugünkü yenilik yağmurundan nasibini aldı. Firmanın macOS Monterrey sürümü dikkat alımlı bir hayli değerli yeniliği bünyesinde barındırıyor.

Üniversal Denetim nedir?

Mac sistemlerinin daha sonraki durağı olacak macOS Monterrey güncellemesi ile gelen en dikkat cazibeli yenilik Üniversal Denetim oldu. Bir Mac aygıtındaki fare ve klavyenin iPad ve iPhone modelleri ile kullanılmasını sağlayan özelliğin görüntüsü da ilgi cazipti.

İlginizi Çekebilir AirPods artık fazlaca yetenekli Ayrıyeten Bkz. “Şarj aygıtını iPhone kutularından çıkaran Apple, 1 milyon ton metal tasarrufu sağlayacak”

Görüntüde bir MacBook bilgisayarının touchpad bileşeni yanına konan iPad’i de denetim edebildi. İmleç iPad ekranına hakikat kaydırıldığında akıcı bir biçimde iPad ekranına geçiş yaptı. daha sonraki sahnede ise sete bir de iMac eklendi. iMac fare bileşeni evvel MacBook ekranına daha sonra da iPad ekranına geçiş yaptı.

pek enteresan olan bu özelliğe AirPlay to Mac özelliği de eşlik ediyor. Bu defa imleç iPad ekranından bir fotoğraf karesini alarak evvel MacBook daha sonra da iMac ekranına getiriyor. Bu özellik Mac bilgisayarların hoparlörlerini iPad ile uzaktan denetim etmeye de yarıyor.

Safari ve Shortcuts

iOS ekosisteminde kullanıcıların sık kullandıkları uygulamalar ile bağlı bakılırsavleri otomatik olarak başlatabildikleri Shortcuts özelliği Mac sistemlere de geldi. Tek bir tıklama ile makul bir kaynaktan ses kaydı başlatma, bir kaynaktan GIF oluşturma, belirlenmiş bireylerle evrak paylaşma üzere bakılırsavler süratlice yerine getiriliyor. Ayrıyeten Automator nazaranvleri birinci günden itibaren Shortcuts özelliğine aktarılacak.

Safari ise yeni sekme özelliği yardımıyla web sitelerinin temalarına uygun dinamik renk değişimi sunmasını sağlıyor. Sekme Gruplama cinslerine nazaran sekmeleri gruplamanızı sağlıyor. Bu kümeler anlık olarak iOS Safari sürümünde de senkronize oluyor. Son olarak Safari eklenti takviyesi iOS Safari uygulamalarında da senkronize bir biçimde çalışıyor.

Öteki yenilikler

macOS Monterrey
ile gelen öbür özellikler ise Facetime mekansal ses ve gürültü engelleme dayanağı, rastgele bir uygulama yahut web sitesi üzerinde iken süratli not almanızı sağlayan Süratli Not, Notlar uygulamasında ortak çalışanların düzenlemelerini gösteren Aktivite Görünümü, yaptığınız işlere nazaran bildirim bileşenlerini fitreleyebileceğiniz Focus, SharePlay ile Facetime üzerinde içerik paylaşımı, fotoğraflardaki metinleri algılayabilen Canlı Metin, iCloud+ takviyesi, Apple M1 üzerinde mekansal ses takviyesi, eposta servisinde bilgi toplamanın engellenmesi sayılabilir. macOS Monterrey bugünden itibaren beta sürecine başladı ve sonbaharda erişime açılacak.