Otizm’i fark etmekte geç kalma!

Hasan

New member
Otizm; hayatın birinci senelerında kendini göstermeye başlayan, niçininin net olarak bilinmediği lakin genetik geçişin ve çevresel faktörlerin ehemmiyetinin bilindiği nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen birtakım hudut sistemi sıkıntılarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Toplumdaki yaygınlığı her geçen yıl artmaktadır. Son bilimsel yayınlara göre yaklaşık 44 çocuktan 1’inin otizm tanısı aldığı bilinmektedir.

Pekala çocuğunuzda hangi bulgular var ise otizmden şüphelenmelisiniz?

-İsmini dediğinizde bakmıyorsa, -Göz temasını yaşına uygun sürdüremiyorsa, -Yaşına uygun ortak dikkat gelişmemişse, -Söyleneni işitmiyor üzere davranıyorsa, -Konuşması akranlarının gerisindeyse, -İstediği şeyi parmağıyla göstermiyorsa, -Oyuncakla hedefine uygun oynayamıyorsa, -El çırpmak, sallanmak, dönmek üzere yinelayan hareketleri var ise, -Günlük ömürde sistem değişikliklerine çok reaksiyon veriyorsa, -Amaçsız biçimde eşyaları döndürme, sıraya dizme üzere davranışları var ise, -Sarılmak, dokunmak üzere fizikî temastan rahatsız oluyorsa, -Ağrı ve acı durumunda duyarsız davranıyorsa,

Kesinlikle çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına başvurunuz! Psikolog, çocuk gelişim uzmanı, aile tabibi yahut rastgele bir branştaki uzman hekim yalnızca otizm kuşkusu var diye belirtip aileyi yönlendirmelidir. Teşhis yalnızca çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tarafınca konmalıdır.