Mobilyacı, Rekabet Kurumu’nu nazaranve çağırıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Esra ÖZARFAT
BURSA – Hammadde tedarikçileri geçen hafta dövizdeki çok artış niçiniyle eser teminini durdurdu. Dövizdeki panik halinin geçmesiyle bugünlerde bir daha fiyat ve eser vermeye başladılar. Hammadde tedarikçilerinin, dövizin en yüksek oranına nazaran meblağlarını sabitlediklerini belirten kesim temsilcileri, bilhassa kayyum idaresinde olan mobilya kümelerini rekabeti bozmakla suçladı. Kayyumda olan mobilya kümelerinin sattıkları hammaddelere yüksek oranlarda artırım yapıp, tüketiciye ulaşan kendi markalı mamüllerinde sabit fiyat siyaseti izlediklerini belirten mobilyacılar, başta İnegöllü mobilyacılar olmak üzere bu alanda üretim yapan tüm üreticilerin önemli ziyanlara uğratıldıklarını söylemiş oldu. Bölüm temsilcileri şunları söylemiş oldu: “ Örneğin sünger, demir üzere üreticinin aldığı hammaddeye yüzde 35 oranında artırım yaptılar. Fakat bitmiş esere artırım yapılmadı. Politik bir davranış var, bu da haksız rekabete niye oluyor. En tehlikeli tarafı da Türk üreticiler kayyumdaki bu kümelerle rekabet edebilmek için materyal kalitesini bozuyor. Bu da mamüllerin ihracat kabiliyetini azaltıyor. Kümeler fiyat belirlerken ziyanına satıyor, tedarikçilerine zorluk çıkarıyorlar. Bu noktada Rekabet Kurumu’nun bir an evvel devreye girmesi gerekiyor.”

“Bir anda panikle herkesi sildiler”

Öte yandan hammadde tedarikçilerinin eser vermekte çekimser davranmasını eleştiren İnegöl Mobilyacılar Odası Lideri Özcan Ayhan, “Dövizin yükseldiği kısa bir devirde yılladır ticaret yaptığımız hammadde tedarikçilerinin panikleyerek kapılarını kapatması bizleri güç durumda bıraktı. Fuardan çıktık, ihracata gidecek eserlerimiz var. meblağlarını dövizin en yüksek olduğu güne sabitleyerek eser vermeye çalışan malzemeciler olduğu üzere eser verip fiyat yazmayan hammadde tedarikçileri de var. Burada asıl ziyanı goren üretici ve tüketici. Hammadde üreticileri ziyanı sevmiyor. Kardan da taviz vermedikleri için üreticiyi güç durumda bırakıyor. Bir anda panikle herkesi sildiler. Bu günler geçecek ve kur bir yerde sabitlenecek. Üreticiler olarak bu süreçte elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz, malzemecilerin de bizim yanımızda olmasını istiyoruz. Üretim çarkının dönmesi için hepimiz birbirimize muhtacız” dedi.

“Anadolu’da materyal arayışındayız”

Çok fiyat artışına karşın materyal bulunduğunu fakat meblağların değişken olduğunu söz eden Saloni Mobilya İdare Şurası Lideri Haluk Özbek, “En yüksek parayı veren alabiliyor. Hatta şu anda ahşap levha, kontraplak tedariki için Anadolu’da arayıştayız. İhracatta fiyatlayabiliyoruz ancak bu fiyatlarla gereç alıp yurt içine eser üretelim dediğimizde para kazanmak imkansız. Yurt içi oranımız cirosal bazda yüzde 20’lerde. Yüzde 30 artırım yapmamız lazımdı. Yalnızca bayilerimizi müdafaaya dönük bir hareket ortasındayız. Bizim pazarımız daha fazlaca Avrupa ve Amerika olduğu için gereksinimimiz olan fiyatlamayı fazlaca rahat yapabiliyoruz” açıklamasını yaptı.

İhracatta ‘Kur yükseldi, fiyat düşürün’ baskısı

Hammadde üreticilerinin öngördükleri kur bazında mamüllerini fiyatlandırdıklarını belirten Okan Koltuk İdare Heyeti Lideri Okan Güler, gerçek bedelin üzerinde sayılarla karşılaştıklarını lisana getirdi. Güler şunları söylemiş oldu: “Dolarla aldığımız bir kumaşa yüzde 14 döviz bazında artırım yapmak istiyorlar. Ahşapta 6 ayda fiyatlar ikiye katlandı. Sünger meblağları ise iki ayda yüzde 50 arttı. Yurt ortasındaki mobilya satış fiyatları da dolaylı olarak yükselecek. Fakat tüketicinin tıpkı alım gücüne ulaşması ne kadar sürer kestirilemiyor. Şu anda ihracat bizi ayakta tutuyor. Lakin ihracatta da alıcıların ‘kurlar yükseldi, fiyat düşürün’ baskısı var. Bu süreçte biraz sakin kalabilmek gerekiyor. Türkiye artık sanayi alanında gelişmiş ve oyunun haricinde kalabilecek bir ülke değil.