MIUI 14 tanıtıldı! Neler sunuyor?

Adanali

Member
Xiaomi hey yıl yeni bir kullanıcı arayüzü ile karşımıza çıkıyor, telefonlarına güncellemeler eşliğiyle yeni özellikler kazandırıyor. Geçtiğimiz yılki büyük MIUI 13 güncellemesinden bu yana yeni sürüm olan MIUI 14 ile ilgili pek epey bilgi sızıntı ile karşılaştık. En nihayetinde vakti geldi ve Xiaomi, yeni Android ROM’u olan MIUI 14’ü tanıttı. Pekala yeni sürüm bizlere neler sunuyor?

Karşınızda MIUI 14 ve özellikleri!

Aslına bakılacak olursa Xiaomi, her yıl bir büyük güncellemenin akabinde bir de nispeten daha ufak güncellemeler ile karşımıza çıkar. örneğin MIUI 12’nin akabinde bir süre daha sonrasında MIUI 12.5 güncellemesinin verilmesi buna bir örnek. Lakin bu sefer MIUI 13’ün akabinde ufak bir MIUI 13.5 güncellemesi görmedik.


Bu gün yapılan Xiaomi etkinliğinde Xiaomi 13 serisi telefonlar ile bir arada tanıtılan MIUI 14, başta yeni bir tasarım lisanı olmak üzere kimi kıymetli yenilikler ile geliyor.MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile bir arada yeni arayüzün kıymetli bilgilerina artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ancak bir daha de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, fazlaca oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifçeleten foton motoru (foton engine) teknolojisi yardımıyla, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.


Şirketin bir öbür argümanı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle bir arada sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir düzgünleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin bilgileri MIUI 14’ün bundan evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.


Bu sonuç MIUI arayüzünün bir daha ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile bir arada yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile bir arada, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.


Bütün bunlara ek olarak bir kadro güvenlik ve zımnilik iyileştirmelerini birlikteinde getiren MIUI 14, 2023 yılının birinci çeyreği içerisinde Xiaomi telefonlar ile buluşacak. Pekala siz yeni arayüzü nasıl buldunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!