Microsoft bile beklemiyordu! Windows 11 süratle büyüyor

Adanali

Member
Microsoft’un kullanıcılarını Windows 11’e geçirme gayretlerine karşın, Windows 11 kullanım oranındaki artış son aylarda pek yavaşlamıştı. Ama ortaya çıkan yeni tahlil, Windows 11’in benimsenme oranı nihayet bir daha yükselmeye başladığını gösterdi.

Windows 11, kullanım oranı ile Windows 10’u kovalıyor

Popüler uygulama ve oyunların kullandığı reklam ağı AdDuplex tarafınca hazırlanan yeni rapor, Windows 10 ve Windows 11’in pazardaki son durumunu ortaya çıkardı. Mayıs ayını ele alan tahlildeki sayılar, AdDuplex’in incelediği aygıtların yüzde 23’ten çoksının Windows 11’e sahip olduğunu gösterdi.

Nisan ayının bilgileri Windows 11’in yüzde 19,4’lük bir pazar hissesine sahip olduğunu göstermişti. Yani Mayıs ayı prestijiyle yüzde 23,1’e genişleyen Windows 11 kullanım oranı, bundan evvelki aya kıyasla kabaca 4 puan artmış üzere duruyor.

Sadece Windows 10 ve 11 yüklü aygıtları ele bu rapor, nihayet her beş bilgisayardan en az birinde Windows 11 şurası olduğunu gösterdi. Microsoft’un kullanıcıları yeni işletim sistemine geçirme uğraşları nihayet sonuç vermeye başlamış üzere duruyor.

En yeni işletim sistemi kullanıcılara dokuz ay evvel açıldı. Dokuz ay içerisinde yüzde 23,1’e ulaşmak biraz yavaş üzere görünse de, son bir ay içerisinde yüzde 4 artış yaşaması dikkatlerden kaçmadı. Karşılaştırma yapmak gerekirse Windows 10, birinci 12 ayda yüzde 38’lik bir hisseye sahip olmayı başarmıştı.

Araştırma firması StatCounter tarafınca yapılan global Windows kullanım raporu ise Windows 11’in tüm Windows sürümleri içinde üçüncü sırada olduğunu ortaya koydu. Mayıs ayı prestijiyle yüzde 10 hisseye sahip olan Windows 11’in çabucak önünde ise sırasıyla Windows 7 (yüzde 13) ve Windows 10 (yüzde 71) yer aldı.

Windows 11, bir süre boyunca Windows 10 kadar tanınan olamayacağını bilsek de, yakın vakitte Windows 7’yi geçecek üzere duruyor. Bu kullanım artışında en önemli Microsoft’un kullanıcıları yeni işletim sistemine yönlendirmesi yatıyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.